Pagina lui Cornel.

Creat de cornelioandanciu, Aprilie 25, 2016, 07:18:11 AM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

   Sint un apicultor hobbyst, deocamdata nu mai am decat 8 familii de albine, dar din acest an am hotarat sa ma extind, atata cat voi putea. O sa postez aici imagini din stupina mea, iar cand o sa fac lucrari in stupina promit ca o sa pun si poze ,insotite de explicatii detaliate. Astfel , in special incepatorii, o sa-si poata da seama mai bine ce si cat pot sa faca, fara sa-si iroseasca inutil timpul si banii. Numai bine va doresc.
Va salut.

oroles

Poți fi profesionist si cu un stup si cu 1000. Depinde de experienta si cunostintele pe care le ai. Eu zic ca te vei descurca,  mai ales ca nu esti asa de nou pe aici. Mult succes la înmulțire! Astept cu nerăbdare poze.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

#2
Nu sint profesionist, sint doar un simplu hobbyst. Incerc sa pun o poza cu mica mea stupina.
Eu lucrez in strainatate, nu ma pot ocupa de mai multi stupi, asta este, imi mentin pasiunea doar.Si obtin pentru familie miere curata.
Mai jos il vedeti pe ucenicul meu, tot incerc sa fac din el apicultor si nu reusesc. Impreuna am bagat rama asta de crestere in stup si am transvazat tot impreuna. Nu prea l-a interesat. Am observat ca i se inchid falcile ca si usa de la BMW cand trece cate o albina prin apropierea lui.
Va salut.

cornelioandanciu

Pe curand, va salut!
Va salut.

ionut vlv

ooo...stupi langa brazi!am o placere nespusa sa vad asta si
chiar daca stiam ca faci apicultura pe tzancuri ,tot raman impresionat
placut de asezare.nu ar strica o "privire" mai larga dincolo de muchie,
asa,pentru ochiul nostru.si neaparat sa ne povestesti mult . :hi:

se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

cornelioandanciu

#5
Iarna aceasta am izolat stupii cu polistiren, ce bune mi-ar fi niste huse cum au canadienii, dar ne descurcam cu ce avem pe plan local. A fost mult mai bine, albinele au consumat hrana mai putina.
https://youtu.be/pSOwreWADgA
Pentru ca am luat un pic cam tarziu izolatiile, au fost ceva probleme cu furnicile.
Va salut.

cornelioandanciu

Asa mi-am facut eu sablonul pentru botci.
Va salut.

cornelioandanciu

Am ales solutia aceasta, pentru a putea pune mai usor bigudiurile.
Va salut.

cornelioandanciu

Problema mare cu vremea ! Ploua intr-una si este foarte rece. Am bagat la crescut niste botci in familii cu matca, se  stie ca la metoda asta prima data se iau in crestere mai putine decat in starter, abia la a doua transvazare se iau in crestere mai multe, nici macar nu m-am putut uita in stupi sa vad cate au fost luate in crestere, un an care promitea sa fie un an apicol bun, iata ca a inceput cu stangul , dar inca nu s-a incheiat, poate ca vara ne va mai indulci supararea cu cateva kg de miere !
Va salut.

cornelioandanciu

La mine in zona abia acuma se poate spune ca a inceput primavara , din punct de vedere apicol. Izolarea lazilor cu polistiren a avut un efect deosebit, in comparatie cu iarna trecuta , cand nu le-am avut izolate. Am gasit chiar si botci de roire, pe care, altadata le gaseam abia la sfarsitul lui mai. Vazand asta, am spart cuiburile cu un corp cu rame goale, si le-am pus doua caturi. Dar nu am stiut ca o sa urmeze o vreme asa de rece. Asta este. Ce va fi, voi vedea.Cand am eschis lazile, la cateva dintre ele am gasit asta.Mi-a placut, asa ca va arat si dumneavoastra.
Va salut.

cornelioandanciu

Asa punctez eu foitele de ceara, folosind un pai din cele cu care se beau bauturile racoritoare pe la cofetarii. Poate ca pe unii dintre dumneavoastra o sa va ajute. De obicei iese foarte bine, dar acum intr-o mana tineam camera. Paiul in momentul punctarii trebuie tinut cat mai culcat, pentru ca sa nu se piarda exagerat de multa ceara la un punct .
         https://youtu.be/olxwd3P7h6U
Va salut.

oroles

Cornele, oi fi eu mai neofit dar nu inteleg ce rost are punctarea asta. Imi explica cineva si mie?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

si eu vroiam sa pun aceeasi intrebare... DECI?!?!?!?  :uimit:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Closcutz

Punctarea asta e pt a fixa foaia de sarma ceea ce se poate face cu pintenul apicol( depasit si el) cu evantaiul de insarmat(depasit) sau ELECTRIC cu un traf! Asta e solutia corecta! :bzz:

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Mai 16, 2016, 12:27:00 PM
Cornele, oi fi eu mai neofit dar nu inteleg ce rost are punctarea asta. Imi explica cineva si mie?
Pai dupa ce dau cu pintenul, eu le punctez, pentru a avea o mai buna rezistenta. Deci folosesc si pintenul apicol, doar nu credeti ca  punctez sarma pe foita fara sa dau mai inainte cu pintenul ! Asa fac eu,si cred ca multi altii procedeaza la fel. Deci nu este vorba de insarmare, ci de punctare ,dupa ce am insarmat .
Va salut.