exista boala neagra?

Creat de incepator 2012, Martie 05, 2014, 05:36:06 PM

« precedentul - următorul »

incepator 2012

acum o saptamana am gasit doua roiuri moarte  abdomenul era negru lucios am intrebat cativa stupari mai cu experienta unul mia spus ca ar fi boala neagra [si problema ar fi fost lipsa polen] am spus ca in manual eu nu am auzit de termenu de boala neagra mia argumentat ca in revistele de specialitate gasesc raspunsurile persoana in cauza e vanzator la un magazin apicol rog pe cei cu experienta daca poatesa-mi spuna daca exista boala neagra ??si cum se manifesta    multumesc :thanks: :thanks: :thanks:

mmacreanu

am patit la fel, 2 roiuri au murit si nu stiam din ce cauza, au avut parte de aceeasi ingrijire ca si celelalte ... am observat ca albinele aveau abdomenul negru lucios!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipriene

din cate stiu eu, albinele care trec peste iarna au abdomenul mai negru si lipsit de perisori datorita uzurii (frecarii) din timpul iernii.
eu nu am auzit de "boala neagra"  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

petru.atudorei


bio

Citat din: incepator 2012 din Martie 05, 2014, 05:36:06 PM
acum o saptamana am gasit doua roiuri moarte  abdomenul era negru lucios am intrebat cativa stupari mai cu experienta unul mia spus ca ar fi boala neagra [si problema ar fi fost lipsa polen] am spus ca in manual eu nu am auzit de termenu de boala neagra mia argumentat ca in revistele de specialitate gasesc raspunsurile persoana in cauza e vanzator la un magazin apicol rog pe cei cu experienta daca poatesa-mi spuna daca exista boala neagra ??si cum se manifesta    multumesc :thanks: :thanks: :thanks:

Nu este vorba de "boala neagra" .

O sa ma vezi familii moarte iarna si mai toate albinele sunt cam, cum ai gasit tu .

bucovineanu

Boala negra de padure apare in timpul sezonului activ.  Unul dintre simptome e faptul ca albinele bolnave incearca si intre in stupi si nu sunt lasate de catre albinele sanatoase. Pe rampa din fata stupului sunt o multime de albine negre, lucioase de care se agata albine sanatoase si nu le lasa pe primele sa ajunga in stup. Boala dispare pana la sfarsitul sezonului activ.
In cazul descris mai sus nu e vorba despre asa ceva. E adevarata observatia lui bio.

pistol28

Citat din: incepator 2012 din Martie 05, 2014, 05:36:06 PM
acum o saptamana am gasit doua roiuri moarte  .........................................................

Trecerea peste iarna se face cu familii puternice si hrana suficienta (miere +pastura).

Roiurile necesita o impachetare foarte buna, si hrana suficienta de calitate (miere+pastura).
sau sa ierneze langa o familie puternica, despartite printr-o diafragma subtire.

Pastura="painea albinelor " sau polen fermentat.
http://www.obiectiv.info/painea-albinelor-remediu-impotriva-bolilor_30547.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipriene

in teorie toti suntem profesori :qp:
nu mereu poti sa faci totul ca la carte, nu ca nu ai vrea ci pentru ca nu ai cum
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipik

Tizule, scuza-ma frate,  ^:)^ ^:)^ aici gresesti, numai unul e profesor , restul suntem iubitori de albine.   :D :D :D
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipik

Sper ca nu te-am suparat, daca da, da-mi un PM. Asa este, eu ma scol cu gandul la ele ma culc gandul la ele, desi sunt incepator.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

janese

boala neagra sau parca se zice boala de mai.
nu am vazut la noi!...ca mai sunt albine negre si fara perisori,la marime mai mici decat celelalte albine din familie ,sunt de la uzura.

bucovineanu

 Am intalnit boala neagra la cateva familii intr-un an in care a fost si cules de mana. Nu stiu daca are legatura cu mierea de mana deoarece in alti ani cu cules de mana nu a mai aparut. La inceput parea ca ar fi venit niste albine mici negre la furat si familiile se apara. Familiile respective se manifestau asa cum am zis in postarea anterioara. Chiar daca unele albine negre reuseau sa intre in stup erau scoase afara de albinele sanatoase dar nu erau omorate.
Boala de mai apare in aceasta luna si se presupune ca se datoreaza intoxicatiilor cu polen. Se manifesta prin aparitia unor excremente pe scandurica de zbor. Apare daca in luna respectiva exista o perioada mai lunga de vreme rea si familiile nu se pot aproviziona cu apa si albinele tinere se hranesc numai cu polen. Dispare cand vremea se indreapta si albinele pot aduce apa in stupi.

incepator 2012

multumesc pentru raspunsuri domnilor  :thanks: :thanks: :thanks: