Inceperea Tratamentelor antivarroa 2014

Creat de Eugen B, Martie 26, 2014, 01:22:18 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Cine a dat deja tratament anul aceasta si cine nu a dat? Se pare ca o parte din stupari incep cu tratamentele sau deja au inceput de mult. Oricum se vede clar ca cine nu a dat tratament corect(toamna anului 2013) au ramas fara o parte din albine, sau fara toate. Cine se pricepe eu zic ca se poate da cu parerea in ceea ce priveste inceputul tratementelor, deoarece multi dau aiurea acuma si le mor albinele cum zicea si filip intr-o postare de azi. Eu nu am dat tratament. Sper ca e un subiect care va ajuta stuparii incepatori , dar si cei care poate au uitat sau vrea sa se reapuce de stuparit.

sandupop

La mine in zona cred ca este prea devreme pentru tratamente, ..noaptea inca se aduna in ghem....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

yulian

Eu mai am saptamana viitoare si gata pana dupa salcam!

filip

Cine stie ca nu a facut tratamente in toamna corect,sa faca acum tratamente dimineata cu termometru in mana.Cititi prospectul si in functie de puterea stupului dozati corect.Astfel pana evental noaptea cand albinele se strang in ghem,se face o aierisire buna a stupului din lada.
Stuparii cu experinta stiu ce au de facut.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

SPYKAL

Raman la parere ca daca in toamna au fost facute tratamentele corect si la timp nu mai este nevoie de altele in primavara. De fapt eu fac tratamentele, odata pe an, toamna tarziu cand nu mai exista puiet in stupi si nu am avut nicio problema pana acum. Stima si respect!!!

Eugen B

SPYKAL am si eu o intrebare. Esti singurul stupar din zona ta? Eu sunt de acord cu tine cu tratamentele, ca si la mine se fac tratamentele calumea, dar dupa ce merg la salcam unde mai sunt si altii ( care nu stiu sa faca sau nu fac deloc tratamente) incep sa am varroa in stupi si trebuie tratati. Din pacate stuparii din zona mea nu efectueaza nici prea corect nici prea la timp tratamentele (cel putin pe care ii cunosc eu).

SPYKAL

Citat din: Eugen B din Martie 26, 2014, 04:55:10 PM
SPYKAL am si eu o intrebare. Esti singurul stupar din zona ta? Eu sunt de acord cu tine cu tratamentele, ca si la mine se fac tratamentele calumea, dar dupa ce merg la salcam unde mai sunt si altii ( care nu stiu sa faca sau nu fac deloc tratamente) incep sa am varroa in stupi si trebuie tratati. Din pacate stuparii din zona mea nu efectueaza nici prea corect nici prea la timp tratamentele (cel putin pe care ii cunosc eu).
Nu sunt singur in zona. Mai sunt cativa cu ștate vechi in apicultura si de aceea lucrurile merg bine. Eu nu fac decat stationar deocamdata. Un amic care se ocupa cu arendarea terenurilor ne facut o mare bucurie in acest an. A pus rapita la cca 800 m de stupina. E bine nu? tima si respect!!!

dorindafi

Citat din: Eugen B din Martie 26, 2014, 01:22:18 PM
Cine a dat deja tratament anul aceasta si cine nu a dat? Se pare ca o parte din stupari incep cu tratamentele sau deja au inceput de mult. Oricum se vede clar ca cine nu a dat tratament corect(toamna anului 2013) au ramas fara o parte din albine, sau fara toate. Cine se pricepe eu zic ca se poate da cu parerea in ceea ce priveste inceputul tratementelor, deoarece multi dau aiurea acuma si le mor albinele cum zicea si filip intr-o postare de azi. Eu nu am dat tratament. Sper ca e un subiect care va ajuta stuparii incepatori , dar si cei care poate au uitat sau vrea sa se reapuce de stuparit.
din exprimarea ta eu cred ca ai chef de cearta shi n-ai cu cine
pt a nu crede ca ma incomodeaza postarea ta pot spune ca fiacare efectueaza tratamentul pe care-l doreshte shi atunci cind vrea
cei care au dubii intreba  , nu dau sfaturi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

