Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  La conferinta de la Craiova s-a facut referile la apicultura suedeza si cea norvegiana . Daca despre Suedia s-a mai scris cate ceva despre apicultura din Norvegia habar nu am . Aveti ideie cati stupi , ce culturi , productie , etc. au ?

oroles

#9691
Citat din: D006 din Ianuarie 21, 2016, 08:29:53 PM
  La conferinta de la Craiova s-a facut referile la apicultura suedeza si cea norvegiana . Daca despre Suedia s-a mai scris cate ceva despre apicultura din Norvegia habar nu am . Aveti ideie cati stupi , ce culturi , productie , etc. au ?
Cred ca e la fel ca cea Canadiana: E superba dar lipseste cu desavarsire. Nu am gasit o statistica pe net.
Nu am sa inteleg niciodata cum o tara precum Canada reuseste sa scoata o medie de 131 kg / stup in conditiile in care e frig mai tot anul. De pe wikipedia citare:

CitatMedia temperaturilor maxime în timpul verii pe coastele estică și vestică este între 21 și 24 °C.

La noi temperaturile maxime medii anuale oscileaza intre 22 si 24. Deci, putem considera ca extrag si de la flori de gheata.
Aveti aici statisticile:
http://www.honeycouncil.ca/documents/Honey%20and%20maple%20production%202009.pdf

PS: La DM am vazut stupi puternici si multe galeti de dimensiuni mari deasupra stupilor. Poate asa se explica productiile astea record. In alte filmulete cu stupari canadieni am vazut numai niste stupi lesinati.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Asociatia Apicultorilor Norvegieni (cea mai mare din Norvegia, o asociatie nationala) are 3500 de membri si 40000 de stupi. Cred ca am avut dreptate...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  As fi curios cate miere se produce anual in Norvegia si in Suedia.  De Austria si si Slovenia m-am convins...

oroles

Citat din: D006 din Ianuarie 21, 2016, 09:41:36 PM
  As fi curios cate miere se produce anual in Norvegia si in Suedia.  De Austria si si Slovenia m-am convins...
3300t Suedia. Norvegienii sunt mai secretosi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Ianuarie 21, 2016, 09:02:03 PM
....
Nu am sa inteleg niciodata cum o tara precum Canada reuseste sa scoata o medie de 131 kg / stup in conditiile in care e frig mai tot anul. .....

...daca D.M. sau Angeli spune ca ei fac ...inseamna = chiar se face.
Daca nu intelegi acum nu inseamna ca este categoric si nu vei intelege niciodata... va venii vremea... si vei vedea ca se poate.


Citat din: oroles din Ianuarie 21, 2016, 09:02:03 PM
...PS: La DM am vazut stupi puternici si multe galeti de dimensiuni mari deasupra stupilor. Poate asa se explica productiile astea record. In alte filmulete cu stupari canadieni am vazut numai niste stupi lesinati.

Productia obtinuta trece prin niste analize de laborator si dupa ce trece acele analize este OK.
Am vazut filme, postari ale lui Angelii,..... la ei este foarte multa strictete si nu-si permit incalcarea legilor . Nu pot angaja oameni cum vor...nu pot vinde un borcan de miere chiar la poarta fara bonulet  ca in Canada sistemul fiscal din tara i-a facut pe canadieni sa ceara bon si de la un servetel ca li se scade la impozitele datorate statului .

Oroles ai vazut ce roiuri/familii ne-a aratat  Angelii la vremea asta.....?...ne-a aratat ca se poate... de ce sa nu se poata si productii de miere pe masura.



bio

Citat din: oroles din Ianuarie 21, 2016, 09:32:31 PM
Asociatia Apicultorilor Norvegieni (cea mai mare din Norvegia, o asociatie nationala) are 3500 de membri si 40000 de stupi. Cred ca am avut dreptate...

