Aethina tumida-un nou dusman temibil al apiculturii

Creat de NYK74, Noiembrie 06, 2014, 11:25:27 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Mierea de la excrementele lăsate de aceste larve ,fermenteaza,adică se acreste ,curge din faguri si are un miros de portocale putrezite ,cel putin asa declară  ăstia de aici.
Larvele la maturitate părăsesc stupul ,se tirâsc pina dau de pământ unde sapă si se pregătesc pentru stadiul de pupe ,masuri de combatere cind se află in pământ este utilizarea de pesticide.
Traiesc si se hrănesc cu fructe luni de zile,in fagurii de la rezervă peste 50 de zile,fară hrană si apa vreo două saptamani ,mai pot fi capturaţi cu unele capcane puse in interiorul sau exteriorul stupilor ,utilizarea de pesticide si in interiorul stupilor ,dar e clar ca după aceea nu se mai poate vorbi de apicultura bio.
De preferat e sa nu ajungă la noi,dar ...................

bio

Citat din: ra.doi din Decembrie 05, 2014, 09:23:39 AM
Nu gandesc decat la macaroane. Mai bine ar gandi .
Domnu Bibi nu are scoli inalte dar a spus rapid cum se face cu gandacul .
Sa puna o troaca cu apa in fata la stup si atunci larva cans iese pe urdinise pica in apa si gata ca nu e peste sa inoate .

..o sa apara fundul "anti-varooa cu piscina" . :rotfl:


NYK74

Citat din: ra.doi din Decembrie 05, 2014, 09:23:39 AM
Nu gandesc decat la macaroane. Mai bine ar gandi .
Domnu Bibi nu are scoli inalte dar a spus rapid cum se face cu gandacul .
Sa puna o troaca cu apa in fata la stup si atunci larva cans iese pe urdinise pica in apa si gata ca nu e peste sa inoate .
Ca sa fie ideea mai genială larvelor li se pun indicatoare de directie,iesire obligatorie pe urdinis care va fi prevazut cu platformă pentru sărituri acrobatice ........ =)) =))

dan sebastian

Care e ciclul gandacului ?
Se reproduce doar o data pe an, ca anumite specii de fluturi ?
De cate ori poate ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cornelioandanciu

Citat din: bio din Decembrie 05, 2014, 10:43:52 PM
Citat din: ra.doi din Decembrie 05, 2014, 09:23:39 AM
Nu gandesc decat la macaroane. Mai bine ar gandi .
Domnu Bibi nu are scoli inalte dar a spus rapid cum se face cu gandacul .
Sa puna o troaca cu apa in fata la stup si atunci larva cans iese pe urdinise pica in apa si gata ca nu e peste sa inoate .

..o sa apara fundul "anti-varooa cu piscina" . :rotfl:
Radem noi, radem, dar scroafa e moarta in cotet! :mad:
Va salut.

bio

... si eu stau cu grija. \

   Ma gindesc  cu teama  ce s-ar intimpla daca acel gindac ar ajunge la noi in tara .


NYK74

In Africa poate face peste 5 generatii la an,se estimează ca un ciclu durează intre 5-12 saptamani ,variază totul in baza conditiilor climatice ,se apreciază ca au nevoie de o temperaturâ de peste 10 grade pentru o dezvoltare normală ,in concluzie la zone cu clima rece se dezvoltă mai lent dar înaintează oricum.
Femelele traiesc 4-6 luni si depun in jur de 1000 ouâ in această perioadă .

italianu

Pina astazi,18/12/2014,in Italia,mai exact in 2 judete din regiunea Calabria(vibo valentia si reggio calabria) si un judet din Sicilia(Siracusa),au fost ARSI 3500 de stupi!
Inspectorii sanitari sint f.drastici,in momentul cind un ,,gindac"este denuntat/gasit ,vin arsi toti stupii di aceea stupina(chiar daca ceilalti sint curati)!
Din pacate aceasta solutie nu e viabila deoarece,dupa RUG vine plasata o familie ,,capcana" care in scurt timp vine infestata de aethina!
In aceasta seara ne-a fost prezentata si capcana care se vindein Italia ,,BEETLE BLASTER"(fabricata i America)
Costl acesteia e de 3-4€,la fiecare casa utilizidu-se 4 bucati! O adevarata ,,trufanda" :qp:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

stefan1

  Eu cred ca sunt masuri in buna parte zadarnice. In mod sigur Aethina tumida isi duce ciclul biologic si pe alte gazde decat albina domestica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Oare de la ce ar putea face constipatie acesti carabusi?(fara sa afecteze albina)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cornelioandanciu

Pai asta este crima sa dai foc la toate lazile alea!Trebuie sa existe si alta solutie! De exemplu salvezi albinele si matca, bineinteles fara puiet, arzi ramele, recuperezi ceara bineinteles, apoi lazile le flambezi, sau le bagi in parafina fierbinte si le tii acolo catva timp, sau intr-o solutie care face rau gandacului, nu stiu, dar trebuie sa mai existe o solutie! Este mare pacat sa distrugi atatea lazi! ))/
Va salut.

mmacreanu

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 19, 2014, 09:36:44 PM
Pai asta este crima sa dai foc la toate lazile alea!Trebuie sa existe si alta solutie! De exemplu salvezi albinele si matca, bineinteles fara puiet, arzi ramele, recuperezi ceara bineinteles, apoi lazile le flambezi, sau le bagi in parafina fierbinte si le tii acolo catva timp, sau intr-o solutie care face rau gandacului, nu stiu, dar trebuie sa mai existe o solutie! Este mare pacat sa distrugi atatea lazi! ))/

sunt tari unde se primesc bani daca arzi tot si recueprezi cheltuiala cu lazile alea!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.