Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Despre cobalt am mai gasit un link: http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=5053&p=202489&hilit=cobalt#p191570 si, la prima vedere se pare ca dozarea nu este aceeasi...  :bzz:

tinumaftei

Sunt mai multe opinii. Se utilizeaza de la 2 la 24 mg clorura de cobalt. Calculul meu este pe 20mg pe litru. In fapt din cele 2 grame dizolvate la 100 ml mai ramane o mica parte nedizolvata (10-20%). Asta inseamna ca de fapt doza este de 15-17mg/ litru de sirop.

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 17, 2017, 06:09:29 PM
Imi pare rau ca va dezamagesc, vitamina B defapt este un complex de vitamine.
Vitamina B12 sau ciancobalamina este singura dintre ele care contine cobalt din cate stiu eu si am studiat.
Nu stiu exact reactia chimica de la cobalt la vitamina B12, dar mai simplu este sa punem in protofil plante care contin multe vitamine, inclusiv complexul B.
Nu mai folositi tot felul de chimicale

Fiintele vii isi sintetizeaza (fabrica) vitaminele in corpul lor. Asta daca au din ce!
Acesta este sensul administrarii de clorura de cobalt. Cobaltul se disociaza din sarea respectiva si este folosit de organismul albinei ca precursor, materie prima, la producerea de vitamina.
Vitaminele administrate, multe din ele sunt greu asimilabile.
La capitolul acesta doar studii comparative pot evidentia diferente intre sirop cu vitamina B/B12 sau sirop cu sare de cobalt.

Eugen B

Ok sa zicem ca se sintetizeaza si e posibil. Dar doar vitamina B12 si nu tot conplexul B.
Chiar am citit in almanahul stuparului ca vitamina B tot conplexul e f bun la albine. In plantele din natura si polen gasim tot felul de minerale care ajuta la sinteza de vitamine.
Nu cred ca solutia e sa le tot dam diverse substante.
Fiecare face cum vrea si ce vrea la albinele lui. Rezultatele se vad si in timp

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 18, 2017, 09:17:05 PM
Ok sa zicem ca se sintetizeaza si e posibil. Dar doar vitamina B12 si nu tot conplexul B.
Chiar am citit in almanahul stuparului ca vitamina B tot conplexul e f bun la albine. In plantele din natura si polen gasim tot felul de minerale care ajuta la sinteza de vitamine.
Nu cred ca solutia e sa le tot dam diverse substante.
Fiecare face cum vrea si ce vrea la albinele lui. Rezultatele se vad si in timp
Doza care se dă este farmaceutica, adică 2 grame la 100 de litri de sirop, pe când celelalte adaosuri de dau in cantități mari. Spre exemplu protofil 15-20 grame la litru, adică 1,5-2kg la 100 de litrii.
Eu m-am orientat spre cobalt fiindcă am văzut un studiu al facultății de agronomie cred că din Cluj în care se făcea o analiză a microelementelor din polenul de primăvară pe multe tipuri de polen. Din studiul acesta am reținut că doar polenul de salcie are ceva cantități de cobalt. Restul polenului ioc. Așa se și explică dezvoltarea familiilor care au salcie in zonă. Așa spun bătrânii pe aici, polenul de salcie face minuni.

Eugen B


tinumaftei

M-am uita putin pe notitele mele cu inflorirea si cred ca trebuie sa modific ceva la prognoza de salcam.
Dupa notitele de anul trecut salcamul era "orezit" la 1400 de grade si inflorit la 1500 de grade. (calculate ca suma maximelor de la 1 ianuarie, adunate doar cele pozitive)
Asa cum se prezinta acum prognoza pentru zona mea 1400 de grade se fac pe 12 mai iar 1500 pe 17. Vom vedea.
Anul trecut au fost 25 aprilie si 6 mai.

Eugen B

2 saptamani va fi cald. Vor creste multe grade la calcul.
Foloseste in protofil salcie si ai si cobalt. Nu dam atatea chimicale.

tinumaftei

Păi alcoolul din protofil nu e tot o substanță toxică. Crezi că albinele îl metabolizează diferit față de om?
La 0,5 litrii de sirop cu protofil și 5-8ml de alcool. Asta la un om de 75~kg nu spune mare lucru, dar la o colonie de 1,5 kg cred că înseamnă o toxicitate mai mare. Eu cobalt dau 2 grame la 200 de colonii (0,5 litrii sirop). Iar cobaltul intra in metabolismul albinei pe când cei 2 litrii de alcool dați în aceeași cantitate de sirop, trebuie excretati de albină, fiindcă nu cred că albinele pot metaboliza alcool.
Aici am 5 salcii la 2000 de ha..

Eugen B

Stai asa ca nu se da protofilul in hranitor. Daca pun 400 ml protofil la 25l sirop nici nu se simte alcoolul.
Salcie daca vrei iti trimit eu

undragutz

Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 07:19:52 AM
M-am uita putin pe notitele mele cu inflorirea si cred ca trebuie sa modific ceva la prognoza de salcam.
Dupa notitele de anul trecut salcamul era "orezit" la 1400 de grade si inflorit la 1500 de grade. (calculate ca suma maximelor de la 1 ianuarie, adunate doar cele pozitive)
Asa cum se prezinta acum prognoza pentru zona mea 1400 de grade se fac pe 12 mai iar 1500 pe 17. Vom vedea.

