Offtopic la Pustu stuparul

Creat de marian sima, Ianuarie 10, 2016, 01:22:45 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Si mie imi place de Leonard dar prea ne ia de sus... poate eu sunt mai sensibil la anumite accente din vorbire.

Cristel

nu-i spune nimeni omului ca nu exista scandura Snellgrove ci podisor Snellgrove? sau fiecare intelege ce vrea?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

marian sima

Un filmulet am vazut,pe langa interventia dl Ignatov care a fost una buna sau discutat si alte chestii total eronate fata de realitatea apicola,daca spui cum sta treaba in realitate automat esti catalogat ca rau ,ca te dai destept si ca le ei fatza.

Asa ca lasa-i,in lumea lor atunci cand stupii roiesc au doar roiuri primare,nu mai exista roiuri secundare si multe alte aberatii apicole.

Important e ca se filmeaza. :rotfl: =))


Cipi

Citat din: Cristel din Ianuarie 18, 2016, 01:47:54 AM
nu-i spune nimeni omului ca nu exista scandura Snellgrove ci podisor Snellgrove? sau fiecare intelege ce vrea?
e clar ca la podisor se referea Leonard, probabil prin alte parti se spune scandura Snellgrove.

mape 48-petru manea

Citat din: Cipi din Ianuarie 18, 2016, 09:38:09 AM
Citat din: Cristel din Ianuarie 18, 2016, 01:47:54 AM
nu-i spune nimeni omului ca nu exista scandura Snellgrove ci podisor Snellgrove? sau fiecare intelege ce vrea?
e clar ca la podisor se referea Leonard, probabil prin alte parti se spune scandura Snellgrove.

Asa este

bio

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 09:02:18 AM
Un filmulet am vazut,pe langa interventia dl Ignatov care a fost una buna sau discutat si alte chestii total eronate fata de realitatea apicola,daca spui cum sta treaba in realitate automat esti catalogat ca rau ,ca te dai destept si ca le ei fatza.

Asa ca lasa-i,in lumea lor atunci cand stupii roiesc au doar roiuri primare,nu mai exista roiuri secundare si multe alte aberatii apicole.

Important e ca se filmeaza. :rotfl: =))

... Marian, daca unu nu gindeste sau care nu ar  face  ca tine nu inseamna ca nu ar stii apicultura . Poate ca la nivel comunicare nu stau unii apicultori asa bine se intelege gresit informatia transmisa .
Informatie este multa ... noi trebuie sa filtram si sa aplicam doar ce credem ca s-ar plia apiculturii care o practicam fiecare dintre noi in parte  .

Marian, parerea mea... si in trecut te-ai cam aruncat ca "proasta-n pula"--este doar o metafora spusa fara rautate-- si ai vazut ca pina la urma lumea nu ti-a dat dreptate .

Poate nici eu nu stiu apicultura .... dar am albine destepte care stiu ele ceva apicultura si ma ajuta sa ies bine pina la urma .

Citat din: Cristel din Ianuarie 18, 2016, 01:47:54 AM
nu-i spune nimeni omului ca nu exista scandura Snellgrove ci podisor Snellgrove? sau fiecare intelege ce vrea?...

Sal Cristel, ......sunt destui apicultori care  i-si formeaza un vocabular propriu si nu discuta in termeni stricti de manual . Spun asta ca si eu am multe expresii si termeni doar de mine stiuti ...... doar de mine si "echipa" cu care lucrez .
..si la gramataica-ortografie cred tot cam asa stau...:(



marian sima

Bio daca faceam eu metafora aia inteligenta a ta imediat sareati de cur in sus ca arsi. :)

Valeriu Butulescu avea o vorba''Mitul democraţiei: majoritatea are întotdeauna dreptate. Ori, Galilei, Columb şi Einstein au demonstrat contrariul''.

Unii de dragul majoritati incurgiteaza fel si fel de tampenii si cauta sa dea o uzuanta corecta bazaconiilor declarate de altiii.

Familia care roieste doar cu roi primar si scandura Snellgrove rar gaseseti,asta asa cand vrei sa strecori tantarul si sa inghiti camila.

Cristel

#37
Sunt uneori discutii interesante, ma deranjeaza faptul ca daca cineva greseste flagrant nu e nimeni care sa intrebe imediat care e realitatea. Si sunt multi incepatori care baga la cap o idee eronata si pe urma o dau mai departe "ca stiu mai bine". E adevarat ca nici apicultura nu e farmacie sau Academie, dar in principiu nu imi place sa nu aiba replica si cei din "sala", discutia trebuie sa fie interactiva. Unul nu a spus "domnule, nu cumva e podisor S?" era tacere de parca un profesor vorbeste iar elevii silitori iau notite, ca deh, mintea trebuie sa se odihneasca. Si nu e singura situatie.
Bio, daca in limbajul profesionistului sunt cuvinte pe care un profan nu le intelege, normal este ca profanul sa intrebe "ce e aia?" nu sa ramana in dubiu. Sunt convins ca cel care vrea sa invete ceva trebuie sa intrebe orice procedura sau cuvant pe care nu il intelege. Bio, ca profesionist- si am vazut ca esti - stii sa discerni usor lucrurile, dar ce te faci cu unii care de exemplu hranesc albinele cu zahar tos turnand zaharul deasupra cuibului, printre rame - ca poate asa au auzit ei pe undeva. Asa e si cu informatia asta, daca o ia unul novice, cine stie unde ajunge.
Felicitari pentru domnul Ignatov, stie sa prezinte informatia foarte clar si mi-a placut conversatia!
In definitiv fiecare are dreptul la opinie si asta nu trebuie sa-i determine pe ceilalti sa se simta lezati.
Scuze lui Pustu ca-i poluez pagina cu opinia mea! :)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bio

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 11:59:44 AM
Bio daca faceam eu metafora aia inteligenta a ta imediat sareati de cur in sus ca arsi. :
...

Marian nu am vrut sa jignesc pe cineva cu vorba mea, ma bucur ca ai inteles acest lucru ..... dar prea te repezi si te agati de lucruri marunte incercind sa discreditezi ceva mult mai complex numai pe baza unor exceptii .

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 11:59:44 AM
....
Unii de dragul majoritati incurgiteaza fel si fel de tampenii si cauta sa dea o uzuanta corecta bazaconiilor declarate de altiii.
...

Ca mai apar si teribilisme ... acestea sunt exceptiile si nu trebuie sa ne agatam de ele .
Noi trebuie sa luam in calcul doar ce credem noi ca ar fi bun.. .... ce nu este cum gindim noi, nu inseamna ca nu ar fi bun.

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 11:59:44 AM
....
Familia care roieste doar cu roi primar si scandura Snellgrove rar gaseseti,asta asa cand vrei sa strecori tantarul si sa inghiti camila.

Am inteles ..acele afirmatii nu sunt pe placul tau.
Dar nu au fost si lucruri care au fost pe placul tau ?... hai sa le discutam pe acelea, sa incercam sa fim mai pozitivi fata de cei din jur sa ii lasam sa ne vorbeasca despre ei si realizarile lor .



bio

Citat din: Cristel din Ianuarie 18, 2016, 12:31:10 PM
Sunt uneori discutii interesante, ma deranjeaza faptul ca daca cineva greseste flagrant nu e nimeni care sa intrebe imediat care e realitatea. Si sunt multi incepatori care baga la cap o idee eronata si pe urma o dau mai departe "ca stiu mai bine". .....


Cei care erau prezenti la discutii au inteles ca era vorba despre podisor si nu despre scindurica si poate  nu au dorit sa intrerupa sirul discutiei.

