Atac murdar al canalului de stiri turcesc Kanal D la adresa apiculturii romane

Creat de Kov iulian, Iulie 09, 2016, 10:41:21 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Poate nu stiati dar toti cei ce stimulati familiile de albine cu zahar sunteti niste potentiali falsificatori.

http://www.stirilekanald.ro/criza-de-miere--mancam-zilnic-miere-contrafacuta--ai-grija-de-unde-cumperi-acest-produs_64579.html

Asta insinueaza canalul de stiri turcesc kanal D.

Cu astfel de campanii de denigrare si stiri tendentioase scade increderea in mierea romaneasca iar  inexistentele sau foarte rarele ajutoare de la guvern ar putea fi sistate.

Birocrati ar putea considera ca prin decontarea siropului si a zaharului ajuta apicultorii sa falsifice mierea .

stefan1

  Nu cred ca postul turcesc a criticat programatic mierea romaneasca. Ei au transmis doar ce a spus un stupar roman, care nici el nu cred ca a fost rau intentionat, doar nu a cantarit atent toate consecintele difuzarii unei astfel de stiri pentru publicul fara cunostinte in acest domeniu al apiculturii. Oricum mierea romaneasca e mai buna decat cea turceasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

davcosti

Modelul acesta de emisiuni sunt comandate, pentru a controla prețurile la miere foarte scăzute și sunt comandate de procesatori, comercianți și chiar rivali! Așa fac și când doresc să facă scumpiri de produse înainte declară la tv., dacă lumea este liniștită, apoi schimbă prețurile! Așa se procedează de 26 de ani! Mai rău este când ar trebui să plătească ei..."le moare vițelul!"
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Kov iulian

Citat din: stefan1 din Iulie 10, 2016, 02:25:39 AM
Nu cred ca postul turcesc a criticat programatic mierea romaneasca. Ei au transmis doar ce a spus un stupar roman, care nici el nu cred ca a fost rau intentionat, doar nu a cantarit atent toate consecintele difuzarii unei astfel de stiri pentru publicul fara cunostinte in acest domeniu al apiculturii. Oricum mierea romaneasca e mai buna decat cea turceasca.

Eu unul nu stiu sa falsific miere, nu am facut-o vreodata si nici nu am asistat vreodata la asa ceva prin urmare nu stiu sa arat pe un post tv cum s-ar face asta.

Sunt doua variante:

1) Domnul stupar din reportaj este un falsificator de miere si ne arata cum procedeaza Domnia sau prietenii Domniei sale aruncand cu noroi in ceilalti apicultori care isi hranesc uneori familiile de albine cu diverse substante dulci..

2) Domnul stupar nu falsifica miere, nu a asistat niciodata la asa ceva, nu stie cati fac asa ceva prin urmare ce ne arata Dansul  este o manipulare si o inselare.
Nu ai cum sa reconstitui procedeul falisficarii mierii daca nu cunosti procedeul falsificarii mierii.

Si actualul ministru al agriculturii (cel care a facut praf o afacere cu produse lactate) face diverse aprecieri nefericite despre zahar apoi in aceleasi declaratii catre presa spune ca o sa ii ajute pe apicultori cu zahar.

Domnule Ministru in loc sa vorbiti mult despre lucruri pe care nu le cunoasteti, mai bine vorbiti mai putin si faceti mai mult pentru apicultura.


http://agrointel.ro/60029/achim-irimescu-declara-razboi-mierii-din-zahar-vreau-sa-fac-ceea-ce-este-corectfalsurile/

CitatÎn finalul dialogului, Achim Irimescu a mărturisit că el însuși și-a cumpărat patru stupi. "Chiar și eu am cumpărat 4 stupi și i-am gestionat prost, că este foarte multă știință la ei și i-am pierdut, dar mi-aș dori să veniți la mine cu propuneri concrete", a spus Irimescu.

http://agrointel.ro/51681/apicultor-in-dialog-cu-ministrul-agriculturii-de-ce-va-ingrijiti-doar-de-marii-producatori-unde-sunt-ei-avem-cea-mai-mare-saracie-din-romania/

