Stupi poliuretan

Creat de badguygoodguy, Martie 14, 2010, 02:39:30 AM

« precedentul - următorul »

mireksw

stupu care se compuni din 3 corpur1/1 +soclu+podisor cu hranitor +capac
costa 270ron poliuretan este materialu destul de dur si nu este nevoi de
intarituri

stefanescu

Pana la urma este un hibrid. Soclul, capacul si podisorul sunt din lemn. Ce afacere am facut? Mai pun ceva si cumpar de la Faroger totul din poliuretan. Si dupa parerea mea ceva mai bine lucrati.
As zice sa mai insistati la calitate.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

jonny_it

Citat din: mireksw din Iunie 29, 2012, 12:36:23 PM
stupu care se compuni din 3 corpur1/1 +soclu+podisor cu hranitor +capac
costa 270ron poliuretan este materialu destul de dur si nu este nevoi de
intarituri

Multietajat, adica vorbim de corpuri de 3/4, mai bine zis pentru rame de 435 x 230 mm.

Puteti sa faceti 1-2 poze mai in detaliu cu modul de imbinare al corpurilor?

mireksw

stupi fac numai cu corpu1/1 si 1/2

adriann

Desi anuntul cu pretul nu isi are locul aici vin cu cateva probleme
Din ce vad din poze stupii nu sunt dezasamblabili - cost mare la transport.
greutea unui corp 1/1 care este,
un detaliu cu imbinarea intre corpuri
Realizarea unui podisor/capac tot din poliuretan

soclu e mai bun din lemn.

stefanescu

Ce te face sa crezi ca soclul e mai bun din lemn? Iti spun eu ca soclul la stupii din poluretan sunt foarte rezistenti.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mireksw din Iunie 29, 2012, 11:35:04 AM
pretu este urmator
soclu AV -lemn cu schindurica de zbor-30ron
CORP 1/1-70 RON
CORP1/2-35 RON
PODISOR CU HRANITOR-LEMN-20 RON
CAPAC LEMN CU TABLA-20 RON

fara suparare, aici era topicul cu stupi de poliuretan
cred ca trebuie sa desschizi unul separat "stupi de poliurelemn"
asta e un fel de strutocamila
sustii ca fundul de lemn e mai bun decat cel de poliuretan
ai vreunul din poliuretan cu care ai facut si pastoral?
in momentul in care faci compatatie de mai bun, mai prost... e cazul sa ai termen de comparatie

asa am auzit si eu ca la anul o sa fie mai bine... sa dea Domnul
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

albinasebes

cum pot cumpara si eu un stup din poliuretan, ca la faroger au pagina in lucru. vreau sa incerc si eu aceasta lada.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Porfy66


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: albinasebes din Ianuarie 05, 2013, 06:10:36 PM
cum pot cumpara si eu un stup din poliuretan, ca la faroger au pagina in lucru. vreau sa incerc si eu aceasta lada.
sanatate

ai raspuns pe mesaj privat
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

F.Liviu

Am decis sa schimb si eu lazile din lemn si sa trec (dupa buget) la stupi din poliuretan. Fac stationar, am ales modelul cu soclu clasic - cuib 1/1 - magazie 3/4 - podisor hranitor izgonitor - capac. Am deja lazile cu magazii 3/4 asa ca alegerea a fost simpla. Abia astept sa imi vina primul stup si sa mut ramele.

De ce am ales sa schimb tipul de lada: //as trece asta la categoria "asteptari"
- iernare mult mai buna/simpla. Folie, fund gol integral si cu asta basta. Fara condens si alte probleme des intalnite la stupii din lemn.
- lipsa intretinere, vopsit
- sunt usori, cu siguranta e mai bine pentru spate
- izolare fonica, sper ca albinele sa fie mai linistita
- vara fara barbi, albinele trebuie sa se duca linistite la cules, indiferent de temperatura exterioara.

Astea sunt asteptarile, in timp o sa vedem si realitatea din teren.

Precizez ca inainte de alege poliuretanul, am vizionat toate filmuletele postate de Crombra si Florin, am citit discutiile de pe forumurile apicole.

Singurul minus este evident pretul. Mi-ar fi facut placere sa ii iau pe toti odata , insa ar fi fost un efort financiar prea mare.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bucovineanu

Cine a zis ca in poliuretani nu apare deloc condensul?
Trebuie stiut ca nu stupul produce miere. Mierea o produc albinele. Rezultatele depind de felul cum apicultorul stie sa le dirijeze si foarte putin de stupi.

F.Liviu

Domnule bucovineanu, eu va respect foarte mult, sunteti un apicultor cu multa experienta.

Dupa cum ati vazut , asteptarile mele nu sunt la productii record. Eu fac o apicultura la scara redusa, doar pt familie. Sper ca poliuretanii sa ma ajute in acest sens: comoditate, frumusete, greutate usoara.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bucovineanu

 Albinele sunt adaptate sa traiasca in scorburi  de milioane de ani. Ori scorburile sunt din lemn. Fiecare foloseste stupii pe care si-i permite. Parerea mea e ca cei din poliuretan sunt prea scumpi si sunt din materiale sintetice.                         

dan motu

nu am nimic cu acesti stupi dar sunt de acord cu domnul bucovineanu