Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Chiar eram curios daca filmele mele sunt urmarite pana la final !  =D>

Constantin_MH

Acest videoclip se poate incadra cu usurinta in categoria "Nu procedati asa" ! Numai doua argumente sunt de ajuns:
- hranirea cu Apifonda in aceasta perioada
- deranjul provocat familiei de albine prin rascolirea remelor fara niciun rost
.............
In privinta afirmatiei din final, aceasta arata adevaratul caracter al unor oameni.
Nu cunosc personal niciun personaj, nu am nicio aversitate fata de nimeni, este observatia unui om neutru.

D006

  Domnule  Kostas matale asa ca un om neutru... daca ce prezint eu nu este bun  plus probleme de caracter vino dumneata si prezinta tehnologia de lucru pe care o aplici in propria stupina . Faci cateva filme prin care sa  te  cunoastem mai bine , invatam si noi ceva , etc.
matale de cati ani lucrezi cu Apifonda ?
de unde stii ca deranjul nu a avut nici un rost ?

PACO

Citat din: Kostas din Decembrie 19, 2011, 08:54:39 AM
Acest videoclip se poate incadra cu usurinta in categoria "Nu procedati asa" ! Numai doua argumente sunt de ajuns:
- hranirea cu Apifonda in aceasta perioada
- deranjul provocat familiei de albine prin rascolirea remelor fara niciun rost
.............
In privinta afirmatiei din final, aceasta arata adevaratul caracter al unor oameni.
Nu cunosc personal niciun personaj, nu am nicio aversitate fata de nimeni, este observatia unui om neutru.

n ati inteles ca omul nu a avut rezerve in toamna si cel mai probabil nu are nici acum de unde sa le dea miere. pt. supravirtuire este perfect.
  cat despre deranj nu are nici pe dracu.

pharaonu75

In plus, asa cum a afirmat si Dan Puisoru, a fost facuta o re-aranjare a cuibului, au fost inversate ramele cu rezerve si cele fara rezerve.
Cum poti face asa ceva fara sa umbli in cuib?
Ce puteau avea acele albine la temperaturile de afara? Se vede clar ca era vreme buna!
Din cati stupari cunosc, 75% le-au bagat deja o portie de Apifonda la albine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2011, 08:33:40 AM
  Chiar eram curios daca filmele mele sunt urmarite pana la final !  =D>
Il vazui pana la final, dar unde-i finalul, cel cu roiul pe trei rame?
Sa nu uiti Darie!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Decembrie 19, 2011, 10:50:35 AM
Citat din: pharaonu75
Din cati stupari cunosc, 75% le-au bagat deja o portie de Apifonda la albine!
sau ceva mai bun... turte din miere cristalizata  :wink2:

KOREKT

apifonda este cea mai indicata in primavara, ca este si pentru stimularea matcii

turta cu mierea e de baza acum
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kiwi Bee

Mai Florine tu iarasi sti prea multe.  :)  ^:)^

Eu tot ma intreb ce faceti voi in RO cu capaceala?Si ea contine o gramada de miere.Mierea aia zboara pe gream la momentul topirii?Evident sint mai multe metode de a procesa capaceala dar pt ceara avem nevoie doar de capaceala uscata fara miere.


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 19, 2011, 01:07:21 PM
Mai Florine tu iarasi sti prea multe.  :)  ^:)^

Eu tot ma intreb ce faceti voi in RO cu capaceala?Si ea contine o gramada de miere.Mierea aia zboara pe gream la momentul topirii?Evident sint mai multe metode de a procesa capaceala dar pt ceara avem nevoie doar de capaceala uscata fara miere.
capaceala se lasa la scurs, iar inainte de topire eu o spal si fac un sirop dulce tot pt albine..
recuperez cat pot
albina oricum recupereaza mult mai mult
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kiwi Bee

Florine, vezi pozele de pe aceasta pagina:

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2624.msg50391#msg50391

Dispozitivul meu este putin mai complicat dar se poate simplifica si nuti trebuie una la fiecare stup(poate 1 la 5 stupi).

Ca sa o speli muncesti prea mult si dai de lucru la albine cu evaporatul apei.


D006

  Intru-cat ultimul film a starnit niste reactii neasteptate inclusiv pe telefoane am inteles ca romanii au lipsa simtul umorului asa ca majoritatea filmelor facute de mine vor fi distribuite in sistem privat . Youtube imi ofera posibilitatea sa trimit filmele numai anumitor persoane . Asa ca cine este interesat de ce prostii filmez sa intre pe canalul meu de youtube unde discutam problema accesului la anumite clipuri.

Aici este canalul meu : http://www.youtube.com/user/ingerulpazitor2006?feature=mhee

andrei_calinescu

Bai Dragoshelu',
Da-o ma naibii, incepi si tu cu accese din astea mondene?
Danut a fost chiar haios, ca la plenara, dadea din mana misto si explica, continutul a fost cel mai important.
Unii au privit insa forma. A spus omul ceva acolo ca voi sunteti intre voi, Piovra, caracatita apiculturii.
Acuma daca se trezesc unii, domnisoare de pension sa comenteze ca le-a violat Danut Puisoru, tu o iei de buna?
Hai ma fiti seriosi.
Bai e o arta in Romania forma fara fond. Hai s-o lasam de-o parte aici te rog eu.
Daca procedezi asa chiar inseamna ca apropoul lui Danut a fost unul pejorativ, nici decum o gluma.
Zi-mi sincer aveati si un spritulet la activ , este?

Calin Catalin

Eu am invatat multe de la dumneavoastra si sper sa imi dati sansa sa mai invat cate ceva.
Apreciez efortul de a posta aceste filmulete : sampanie:, care ofera tuturor o varianta. Apoi, fiecare, in functie de ce a mai citit, de experienta si convingerile proprii poate decide daca este corect sau nu.
Va multumesc pentru filmuletele postate :thanks: si sper sa mai puneti si altele!!!

Calin Catalin

PS. Am trimis si un mesaj pe youtube
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

mape 48-petru manea

un film f.bun pentru incepatori si avansati  :bravo: