Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: happy din Ianuarie 08, 2013, 11:53:16 PM
Ai pus pctul pe I.Eu sunt in sud si albinele au avut puiet pana tarziu in noiembrie.?

salut, daca pana la sfarsitul lui septembrie cel tarziu reduci cuibul pe cate rame ocupa albina sa fie compact , dupa diafragma nu lasi mai mult de 2 rame cu distanta intre ele , sau un hranitor mai maricel , descapacesti sau dai de completare masiv circa 2l sa vezi ce frumos blochezi ponta si matca o sa stea cuminte si linistita , albinele lucreaza siropul sau mierea descapacita din ramele de dupa diafragma ,baga in cuib , puietul iese treptat si e inlocuit de miere/sirop , astfel puietul ajunge sa fie matur pana intra in iarna sigur are timp si de zbor de curatire , asa fac eu ,chiar dca rezerva e destula si super ajunge pana in primavara ,bag odata masiv sa blochez ponta si gata la revedere puiet tarziu .
spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

   In ultimul timp aud tot mai mult termenul de "äpicultor profesionist " ...   ce inseamna ?  :uimit:
  pai sa o luam cu inceputul , profesionist inseamna o persoana care are o pregatire corespunzatoare si lucreaza in respectivul domeniu.
  Parerea mea : apicultor profesionist este persoana care are studii de specialitate si munceste in medie 8 ore pe zi intr-o ferma apicola fie a lui fie la altcineva .
   Conform calculelor intr-un an avem 2200 ore de munca . 4 luni sunt reprezentate de sezonul inactiv cand in principiu se munceste in atelierul apicol . Sezonul activ inseamna 1466 ore de munca efectiva in stupi.
  La o familie de albine intr-un sezon avem 10 interventii care dureaza in medie 10 minute / interventie . Rezulta o medie de 100 minute pe stup , pe an. La o stupina de 500 de colonii de albine inseamna 833 ore de munca . restul de 633 de ore le putem petrece ori la umbra la gratar si spritz sau intr-o mica crescatorie de regine .
  Esti pregatit psihic si fizic poti sari la 1000 de colonii de albine .

JohnSpatari

Din wikipedia,,Apicultorul profesionist este deţinătorul a peste 150 familii de albine care îşi asigură existenţa din apicultură şi care este interesat de ameliorarea genetică a albinelor'' Cel amator de la 10-50.Atunci eu am 3,deci nus apicultor :D :D

D006

 Apicultor pro0fesionist esti si atunci cand esti angajat cu contract de munca la o ferma apicola .

valter

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2013, 07:54:07 PM
Apicultor pro0fesionist esti si atunci cand esti angajat cu contract de munca la o ferma apicola .
Sa zicem! dar trebui sa indeplinesti anumite standarde ca sa te numesti profesionist.
Daca angajezi pe cineva la descapacit, incarcat lazi si jucat poker(in timpul programului de paza) e altfel de profesionalism...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Aici vorbim de lucru efectiv cu albina . Extractia mierii , mutare stupi ,paza sunt activitati auxiliare care pot fi efectuate si de personal necalificat . Nu-ti permiti sa platesti un apicultor profesionist si sa piarda timpul la descapacit rame.

D006

  Mai putem folosi o denumire : apicultor liber-profesionist , asta inseamna ca este propriul angajat si ca isi castiga existenta din aceasta meserie .
   Cati bani iti trebuie ca sa-ti permiti luxul sa devii un liberprofesionist in adevaratul sens al cuvantului ?

elvis

#5872
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2013, 07:51:55 PM
  Mai putem folosi o denumire : apicultor liber-profesionist , asta inseamna ca este propriul angajat si ca isi castiga existenta din aceasta meserie .
   Cati bani iti trebuie ca sa-ti permiti luxul sa devii un liberprofesionist in adevaratul sens al cuvantului ?
buna intrebare dar eu am  una si mai buna...de cate familii are nevoie un apicultor pt a-si asigura un trai bun fara sa mai faca si altceva pt a-si castiga existenta?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

roi_ag


D006

Nu putem cuantifica in numar de colonii de albine deoarece totul depinde de pragul de autosuficienta al fiecarui individ in parte sau cum ar spune un mucalit , de pragul de incompetenta.
   Un om cu 500 de lei in buzunar se poate simti cu mult mai fericit decat unul care are in portofel 5000 lei , totul tine de acel prag de autosuficienta.

mape 48-petru manea

Cu o suta de familii care produc 30 de kg in medie se poate trai decent (2 persoane ) dar depinde ce inseamna decent pentru anumite persoane

G. Iulian

#5876
Nu știu dacă s-a mai postat dar pentru că foarte mulți citesc jurnalul apicol pun acest documentar.  :hi:  :hi:

BBC Natural World - Queen of the Savannah [HD]

http://voxcinema.net/bbc-natural-world-2012-queen-of-the-savannah-documentar-online-cu-subtitrare/

D006

Mi-a placut ideia de apicultura urbana si respectul aratat fata de albine dupa ce au chimizat toata Marea Britanie.
  Noi inca mai avem buruieni pe care nu stim sa le apreciem.

Bistriteanul

La min 18.11 se vede cum matca elimina 2 oua pe peretele celulei si albina le i-a in primire.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

PACO

 cand matca tanara incepe ponta se mai intampla sa puna 2 oua in celula