Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

stupar

Problema ca nu pot sa sti ce soi,hibrizi sant semanate,fermierul nu are interes sa zica adevarul,ca sa ramane fara polenizatori.Asa te amplasez si stai 3-4 zile da de se urca cantarul,te trezest ca ai nimerit un soi care n-are nectar,te duci sa caut alt lan de fs,mai pierz o zi doua,te mut si te trezest ca ai pierdut o saptamana si n-ai facut nimic.Aici trebuie sa ai cunostinta la fermieri sa nu te pacaleasca altfel s-ari putea sa vi cu bidoane goale acasa. :hi:

albine

Cred ca ar trebui ar trebui trecut cat mai repede pe stup model profesor Ursu,marca inregistrata, daca nu ramanem in urma.Acest model de stup are o productivitate de 30% mai mare decat modelele cunoscute.Cu stima Albine parere personala.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

D006

Citat din: albine din Februarie 06, 2011, 03:08:55 PM
Cred ca ar trebui ar trebui trecut cat mai repede pe stup model profesor Ursu,marca inregistrata, daca nu ramanem in urma.Acest model de stup are o productivitate de 30% mai mare decat modelele cunoscute.Cu stima Albine parere personala.

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))  Tu faci mosto de noi ??????????????   =)) =)) =)) =)) =)) =))

pharaonu75

Nu stupul culege nectarul din camp, ci albina!
Aveti un argument logic pentru care o familie pe 15 rame, stup orizontal are o recolta cu 30% mai mica decat acest stup, pe 12 rame plus inca 3 rame familia ajutatoare din "buzunar"?

Dar pentru astfel de dezbatere, va rog sa continuam discutia aici   http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3320.75  pentru a nu polua topicul lui Dragos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bur_bur58

domnilor ,

astazi  cu toate ca au fosu 10-11 grade la Pascani  , frumoasele lui tata , au facut zbor de curatire.Specific  din 4 stupi doar unul a iesit la zbor . E de bine ?? sunt incepator si intreb ??!!    daca anul acesta este ok  sper la anul sa nu mai scriu la rubrica incepatori

mirea-daniell

Astazi am fost in stupina la un prieten, a fost superb...au iesit toate albinele la zborul de curatire...parca erau la cules la salcam, cateva le-am vazut cu grauncioare de polen pe picioare(am spus cateva nu multe). Am inceput sa le strangem cuiburile. Ce a fost cel mai interesant era ca prima generatie de fetite tocmai eclozionau si asta nu la o singura familie ci la marea majoritate. Puiet capacit cam ca podul palmei si chiar mai mult aveau pe 2 rame majoritatea iar cei mai instariti aveau pe 3 iar unul care bubuia de albina l-am gasit pe 4 rame (1/3 din suprafata...cele 4 rame faceau cat o rama plina de puiet capacita...deci cam 0.8 kg albina proaspata)  si l-am strans pe 5 rame ca dadea pe dinafara albina. Daca ne lasa februarie un pic mai 'moale' cu geru  cred ca se vor dezvolta destul de bine pana la pomii fructiferi. Asta am vazut in prisaca prietenului meu, maine ma duc in prisaca proprie si pentru ca va fi mai cald ca azi sper sa ii strang pe toti in 2 zile si o sa va tin la curent la cum i-am gasit. Numai de bine si iernare usoara .

tassevasi

 La Pitesti peste 16 g la umbra , vesalie mare pe albine , la toti stupii aglomeratie mare si coada la tualeta . :)   =D>
   Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

sfantul spiridon

ametit de prognoza meteo, astazi am hranit proteic stupii
nu turta, sirop
in paralel, apifonda
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

albine

#4373
Probabil nu a-ti vazut sau nu vreti sa vedeti prezentarea profesorului Ursu ,eu am vazut-o astazi 6-02- 2011 Pe TVR 1 la viata satului.Stupul este marca inregistrata.Noua tehnologie a fost patentata la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci de profesorul Ioan Ursu.Alte comentarii.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

D006

  Orice nebun care crede ca a inventat gaura din covrig poate sa-si patenteze inventia , asta nu inseamna ca toti de maine vor manca covrigi cu respectiva gaura.
     Omul are niste probleme mari de sanatate asa ca eu indiferent cu ce argumente as veni el tot pe a lui o va tine. Oricum fiecare face ce vrea cu banul lui !

sfantul spiridon

poate ca ar fi trebuit sa ma duc la intrebarea zilei
cand se instaleaza foamea de proteina (de polen)
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

apicmd

nea Dragose cei  cu   ura asta fata de   Ion Ursu :coffee:
BPR!!!!

D006

  In primul rand mie religia nu-mi permite sa urasc !
  In al doilea rand eu doar semnalez greseli si impostura !
  In al treile rand nu pot fi de acord cu prostia dusa la rang de stiinta !
  In al patrule rand poate am o datorie morala fata de incepatori sa nu se lase manipulati in afaceri paguboase .
  In al cincilea rand .... cenzurat !

D006

  M-am luat cu vorba si am uitat sa prezint situatia din stupina . Ieri 6 feb. vreme calduroasa cu zbor puternic , alunul a inceput sa infloreasca si cred ca azi albinele vor aduce primul polen.
  Am deschis o familie in care am gasit cam doi decimetri de puiet capacit pe doua rame . Este exact puietul facut in fereastra de caldura din ianuarie.
  Acum fetele trag cu spor turta in jurul puietului .

D006

ieri 06.02 am pus inca o turta
si azi 07.02 au prins un zbor de curatire