Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

#6795
Va recomand un blog interesant al unui fermier din Manitoba , Canada :


http://www.stepplerfarms.com/index.html


Escape Boards, Honey Pull, Ezyloader

abeja



Acum dupa atata  lamurire  cu  apicultura practicata de DM si ca  totul  e fals si  nepotrivit ,ce  rost  are  sa  vedem ce  fac  altii daca  la  noi  nu  se  potriveste.

D006

  Cine a spus ca totul e fals ?

RazvanTi

deci prietene, daca ai fi lucrat TU intr-adevar pe Langstroth nu aveai acum NUMAI Dadanti...
eu unul NU m-as intoarce la Dadanti nici batut.
de fapt in weekendul asta tai TOTI dadantii la 3 sferturi(cutiile ca ramele le-am taiat de mult)
si cu asta am incheiat interventia mea prin topicul tau divin
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Decembrie 05, 2013, 05:27:48 PM
  MUltumesc de oferta dar prefer producatorii din zona mea. Chestie de patriotism local .
Un raspuns corect si normal . Sint uimit  !!! :uimit: :uimit: :uimit: :thanks: :thanks:

D006


PARINTELE

#6801
Citat din: dragos2006 din Decembrie 07, 2013, 08:39:20 AM
   Am cam terminat treaba prin stupina , acum asteptam iarna :





Nu numai eu, dar cred ca si multi altii, asteptam primul zbor de curatire si PRIMAVARA

bio

..Dragosh ma bucur ca ai inceput sa folosesti saltelute...  :bravo: ..o sa simti la primavara ce inseamna o iernare uscata cu adevarat,...si ceva plus in familiile de albine dar,..... saltelutele te vor ajuta mai mult daca sunt cit mai apropiate de familia de albine.

..i-ti recomand sa folosesti un material textil, in locul hirtiei care o ai direct pe rame, iar salteluta imediat peste acel material textil iar podisorul cu sita, peste salteluta.
....


..plus ca nu prea inteleg de ce te chinui cu iernarea "pisoilor". Asa-zisele "familii" pe 3 rame .
Anii din urma observasem ca iernai astfel de "pisoi" cite 2 intr-o lada...era putin mai bine .





bismark

    Acei ,,pisoi ,,sint foarte buni sa inlocuiasca babaciunile dupa prima transa de puiet care iese prin aprile, astfel toate familiile vor fi in mai la dezvoltare maxima si cu matci tinere din ,,pisoi,,.Asa procedez si eu cu roii care nu se dezvolta prea bine pina in toamna. In primavara iti dai mai bine seama de starea unor familii si daca ai niste roisori de schimb sau completare este foarte bine, daca nu-i nevoie ii lasi sa creasca.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Citat din: bio din Decembrie 07, 2013, 12:25:10 PM

..i-ti recomand sa folosesti un material textil, in locul hirtiei care o ai direct pe rame, iar salteluta imediat peste acel material textil iar podisorul cu sita, peste salteluta.
....
....plus ca nu prea inteleg de ce te chinui cu iernarea "pisoilor". Asa-zisele "familii" pe 3 rame .

....  urmeaza sa foloseasc material textil , dar ce vreau eu sa folosesc costa ceva bani asa ca intra pe bugetul de la anul.

... pisoii intra in alta schema de lucru . Au un rol bine stabilit si foarte eficient economic.

istodorescu vasile

domnu  Dragos  va felicit pentru adapost . familiile din adapost vor avea consum redus peste iarna iar in primavara o dezvoltare spectaculoasa . pentru la anul voi construi si eu un adapost cel putin pentru o parte din stupii varsati. ma intereseaza parerea dumneavoastra dupa aceasta iarna petrecuta in adapost, atunci cind vor iesii albinele la zbor de curatire , temperatura exterioara fiind de peste 12 grade daca nu cumva vor bate in acel plexic incercind sa iasa afara ,si dezorientate in interiorul adapostului sa nu mai revina inapoi in cuiburi. asta ar fi singura mea nelamurire in rest impecabil. =D>

D006

  Policarbonatul va fi mentinut pe perioada de iernare . La primavara in functie de conditiile meteo il vom da jos.
  Totul este la nivel de prima experienta asa ca pot apare schimbari permanent .

istodorescu vasile

exact la asta m-am referit, ca sint ierni cind in luna ianuarie poate sa creasca temperatura  peste 12 grade  si atunci dupa parerea mea ar putea sa apara probleme .cred ca in asemenea zile trebuie dat policarbonatul la o parte. asta inseamna sa fie supravegheata stupina in asemenea zile , dar merita efortul .beneficiile unui asemenea adapost sint remarcabile.

D006

 La mine in stupina am om 24 de ore din 24 . Asa ca toata activitatea este monitorizata permanent .

sorinma

Cu ce sunt umplute saltelutele?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde