Târgul Național al Mierii, ediția a 16-a : 31 Martie – 02 Aprilie 2017 Bucuresti

Creat de MOTANUL, Martie 26, 2017, 11:42:55 PM

« precedentul - următorul »

undragutz

Finu-le,  nu am vorbit noi ca mergem in pastoral la salcim de la Rm Sarat mai la deal ca acolo am vazut ca face dl Dragos multa miere .
Si cu o sticla de bere si doi pachete de tigari gasim sa luam roiuri la oferta .

vulpea

am fost azi la targ Buc.cred ca a fost cel mai slab targ de Buc. vazut de mine pana acum(de tot rasul). cred ca nici producatorii nu au mai venit,nici macar cei 'consacratii de Bucuresti'.mare pacat,ICDA nu se simte rusinata de asa 'realizare'?

MirceaCalin



un Finut

Citat din: vulpea din Aprilie 01, 2017, 04:24:13 PM
am fost azi la targ Buc.cred ca a fost cel mai slab targ de Buc. vazut de mine pana acum(de tot rasul). cred ca nici producatorii nu au mai venit,nici macar cei 'consacratii de Bucuresti'.mare pacat,ICDA nu se simte rusinata de asa 'realizare'?
Nenea Vulpe nu știu ce fel de apicultor ești și ce interese ai dar târgul de la București e un târg frumos cu destui comercianți și cu de toate chiar dacă mai slab in cumpărători, asta ți-o spune un apicultor care a văzut multe târguri

un Finut

Hai sa va spun ca am asistat la o discuție între domnul Calmus și președintele filialei SAR Brăila in care președintele ii propunea domnului Calmus sa susțină sindicatul pt ca ei vor sa facă un protest pt a obține subvenții pe fam de albine.Domnul Calmus a spus ca bine ar fi sa lupte pt interzicerea neonicotinoidelor și plata pt polenizare.La sfârșit a mai zis ca ar fi bine sa se strângă un număr mare de apicultori sa nu se facă de rusine .Daca mai vreți va mai spun.

vulpea

Mircea Calin,m-am referit la STANDUL 'Blaj'=locul de intalnire !(am observat ca nici cei dela 'Blaj' n-au mai venit cu o gama mai bogata de stupi-ca pe vremuri).l-am vazut in schimb pe 'cocosatul' de Dragos(ala parca cere palme tot timpul = unde draq a fost 'vericu' azi ca m-as fi 'bagat' si eu sigur ?!).un Finut,esti prea...finut(cred ca te 'platesc' aia dela ICDA = stii de gluma ?).s-avem pardon,am vazut in 2016 si stupi 'de arta' si si mai multi producatori,nici uve,nici macar Batranul,nici...am vazut orizontali de 30R(chiar ma interesau ca varianta) si culmea am mai fost si 'blindat'cu bani sa cumpar 'tot targul',dar stiti cum e ...la pomul laudat !ami plac inca cei dela Relian(remorca 'extensibila' alt model anul asta = bravo lor!).nici nu stiu daca mai merita sa ma mai duc si maine.m-am bucurat totusi ca l-am vazut si am vorbit cu 'vanatorul de albine salbatice',foarte foarte simpatic.in rest,D.zeu cu mila !

vulpea

un Finut,mi-ar placea sa mergem odata la rusi(incep sa-i stimez din ce in ce mai mult)si chiar la bulgari.insa doresc f.f.mult sa-l cunosc pe mmlm 64(Serbia).si dece nu ,chiar pe Vener(tot Serbia = ala adevarat meserias - 'industrial !!!).ce zici ?!

un Finut

 Ei uite,eu pe Dragoș nu l-am văzut cred ca s-a pitit de frica lu nasu,dar pe dumneata cred ca te-am văzut in târg.

un Finut

Citat din: vulpea din Aprilie 01, 2017, 08:15:06 PM
un Finut,mi-ar placea sa mergem odata la rusi(incep sa-i stimez din ce in ce mai mult)si chiar la bulgari.insa doresc f.f.mult sa-l cunosc pe mmlm 64(Serbia).si dece nu ,chiar pe Vener(tot Serbia = ala adevarat meserias - 'industrial !!!).ce zici ?!
Intr-adevăr sunt apicultori foarte buni

vulpea

Finut.ule,l-am vazut pe Dragos la 'prima masa' a lui ICDA pe stg. la ala cu panoul solar 'evidenta computerizata' int./ext. = temp./umiditate - o complicatie de te doare capul !mi-ar placea sa particip si eu la excursia organizata ca in 2016(Bulgaria),dar si mai mult as merge cu drag la rusi-ai ce vedea la aia !

un Finut

Citat din: vulpea din Aprilie 01, 2017, 08:34:44 PM
Finut.ule,l-am vazut pe Dragos la 'prima masa' a lui ICDA pe stg. la ala cu panoul solar 'evidenta computerizata' int./ext. = temp./umiditate - o complicatie de te doare capul !mi-ar placea sa particip si eu la excursia organizata ca in 2016(Bulgaria),dar si mai mult as merge cu drag la rusi-ai ce vedea la aia !
Unde era Dragoș? La standul lui Mihai Grama?

MirceaCalin

Citat din: vulpea din Aprilie 01, 2017, 08:09:35 PM
Mircea Calin,m-am referit la STANDUL 'Blaj'=locul de intalnire !...
Evident !!! La standul Apis Blaj am făcut şi eu referire !

Citat din: un Finut din Aprilie 01, 2017, 06:33:26 PM
...Daca mai vreți va mai spun.
Eu sunt interesat !

tinumaftei

Citat din: undragutz din Martie 31, 2017, 09:31:05 PM
Finu-le,  nu am vorbit noi ca mergem in pastoral la salcim de la Rm Sarat mai la deal ca acolo am vazut ca face dl Dragos multa miere .
Si cu o sticla de bere si doi pachete de tigari gasim sa luam roiuri la oferta .

Vezi ca acolo sunt la oferta cozi de lopata!!!

un Finut

Hai sa va mai spun ce se mai discuta.Presedintele de la SAR Brăila ii explica lui domnul Calmus ca el a reușit sa strângă 26 de membri.Tot el spunea ca ei vor sa strângă mierea membrilor sindicatului pt a negocia un preț mai mare fata de prețul oferit celor care nu sunt înscriși in sindicat.La care domnul Calmus a zis ca nu crede ca apicultorii i-și vor pune mierea la comun pt a fi negociat prețul de sindicat.