sandupop

Citat din: yulian din Martie 26, 2014, 03:21:41 PM
Eu mai am saptamana viitoare si gata pana dupa salcam!
ce mai ai? ai facut tratamente?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Eugen B

dorindafi nu am chef de cearta deloc. Nu stiu ce te face sa crezi asta. Eu am spus doar ce se intampla la mine in zona. La mine momentan albinele sunt curate ca au fost tratate corespunzator. Normal ar trebui ca toti stuparii sa trateze cum trebe, eu bag bani si altu imi infesteaza stupina. Tie nu cred ca ti-ar conveni. Normal ar trebui cei de la veterinara sa verifice stupii sa vada care e treaba. Zimi cu ce nu am avut drepate?
Vreau ca lumea sa isi dea cu parerea daca e normal sa ne tratam stupii cum trebe sau cum vrem noi? Sunt anumite legi si anumite legi ale bunului simt. Asta e parerea mea. Mie imi pare rau de miile(poate si mai multe) de familii de albine care mor anual din cauza stuparilor care trateaza aiurea sau deloc. Asa ca nu trage concluzii pripite. Eu nu invinovatesc pe nimeni, si nici nu acuz, eu incerc sa ii fac pe stupari sa isi trateze stupii cum trebe, sa aiba dobanda de ei si sa le faca miere. De aia am facut topicul aceasta ca sa constientizam toti ce inseamna un tratament corect si unul aiurea. Unui vecin de al meu din cauza ca a tratat cum a vrut anul trecut 140-150 de stupi au murit din cauza varroa peste iarna. Asa ca zimi unde am eu cheful de cearta?

dany 1

Va  salut :hi:
Si   eu  am  facut  un  tratament  de  maxima eficienta.  Undeva   in  prima  decada  a  lunii februarie  am  prins  o  zi  calduroasa  cand  albinele  au  facut   al 2 lea  zbor  de  curatire, iar  in  jurul  orelor  16  am  administrat  un  tratament cu  varachet  forte.  Desigur  ca  si  in  toamna au  fost  facute cele  3  tratamente  cu  acelasi ....varachet  forte.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

sandupop

Citat din: Eugen B din Martie 26, 2014, 04:55:10 PM
Din pacate stuparii din zona mea
Care este zona ta, la profil scrie vest.... unde e  vest-ul asta?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Eugen B

dorindafi
« : Azi la 07:17:56 p.m. » din exprimarea ta eu cred ca ai chef de cearta shi n-ai cu cine
pt a nu crede ca ma incomodeaza postarea ta pot spune ca fiacare efectueaza tratamentul pe care-l doreshte shi atunci cind vrea
cei care au dubii intreba  , nu dau sfaturi

Aici cred ca e un site democrat. Daca incerc sa dau sfaturi si sa imi dau cu parerea din experinta si ce se intampla la mine in stupina si zona nu cred ca este problema. Daca trebe nu mai postez si gata. Nu cred ca am obligat pe cineva sa faca ceva. Eu doar am spus ce am avut de spus. Incerc sa ajut colegii stupari cu ce stiu si ce vad si eu. Eu observ ca tratamentele sunt foarte importante. Nu cred ca am dat nume sau am zis ceva. Eu imi vad de treaba in continuare si gata.
De acuma nu voi mai posta si doar citesc. O sa vorbesc doar prin PM si gata.

sorinma

Citat din: sandupop din Martie 26, 2014, 07:58:59 PM
Citat din: Eugen B din Martie 26, 2014, 04:55:10 PM
Din pacate stuparii din zona mea
Care este zona ta, la profil scrie vest.... unde e  vest-ul asta?




In Est...  :D
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

yulian

Citat din: sandupop din Martie 26, 2014, 07:23:15 PM
ce mai ai? ai facut tratamente?
Da. Am inceput acum doua marti. Mai am martea viitoare si gata. Ne-a ajutat temperaturile f ridicate pt aceasta perioada...17-18 grade ziua si seara 12.