Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Plantele si pomii care invep mai tarziu nu cred ca vor avea intarzieri.

aurelianpopescu

reteta pt clorura de cobalt solutie pt sirop mai este valabila?am gasit prin vl clorura cobalt,multumim

tinumaftei

Valabilă.
2 grame + apă până la 100grame.
Soluția se administrează 1ml/litru de sirop!

cipik

Citat din: Eugen B din Martie 15, 2017, 07:52:12 PM
Plantele si pomii care invep mai tarziu nu cred ca vor avea intarzieri.

Din cate stiu eu salcamul inforeste cand se insumeaza temperaturile zilnice si ajunge la cateva sute de grade, nu stiu sigur dar daca este nevoie caut
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: cipik din Martie 15, 2017, 10:04:56 PM
Citat din: Eugen B din Martie 15, 2017, 07:52:12 PM
Plantele si pomii care invep mai tarziu nu cred ca vor avea intarzieri.

Din cate stiu eu salcamul inforeste cand se insumeaza temperaturile zilnice si ajunge la cateva sute de grade, nu stiu sigur dar daca este nevoie caut
Suma maximei zilelor cu temperaturi pozitive de la întâi ianuarie este 1000 . (1100 din observațiile mele).

teoalbina

Citat din: tinumaftei din Martie 15, 2017, 09:56:26 PM
Valabilă.
2 grame + apă până la 100grame.
Soluția se administrează 1ml/litru de sirop!

Si care sunt beneficiile?

tinumaftei

Citat din: teoalbina din Martie 16, 2017, 07:02:46 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 15, 2017, 09:56:26 PM
Valabilă.
2 grame + apă până la 100grame.
Soluția se administrează 1ml/litru de sirop!

Si care sunt beneficiile?
Cobaltul este un "precursor" al vitaminei B. Dar se găsește rar în natură, mai ales în timpul primăverii. O analiză de polen făcută în România acum câțiva ani a găsit doar în polenul de salcie cantități de cobalt.
Nu am făcut studii comparative, însă de susține că albinele crescute in timpul hranirilor cu sirop+cobalt sunt mai viguroasă și mai longevive.

NYK74

Unde se poate găsi clorura de cobalt ?În farmaciile veterinare,magazine cu produse chimice ?

tinumaftei

In Romania se poate comanda pe internet de la furnizorii de reactivi chimici. O trimit cu servicii de curierat. Eu am de la o firma din zona Rm.Valcea.

NYK74

Cit ajunge 100g,mă refer la preț ?
Am să mă interesez si aici în Italia să văd dacă gasesc ,si la ce preț.

tinumaftei

Citat din: NYK74 din Martie 16, 2017, 10:55:16 PM
Cit ajunge 100g,mă refer la preț ?
Am să mă interesez si aici în Italia să văd dacă gasesc ,si la ce preț.
~10-20 lei

teoalbina

Citat din: tinumaftei din Martie 16, 2017, 09:48:59 PM
In Romania se poate comanda pe internet de la furnizorii de reactivi chimici. O trimit cu servicii de curierat. Eu am de la o firma din zona Rm.Valcea.
Un link, adresa, nr. tel. ... ceva ne puteti da? eventual si care este comanda minima acceptata?

aurelianpopescu

un flacon de 250 grame clorura de cobalt costa 25 lei/gasiti la utchim rm valcea/tel;0744995061/trimite prin curier

Eugen B

Imi pare rau ca va dezamagesc, vitamina B defapt este un complex de vitamine.
Vitamina B12 sau ciancobalamina este singura dintre ele care contine cobalt din cate stiu eu si am studiat.
Nu stiu exact reactia chimica de la cobalt la vitamina B12, dar mai simplu este sa punem in protofil plante care contin multe vitamine, inclusiv complexul B.
Nu mai folositi tot felul de chimicale

corneliuhrom

are dreptate d l eugen b [ [plantati rachita in locuri umede  pe linga piriuri  feresc si ajuta in caz de inundatii  [se infig bete rupte din rachiti si se prind ] ,produc polen timpuriu  si tin si de umbra ] ^:)^ %%-.