INTREBARE SCHIMBARE REGINE

Creat de barby, Mai 16, 2014, 03:06:43 PM

« precedentul - următorul »

barby

SALUTARE DRAGILOR,

vin si eu cu urmatoarea intrebare:am o regina extraordinara ,f productiva ,neroitoarea etc etc  si as vrea sa bag stupul in friguri pentru  a face botci fiindca vreau sa schimb cateva regine din stupina .Cum ma sfatuiti sa fac :sa orfanizez stupii carora vreau sa le schimb reginele si sa le dau cate o botca sau sa introduc regine ce vor iesi din botci neimperecheate in cusca ?Daca orfanizez e posibil sa-si traga botci de salvare ceace nu vreau..cum ma sfatuiti?

apivasmob

Buna,
O data la trei zile ii bagi cate o rama cu puiet capacit gata de eclozat de la alta familie si ii ridici o rama larvar care o introduci la familia donatoare (bine inteles scuturate de albine) si il strangi la maxim si vezi daca intra in friguri.
Bafta.
Sanatate tuturor apicultorilor

marian sima

O modalitate,insa trebuie sa ai urdinis si la podisor .
Separa stupi in doua introducand intre cat si cuib un material care sa obtureze de tot trecerea dintr-o parte in alta ,adica sa nu treaca nici mirosul de matca.

In cat introduci doua rame cu puiet capacit si intre ele o rama cu larve ,albina va trage botci din acele larve ,scoti rama cu larve si introduci rama cu oua de la stupul cu matca buna.

Albina va trage botci din acele oua ,botci care vor fi de calitate deoarece rama cu oua va fi luata in primire imediat ce e introdusa.

Lasi sa se imperecheze matca ,pe urma elimini matca de jos si faci unificarea.

Nu mai provoci roitul si nu ai pauza de ponta in stupi.

PricopArthur

Un alt stup roitor il folosesti  crescator, caruia ii dai un fagure de la colonia foarte buna, fagure cu puiet la care faci taiatura in arc. Vezi metoda in cartea lui Rutnner de crestere a matcilor.
Miere multă şi inimă curată!

barby

de ce sa nu-i bag direct rama cu oua ,de ce mai bag rama cu larve ?

marian sima

Ca albina sa stie unde este rama pentru botci,daca bagi direct rama cu oua dureaza ceva timp pana trage botci si obtii matci slabe calitativ,adic din botci de salvare.

barby

dupa cat timp introduc rama cu ouoa dupa ce si-au tras botci din cea cu larve?

marian sima

Cand observi ca a tras botci poti introduce rama cu oua.

barby

ok multumesc.Botcile pot sa fie necapacite

silvius

De ce sa te complici - transvazarea este cea mai buna  si simpla metoda  :hi:
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

barby

silvius esti dragut sa-mi explici cum faci tu pas cu pas?