Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Eu va zic din 15 ani de experineta ca parul porucului e coada calului 100%. La mine in zona se gaseste, dar pentru cat avem nevoie sa facem protofil cel mai sigur e sa il cumparam din magazin, costa 2-3 lei 50g. Si in plus firmele recolteaza cand trebuie plantele pentru a avea efect maxim. Fiecare sa faca ce vrea, eu zic ce zic din experienta

stefan1

  Nu trebuie sa va certati pe denumirile locale. Acestea pot desemna in zone diferite plante total diferite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

In Bucovina Parul porcului e cu totul altceva dacat Coada calului. Parul porcului e o planta pitica ce are chiar asemanare cu parul de porc. Apare in faneata naturala si se taie foarte greu cu coasa. Nu are nici o valoare nutritiva pentru animale.
Coada calului e cutotul altceva.

vranceanul

Si la mine in zona  'parul porcului' este o planta care seamana cu gazonul, asa cum spunea  bucovineanu. Coada calului creste in terenuri mai mult umede. Alte denumiri in tara:  Părul porcului mistreț, Barba-ursului, Barba-sasului, Coada iepei, Coada mânzului, Codaie, Iarba-de-cositor, Părul-porcului ...
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Eugen B

Si eu am facut protofil , si ceai am luat de la mine de la magazin(plafar). Eu zic personal sa cumparam daca nu cunoastem, firmele recolteza planta la timp si o si usca. Doar daca ne pricem la perioada de recoltare si exact la planta e indicat sa o luam noi. In Caransebes in cimitir am vazut coada calului, fiecare sa isi caute locul de la el din zona, daca are.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Martie 17, 2014, 09:03:57 AM
In Bucovina Parul porcului e cu totul altceva dacat Coada calului. Parul porcului e o planta pitica ce are chiar asemanare cu parul de porc. Apare in faneata naturala si se taie foarte greu cu coasa. Nu are nici o valoare nutritiva pentru animale.
Coada calului e cutotul altceva.

  A propos de denumiri locale, aceasta iarba marunta, tare nedorita in fanete pentru ca nu place animalelor si se coseste foarte greu, se numeste 'păruşcă'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006


Kiwi Bee

Pai stie mai multa apicultura decit Online.

Hai sa fim si seriosi.
Cam cit il tine o baterie de masina si la cite familii?

balasbebe

Eu am o parere buna. Stuparul a avut nevoie de o matca, sa a ales sa desfinteze un roisor. Eu sunt adeptul diafragmei. Daca este mai slab, eu nu as lasa deschis stupul fara subar. Pentru a realiza temperatura albinele trebuie sa se hraneasca mai mult si creste uzura. Este doar o parere.

Nu inteleg de ce trebuie sa incalzim si natura. O simpla adiere de vant si este inutil sistemul. Inclusiv prin incalzirea rezistentei se creeaza un curent interior.

Dau doar cu presupusul fara sa am rezultatul unei cercetari cu masuratori de temperatura si consum de energie sau miere.

marian_6777

Citat din: Kiwi Bee din Martie 18, 2014, 08:17:06 AM
Pai stie mai multa apicultura decit Online.

Hai sa fim si seriosi.
Cam cit il tine o baterie de masina si la cite familii?
Sistemul nu este alimentat din acumulator, ci la tensiunea retelei. Un senzor in exterior pentru minim 8 stupi nu mi se pare o idee buna, deoarece conditiile din cei 8 stupi nu au cum sa fie identice. Eu as vedea sistemul altfel. Cate un modul pe fiecare stup, cu propriul senzor si care monitorizeaza temperatura din incinta respectiva. Un modul de incubator, poate fi usor modificat pentru a-l aduce in gama de temperatura dorita, se alimenteaza direct la 220v si costa doar 12-15 lei. Aceste module elimina si ditamai contactorul, ele comandand forta cu ajutorul tiristorilor (sunt mai economice). Inclusiv faptul ca fiecare stup devine autonom, este un avantaj.
   Dragos cred ca la sistemul asta a facut referire, nu la cunostintele de apicultura ale d-lui respectiv, si nici la faptul ca a luat matca pentru alta familie.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kiwi Bee

Evident ca sistemul de inclazire este subiectul principal.

Daca se alimenteaza de la 220V devine doar o teorie pt mine. Eu am stupii pe stationar la zeci de km, deci numai cei care au stupii in gradina pot sa mearga pe varianta asta.

elvis

mie mi se pare o prostie nu as face asa ceva cel mult le-as face adapost ca d-l dragos....sa fim seriosi un tv lcd nu le punem sa nu se plictiseasca la atata caldura si bine....
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

marian_6777

Aici se pune accent pe dezvoltarea mai rapida a familiei in primavara. Albina nemaifiind nevoita sa stea intesata pe cativa centimetri patrati pentru a incalzi puietul, matca automat castiga ceva spatiu pentru ponta. Incalzirea se face doar in Martie-Aprilie  asa cum se spune in film, pentru a compensa variatiile de temperatura noapte-zi. Este ceva experimental, nu cred ca se va generaliza, dar cred ca asa pot fi salvate ceva roiuri sau familii slabite.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

elvis

Acum 2 ani cand am fost eu acasa la dl apiines tinea rezistentele toata iarna
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Jimmy2011

E incredibil....ne ducem pe p..a ca specie...! pacat ca mai tragem si alte specii dupa noi... :nebun:
Ce nu inteleg...ce cauta in iarna roi si familii slabite...cu rezistente...etc. Merita ? Care sunt beneficile de pe urma acestor...roiuri,familii slabite, consumatori,ca asta sunt in final. Cred ca se uita un factor esential in apicultura si anume selectia! Iarna pana la urma este un factor de selectie naturala. Si in jungla sunt mancate animale slabe,bolnave,batrane etc.
Referitor la filmulet, "puiet pe trei rame"..pfff...inseamna ca eu am pierdut notiunea de ce reprezinta si cum arata  puietul pe o rama. :qp:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...