Cristel

Stuparul din imagine arata cum se fac hranirile in caz de calamitare si presupune ca sunt unii care scot miere dupa ce hranesc cu sirop de zahar albinele (si am vazut si eu din astia, inclusiv se si lauda ca nu e nicio diferenta intre mierea florala si mierea din sirop)... Dar jurnalistii, ca sa faca un reportaj "bomba" au trunchiat interviul asa cum au dorit. Poate ar trebui contactat apicultorul in cauza pentru o lamurire.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Stuparul din filmare este Ioan Bobescu. El se autodeclara "terapeut" si are numeroase aparitii televizate.
Are mai multe aparitii si in Formula As. Pe mine m-au "uimit" (ca sa  nu zic mai multe) tratamentele lui "neconventionale".
Intr-un filmulet spune ca doar el stie cum se face hidromelul. :D

http://www.formula-as.ro/2016/1213/societate-37/hrisoavele-tatei-sanda-20638
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

http://www.formula-as.ro/2016/1213/societate-37/hrisoavele-tatei-sanda-20638
Am fost sigur că nu-i bănăţan d-al meu.Stuparii bănăţeni sînt oameni serioşi îşi văd de albinele lor,nu se ocupă cu prostirea celor slabi de cap.,,Terapeutul,, Ion Bobescu seamănă bine cu ,,vindecătorul,, Constantin Mudava din Cîmpina,că şi ăla are 3 stupi şi a prostit milioane de romani.E jale mare cînd astfel de specimene ajung să-şi debiteze aberatiile pe la televiziuni.
http://www.cancan.ro/
http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/eveniment/escrocheria-mudava-18734.html?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Kov iulian

Citat din: Cristel din Iulie 10, 2016, 09:57:34 AM
Dar jurnalistii, ca sa faca un reportaj "bomba" au trunchiat interviul asa cum au dorit. Poate ar trebui contactat apicultorul in cauza pentru o lamurire.

Si asta e adevarat dar si dansul nu sa lasat rugat prea mult sa reconstituie "falsificarea" mierii .
Avem nevoie de controale care sa stopeze smecheriile dar apicultura Romaneasca nu mai are nevoie de reclama negativa si stiri tendentioase cu atat mai putin de la un post de televiziune turcesc .

Si asa suntem in pom si pomul in aer.

Culmea e ca Romanii consuma deja siropuri de porumb la greu din toate alimentele si bauturile din comert dar nimeni nu se panicheaza asa de tare pe aceasta tema.

calmusdaniel

Nu stiu ce cunostinte i-ti trebuie ca sa falsifici mierea.I-ti trebuie doar hranitoare de capacitate mare si butoaie de sirop,ca de restul se ocupa albina!
Ar trebui sa se termine cu aceste practici,atat din partea unor apicultori si a celor care baga miere in supermarket-uri.Dupa ce ca omul da din saracia lui bani pe un borcan de miere ca sa dea la un copil sau la un batran,in loc de sanatate le da boala.
Si din pacate,sunt multi care recurg la asa ceva.

oroles

Eu sunt  convins ca dl. Bobescu nu da sirop la albine, mai ales ca o foloseste ca pe remediu natural pentru boli. Omul doar a explicat cum se face, aducand prejudicii de imagine la adresa apicultorilor. Asa consumatorul afla ca in miere se poate regasi zahar, ca atunci cand e vremea ploioasa stuparii trebuie sa hraneasca albinele. Astfel isi pune mai multe intrebari si va ezita in a alege un anumit apicultor cand cumpara miere, doar pe baza unor suspiciuni. Va gandi ceva de genul: "Daca are miere multa, atunci inseamna ca da sirop la albine."
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

  Cred ca noua ne place cand sunt aratati unii procesatori care introduc in magazine miere amestecata cu inlocuitori dar cand vine vorba de noi apicultorii imediat ni se pare ca ni se aduce prejudiciu de imagine.Imaginea asta de falsificatori e creata de mult nu de ieri de azi.
Nu cred ca e vreun apicultor care a vandut un borcan de miere fara sa fi fost macar o data intrebat daca e naturala.