3500 de apicultori... 40 000 de familii de albine..= 12 familii o medie pe apicultor.
..

oroles

Pe net gasesti putine informatii despre apicultura Canadei. Forumuri sunt putine si nu se vorbeste mai deloc despre cum se practica apicultura acolo. Doar pionieri ca Angeli si DM mai arata cate ceva. Dave Cushman spune intr-o postare ca la el se lasa provizii de 12-15 kg de miere in timp ce canadienii suplimenteaza pana la 70 de kg, bineinteles cu zahar, din cauza iernilor lungi. E imposibil ca o planta sa dea nectar in conditiile in care seara ai 0 grade si ziua maxim 24. Am prieteni in  multe regiuni din Canada si va spun sincer ca din ce imi spun ei despre clina nu cred ca e propice apiculturii. Cat despre analize, ma buseste rasul. Au voie la Fumagilina si nu au voie sa dea zahar . Pe un blog se vorbea despre hraniri de la un gallon in sus (3.87 l) Il provoc pe DM sa spuna cat sirop da anual la o familie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Nu doar mierea e importanta ci si polenizarea.Ori beneficiile polenizarii sunt mult mai consistente decat mierea.
Fara albine  polenizarea e munca de chinez batran.Sa nu uitam de chinezii cocotati prin peri facand polenizare manuala..... :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Atunci cand un stup are hranitor de 20 de litri, de ce il intrebi pe apicultor daca si cat zahar(sirop) da?
Acum 10 ani am fost in Ungaria. Ungurii faceau pe timpil acela 90-100kg miere medie / stup. Hranitoare 22-25litrii!! si aveau o vorba: Stupul iti da atata miere cata ii duci!!

oroles

Eu nu vreau decat ca romanii sa se trezeasca. Romanii exporta preponderent in Germania, care e cea mai mare piata pentru ei. Ei cred ca vand miere conventionala, iar nemtii o desfac pe post de miere bio. Bineinteles ca platesc cat pentru miere conventionala. Mierea romaneasca e buna dar insuficient platita. Pretentia nemtilor privind lipsa antibioticelor este nejustificata. Nu cred ca de la chinezi cumpara miere fara antibiotice.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

In plus tot mai multi viseaza cai verzi pe pereti.  Daca dau si eu sirop asa mult fac si eu stupii lor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  Ca orice produs si mierea se imparte in doua categorii : miere de origine controlata si miere la gramada. Problema e ca in Romania nu poti dezvolta un sistem comercial in care sa valorifici mierea de origine controlata . Asa ca vindem mierea la gramada si incasam cat meritam.
  Fie vorba intre noi , mierea canadiana este oribila dar baietii destepti de acolo stiu sa o imbrace bine si o vand la pret bun. Este ca in cazul vinului , 90% dintre clienti aleg vinul dupa eticheta si ambalaj uitand ca cele doua ajung la gunoi.

bio

Citat din: oroles din Ianuarie 22, 2016, 08:47:49 AM
In plus tot mai multi viseaza cai verzi pe pereti.  Daca dau si eu sirop asa mult fac si eu stupii lor.

sal Oroles...

... in Ro poti sa le dai sirop oricit de mult dar nu reusim sa facem familii/roiuri asa populate cum am vazut in acele filme... sau eu nu reusesc eu.
Familiile "atent ingrijite" toamna nu cred ca au un spor de maxim 30% fata de familiile lasate mai usor cu "ingrijirea"...

Si grija mare la cantitatea de sirop ....putem bloca cuibul familiei si populatia in loc sa creasca va scade .''

tinumaftei

Reteta lor dupa mine este:
1.50% Sirop in cantitate nelimitata. (Asta inseamna vetre de max 40-50 stupi ca sa nu ai furtisag. Noi tinem 300 de stupi pe o vatra si mai au si vecinii 1000.
2. 40% Matci bune. Asta inseamna furnizor de calitate pe o parte si pe alta nu se uita ca trebuie sa le cumpere in fiecare an. Noi vrem sa facem si miere si sa ne facem singuri si matcile. E adevarat nici nu prea avem de unde sa cumparam..
3. 10% Apicultura industriala. Toate operatiunile la timp si in serie. Noi pierdem 70% din timp incercand sa ridicam niste familii care raman in urma sau niste stupi bezmetici..