Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Da , toti ar trebui sa-si completeze profilul, ca sa cunoastem zona.

D006

  Chiar daca afara este cam frig au fost si zile bune . Sa asternem cateva amintiri :

prisaca

Salut apicultori,la noi in S-V vremea a fost blanda si am ajuns cu familiile pe 8-9 rame cu albina :hi: :hi: :hi:

bogdan moldovean

frati stupari.Ati facut tratamentul la albine cu varachet?Si daca nu cand preconizati sa l faceti?

Bătrânul

Citat din: bogdan moldovean din Aprilie 16, 2011, 02:58:03 PM
frati stupari.Ati facut tratamentul la albine cu varachet?Si daca nu cand preconizati sa l faceti?
:nono: Incepind din  1 august  :hi:

nicu68

eu am facut doua tratamenne in primavara asta,  daca pot sa o numesc primavara  :nod: :hi: :hi: :hi:

Bătrânul

Pentru a obtine un salcim curat stuparii adevarati fac extractie totala inainte de plecarea in pastoral . :bravo: Tratarea inainte de extractie este crima fata de cei care vor consuma mierea :nod: Primavara nu se fac tratamente! :hi:

D006

  Nu imi place sa ma contrazic cu Batranul dar acest sfat este bine sa-l tina pentru el !
  Orice medicament are un prospect , pentru a avea eficienta maxima trebuie aplicata exact schema de tratament !!!!!!!! eu in debutul primaverii am efectuat intai tratament cu Varachet apoi cu Mavrilol  asta s-a intamplat acum o luna de zile . Intamplator eu am toti stupii verticali si cand merg in pastoral pun caturile cu rame care niciodata nu au luat contact cu substantele medicamentoase. Credeti ca miera din caturile mele nu este buna ?

  Sa  va fac un calcul simplu : daca peste iarna au supravietui doar 5 acarieni varoua si nu am efectuat nici un tratament in primavara deja pe 20 martie au iesti din primul ciclu de inmultire si sunt cel putin 15 , acum au terminat al doilea ciclu si sunt cel putin 45 , peste nici trei saptamani vor fi  peste 135  iar la salcam sigur vor fi mii. sa mai spun ce familii vom avea in vara ?

D006

 A venit si soarele pe ulita noastra !

             

bogdan moldovean

domnule dragos Multumim ca n e umpleti sufletul de SPERANTA.Speram ca anul acesta sa nu fie asa de negru in dezvoltarea familiilor de albine Oricum speranta moare ultima .Bravo pentru aceste imagini atat de dragi apicultorilor .Asa este azi au carat saracele polen ca la balamuc.Acum mai trebuie stimulate in continuare fiindca frigul acesta a facut sa consume aproape tot ce le am dat pana sa inceapa valul de frig.Dragi stupari o sapt.buna sa aveti

george21

#4660
 SALUTARE...BINE V-AM GASIT SI LA MULTI ANI TUTUROR CELOR  CE ISI SERBEAZA ZIUA ONOMASTICA :happy_birthday:

teo

in sfirsit reusim sa ne bucuram de doua ori  o data pentru frumoasele vorbe a lui dragos care ne fac sa ne reamintim ca sintem stupari  iar in al doilea pentru aceasta frumoasa zi de flori 2011

orbanstefan64

bun venit pe forumul Apiardeal!!!!!

bogdan moldovean

asteptam cu nerabdare urmatorul video la d-voastra in stupina

D006

   Vreme buna asa ca am intrat la munca cu putere mai ales ca urmeaza minivacanta de sfintele sarbatori de Paste ! Unele familii au dat inainte altele au ramas pe loc , totusi situatia este cam la fel ca de obicei.