Pustu

Pentru domnul Cristel
Cel putin eu stiu ca Leo s-a referit la podisor aseara , asa cum deseori se refera la trantori zicandu-le bondari . Si mai are cateva  =)) . Interesant ca si dumneavoastra ati inteles despre ce e vorba si inca nu a intrebat nimeni ce e aia scandura Snellgrove .  Daca cineva greseste flagrant de ce nu faceti nimic in legatura cu asta ?
Ps : rog un moderator sa mute discutiile pe pagina domnului Sima ca de aia si-a facut topic special dedicat mie  =))

Pustu

Citat din: Cristel din Ianuarie 18, 2016, 12:31:10 PM
Sunt uneori discutii interesante, ma deranjeaza faptul ca daca cineva greseste flagrant nu e nimeni care sa intrebe imediat care e realitatea.
Ce asteptati ? Ne-a gasit el Dan Margarit dapai .......

marian sima

Citat din: bio din Ianuarie 18, 2016, 12:36:01 PM
Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 11:59:44 AM
Bio daca faceam eu metafora aia inteligenta a ta imediat sareati de cur in sus ca arsi. :
...

Marian nu am vrut sa jignesc pe cineva cu vorba mea, ma bucur ca ai inteles acest lucru ..... dar prea te repezi si te agati de lucruri marunte incercind sa discreditezi ceva mult mai complex numai pe baza unor exceptii .

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 11:59:44 AM
....
Unii de dragul majoritati incurgiteaza fel si fel de tampenii si cauta sa dea o uzuanta corecta bazaconiilor declarate de altiii.
...

Ca mai apar si teribilisme ... acestea sunt exceptiile si nu trebuie sa ne agatam de ele .
Noi trebuie sa luam in calcul doar ce credem noi ca ar fi bun.. .... ce nu este cum gindim noi, nu inseamna ca nu ar fi bun.

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2016, 11:59:44 AM
....
Familia care roieste doar cu roi primar si scandura Snellgrove rar gaseseti,asta asa cand vrei sa strecori tantarul si sa inghiti camila.

Am inteles ..acele afirmatii nu sunt pe placul tau.
Dar nu au fost si lucruri care au fost pe placul tau ?... hai sa le discutam pe acelea, sa incercam sa fim mai pozitivi fata de cei din jur sa ii lasam sa ne vorbeasca despre ei si realizarile lor .


Ea fii tu putin atent ,candva ne-am dat mana ma faci sa-mi para rau de acel moment,celor  pe care i-am cunoscut nu le cer socoteala decat in fatza ,nu ma apuc acum sa ma cert cu tine ,puteam sa-ti raspund in replica cu alte vorbe alese si cu alte chestii care sa nu-ti priasca.

Era deajuns daca-mi specificai intr-un mesaj privat ca X-ulescu iti este prieten si il lasam in pace,dar tu Trahanache.

Intelege ,aroganta,vitejia aia cu pistoale si fofilarea  m-a deranjat si am actionat ca atare.

Nu am zis ca nu a zis si lucruri bune insa a spus si altele geniale  care trebuiau mentionate.


calmusdaniel

Pustu,urmatorul live sa-l faci tot despre management ca nu am inteles prea bine cum sa-l aplic si eu la mine in stupina!Am sunat si eu un coleg apicultor cu stupi mai multi,sa-l intreb de management si el m-a intrebat "cine-i ala"?!!!  =)) =)) :rotfl:

Pustu

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 18, 2016, 01:55:52 PM
Pustu,urmatorul live sa-l faci tot despre management ca nu am inteles prea bine cum sa-l aplic si eu la mine in stupina!Am sunat si eu un coleg apicultor cu stupi mai multi,sa-l intreb de management si el m-a intrebat "cine-i ala"?!!!  =)) =)) :rotfl:
Cret ca e vorba de o reteta de a deveni bogat . Nu stiu ca nu prea am inteles exact nici eu . Un fel de carte in care scrie in data de , la ora de , te duci la stupul cutare si faci nu stiu ce . Si la sfarsit de an ai 1 milion de euro . Oricum mai insist  =))
Multa sanatate