Parerea mea ca alegerea unei date calendaristice poate fi eronata .

Incearca sa-ti iei ca reper de exemplu inflorirea primilor ghiocei sau inflorirea altor specii de flori sau chiar inflorirea primilor pomi fructiferi, aduna gradele zilnice peste plus si dupa insumarea lor vei avea un program destul de exact privind inflorirea salcimului .

undragutz

Citat din: Eugen B din Martie 19, 2017, 07:28:27 AM
Foloseste in protofil salcie si ai si cobalt. Nu dam atatea chimicale.

Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 07:41:37 AM
Păi alcoolul din protofil nu e tot o substanță toxică. Crezi că albinele îl metabolizează diferit față de om?
La 0,5 litrii de sirop cu protofil și 5-8ml de alcool. Asta la un om de 75~kg nu spune mare lucru, dar la o colonie de 1,5 kg cred că înseamnă o toxicitate mai mare. Eu cobalt dau 2 grame la 200 de colonii (0,5 litrii sirop). Iar cobaltul intra in metabolismul albinei pe când cei 2 litrii de alcool dați în aceeași cantitate de sirop, trebuie excretati de albină, fiindcă nu cred că albinele pot metaboliza alcool.
Aici am 5 salcii la 2000 de ha..

Cred ca nu conteaza daca dai cu Protofil, Cobalt sau alte adaosuri minune.
Conteaza 99% cu ce il dai .
Pe albine le intereseaza 99% siropul, in care punem noi tot felul de adaosuri .
Dati orice adaos Protofil/Startovit/Apicomplex  doar cu apa chioara si apoi vedeti unde este diferenta .

Daca doriti un preparat minune va dau un secret personal , folositi pamint galben dar trebuie musai sa dati la fiecare familie cite o mina buna de pamint galben amestecat in 20 litri de sirop 1/1,5 apa/zahar dat zi de zi, cite 2-300 grame pe zi pina se termina solutia minune si apoi sa vedeti ce familii va face aceea mina de pamint galben.
Pamint galben special va pot oferii eu la numai 200 Ron/Kg cantitate necesara pentru tratamentul a 10 familii de albine .
La comenzi en-gros livram pamint galben special pentru albine, la numai 500 Ron/roaba .
Zaharul il cumparati voi. Apa poate fi luata gratis de oriunde .

NYK74

 :bravo: bună afacere.
Pămînt galben,dacă nu mă înșel am acasă în grădină,de la 1,5 m în jos.

undragutz

Citat din: NYK74 din Martie 19, 2017, 10:35:43 AM
:bravo: bună afacere.
Pămînt galben,dacă nu mă înșel am acasă în grădină,de la 1,5 m în jos.

PAMINTUL ALA NU-I BUN !!!
Doar ce pamint galben va dau eu, este bun pentru albine .


un Finut

Citat din: undragutz din Martie 19, 2017, 10:21:57 AM
Citat din: Eugen B din Martie 19, 2017, 07:28:27 AM
Foloseste in protofil salcie si ai si cobalt. Nu dam atatea chimicale.

Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 07:41:37 AM
Păi alcoolul din protofil nu e tot o substanță toxică. Crezi că albinele îl metabolizează diferit față de om?
La 0,5 litrii de sirop cu protofil și 5-8ml de alcool. Asta la un om de 75~kg nu spune mare lucru, dar la o colonie de 1,5 kg cred că înseamnă o toxicitate mai mare. Eu cobalt dau 2 grame la 200 de colonii (0,5 litrii sirop). Iar cobaltul intra in metabolismul albinei pe când cei 2 litrii de alcool dați în aceeași cantitate de sirop, trebuie excretati de albină, fiindcă nu cred că albinele pot metaboliza alcool.
Aici am 5 salcii la 2000 de ha..

Cred ca nu conteaza daca dai cu Protofil, Cobalt sau alte adaosuri minune.
Conteaza 99% cu ce il dai .
Pe albine le intereseaza 99% siropul, in care punem noi tot felul de adaosuri .
Dati orice adaos Protofil/Startovit/Apicomplex  doar cu apa chioara si apoi vedeti unde este diferenta .

Daca doriti un preparat minune va dau un secret personal , folositi pamint galben dar trebuie musai sa dati la fiecare familie cite o mina buna de pamint galben amestecat in 20 litri de sirop 1/1,5 apa/zahar dat zi de zi, cite 2-300 grame pe zi pina se termina solutia minune si apoi sa vedeti ce familii va face aceea mina de pamint galben.
Pamint galben special va pot oferii eu la numai 200 Ron/Kg cantitate necesara pentru tratamentul a 10 familii de albine .
La comenzi en-gros livram pamint galben special pentru albine, la numai 500 Ron/roaba .
Zaharul il cumparati voi. Apa poate fi luata gratis de oriunde .

Nasule, pentru membrii SAR dai pământul galben mai ieftin? Și Danut da ramele mai ieftin pentru membri! Cel puțin așa dădea la început, ca la Iași le vindea cu 1,5 lei. Ce ti-e și cu sindicatul ăsta!  =))