Târg Apicol Câmpina 26 - 28 februarie 2016

Creat de maria2208, Februarie 21, 2016, 03:13:29 PM

« precedentul - următorul »

alex 62

Deci .....și apicultura se dovedește ca fiind un sector nesustenabil .,.ca de altfel și celelalte sectoare din domeniul agricol....(poate cei care au arendat terenuri de la "babe" cu 300 kg /ha mai ciugulesc câte ceva) ....nu mai au ce vinde din rapps  și au ajuns aici....la noi.....pazitiva,cei care au luat fonduri sunt cam în ...."curu gol"

marian sima

Intelege dupa revolutie interesele straine a dorit ca Romanica sa devina doar o piata de desfacere asa ca au distrus industria,cum?cu ajutor politic ,politicul si-a pus directori in fruntea intreprinderilor care au fost devalizate.

La apicultura in timp ce in europa au fost interzise neonicotinoidele in romanica au liber deoarece straini trebuie sa-si vanda marfa si unii trebuiesc scosi de pe piata mieri.Adica cei prosti si slabi.

Ma intreb oare in germanica si alte state vest europene dezvoltate se gaseste pe raft acea miere chinezeasca in valoare de 2 euro kg?


viorel55

#17

    Poze de la Targul Mierii -  Campina 2016 gasiti aici:  https://ro-ro.facebook.com/aavph

   Adaug faptul ca  s-a solicitat sprijinul DSV Prahova, cu ajutorul caruia au fost ridicate probe de miere expusa la vanzare,care vor fi predate la laboratorul central de la Bucuresti pentru analize. Analizele vor fi platite de asociatia Valea Prahovei ca deh...cine comanda plateste!
   Se mai iau probe si pe la alte targuri   ??? Hai baieti ,curaj....producatorii corecti nu au nimic de obiectat ! Iar clientii se bucura cand vad ca noi,organizatorii de targuri,,vrem sa -i depistam pe cei care nu sunt corecti... si nu urmarim doar ....cascavalul.

P.S. Daca doriti explicatii in urma vizionarii pozelor ,intrebati punctual...

mape 48-petru manea


romikele

Citat din: viorel55 din Martie 02, 2016, 11:22:21 AM
Se mai iau probe si pe la alte targuri   ??? Hai baieti ,curaj....producatorii corecti nu au nimic de obiectat !
Cei care au degustat la concursuri, mai sunt in viata?
Daca da, se simt ok?  :P

viorel55

E in viata si "Cel mai mare mancator de miere"
Asa ca...daca pana acum nu au fost probleme....totul e OK !

romikele

#21


Frumoșii din ROMAPIS!
Ăla cu capul mare și galben/maro e vicepreședintele?  :D

viorel55

Care vicepresedinte ai vrea sa fie ca avem doi....

romikele


marian sima

Am fost anul trecut la Campina insa din pacate anul acesta nu am putut sa ajung,anul trecut au fost un targ incarcat si cu exponanti si cu vizitatori ,daca anul acesta au fost mai multi vizitatori decat anul trecut nu inteleg de ce Doo6 spune ca targul a fost slabut.
Vremea este si ea un factor important la un targ,pe ploaie omul cumpara mai repede ce are de cumparat si pleaca.

Anul trecut au fost vizitatori si din afara tari,dupa parerea mea Campina este unul dintre targurile fruntase ,eu va felicit pentru organizare.