Kov iulian

Citat din: calmusdaniel din Iulie 10, 2016, 08:37:23 PM
Cred ca noua ne place cand sunt aratati unii procesatori care introduc in magazine miere amestecata cu inlocuitori dar cand vine vorba de noi apicultorii imediat ni se pare ca ni se aduce prejudiciu de imagine.Imaginea asta de falsificatori e creata de mult nu de ieri de azi.
Nu cred ca e vreun apicultor care a vandut un borcan de miere fara sa fi fost macar o data intrebat daca e naturala.

Aruncati un ochi aici
http://agrointel.ro/60032/ministrul-agriculturii-anunta-un-ajutor-financiar-pentru-apicultori

In data de 1 iulie apare in presa agricola informatia ca apicultorii vor primii un sprijin financiar pentru apicultura calamitata.

Pe 1 Iulie apar in presa agricola unele declaratii ale Domnului Ministru tot in aceasi cheie ca reportajul de la kanal D.

http://agrointel.ro/60029/achim-irimescu-declara-razboi-mierii-din-zahar-vreau-sa-fac-ceea-ce-este-corectfalsurile

Apoi pe 5 Iulie apare si reportajul Kanal D.

Nu sunt putin cam curioase coincidentele, sunt curios daca vor mai aparea astfel de coincidente in perioada ce urmeaza?

Domnul Ministru al agriculturii vrea sa faca. Sa faca cine il opreste sa nu faca? Dar vad ca mai mult vorbeste de cat face.

Au terminat cu cei din industria laptelui, (Bradet)  si acum ne iau pe noi in primire ?

Da chiar pana la urma cum a ramas cu Bradet ?

bismark

   Danile,aceasta intrebare este unanima peste tot si de aici vine neincrederea in a cumpara miere, pentru ca cei care o cumpara vor sa-si faca un bine pentru sanatate si vad ca nu se intimpla asa cum spun retetle isi pierd increderea in acest produs.Eu am spus decit sa duc in eroare un om mai bine ii dau degeaba un borcan de miere daca stiu ca mierea este din suc de zahar.Dar cum eu nu hranesc albina cu suc de zahar dau cu toata inima un borcan de miere care poate face bine.Cine crede ca se poate imbogati azi din miere cind sint atiti indulcitori industriali se inseala amarnic. Mierea trebuie sa aiba un singur atu ,,sanatate,, cit este naturala fara hranitori.Altfel vom pierde din ce in ce mai mult si nu peste mult timp indulcitorii  industriali cu vitaminizari artificiale va lua locul celor naturale si sanatoase. Si sa nu uitam un important lucru albina s-a nascut atunci cind nu exista zaharul si dulcolactul.O albina hranita este exact ca cei cu ajutorul social =puturosi  nu vor sa mai munceasca cu ziua ca stiu ca vine luna a plimbat sapa pe santuri si vine bani degeaba.Si multe sint de spus dar nu vreau sa mai intru in conflict.Cu respect pentru cel corect si cu responsabiltate pentru cel de linga el.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

vulpea

nu inteleg dece va'strofocati' atata.sigur ati auzit de Harnaj !inca depe vremea lui si poate chiar si mai inainte,se facea miere din zahar(profitul se realiza din diferenta dela pretul mierii vanduta si pretul zaharul PUTERNIC subventionat atunci la ACA-anii 60).apicultori 'friptiristi' au fost,sunt si vor fi,sa nu ne amagim !daca credeti ca romanii au vreo reticenta la a cumpara mierea dupa astfel de zvonuri va inselati amarnic.pierdeti din vedere ca suntem printre ultimii daca nu ultimii la cunsumul de miere  cel putin din Europa.CINE SE RESPECTA CA STUPAR NU INDOAPA ALBINELE CU ZAHAR CA SA SCOATA MIERE ! si de fapt n-am inteles:daca zaharul e TOXIC apai mierea din zahar e mai putin toxica,pentru ca albinele aduc ceva imbunatatiri la transformarea zaharului in miere.nu va mai agitati atata si nu mai faceti din tantar armasar ca CEL CARE E PROST TOT PROST MOARE,NU-L MAI DESTEAPTA NIMENI SI NIMIC!

vulpea

PS.RCS.RDS(Kanal D) nu e turcesc,ci omologul lui Sebastian Ghita al securitatii maghiare !(din cate stiu eu).