Cati ani traieste un stup cu albine

Creat de Laie, Decembrie 09, 2013, 10:44:52 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

apai mai o`laie (laie f. Mold. 1. ceată, în special de țigani nomazi; 2. ceată de vagabonzi: laie de cerșetori GHICA. [Pol. LAĬA]. ), afla tu de la noi ca varachetu ii bun in loc de parfum la albine. se administreaza in cantitati mici sub aripi, si pentru fiecare stup se cumpara varachet cu alt miros. Asa se recunosc albinele. Cand se intorc in stup, albinele care pazesc stupu nu le lasa sa intre pana nu le miroase sub aripa:)))))


varachetul este pentru tratamentul contra paduchilor varroua. si daca urmareai chiar si filmuletele profului URSU. ptiu..ca iar i-am pomenit numele... iti dadeai seama cu ce se papa.


lasand gluma la oparte.. ca de amuzat ne-ai amuzat. cati ani ai? poate ai fi scris tu pe undeva da nu mai stau acu sa caut.

Laie

nu e problema ca vam amusat.
Nu ma supar.

Daca am inteles cu varachet se da de misconi pe albine ?
Au misconi si paduchi ?
Nicolaie laie bucalaie

petru.atudorei

au..batale vina... ca in ultimul timp e invazie de paduchi. Si daca nu le faci tratament.. te trezesti ca nu mai ai albine in stupi

Laie

Atunci trebuieste sa fac.
Ma duc la tara ca taie tatuca porcu si dau de misconi pe lazi.
Multumesc.
Nicolaie laie bucalaie

petru.atudorei

stoooop.... si resetare.

Explica mai bine ce vrei sa faci.

Laie

Am 30 de ani in ianuarie.
Dumneavoastra cati ani aveti ?
Nicolaie laie bucalaie

petru.atudorei

suntem de o varsta.

acu explica ce vrei sa dai tu pe lazi?


Laie

Am scris.
Cumpara sefu medicament si dau cu praf de varachet pe lazi ca am vazut cum dau oameni pe cotetul de pasari.
Nu ieste bine ?
Nu omoara toti misconi ?
Nicolaie laie bucalaie

Laie

Asa se da ?
Ieu nu am asa lazi frumoase si nici nu am tabla.
Nu stiu cum sa fac.
Nicolaie laie bucalaie

petru.atudorei

apai domnul...mai bine ai zice cum te striga prietenii...ca e prea incomod o`laie. Eu zic sa citesti asa ca pentru inceput aici www.apismoldova.info. sunt structurate cateva informatii de baza. sper sa nu deranjez pe nimeni pentru postarea sitului si imprumutarea unor informatii de pe anumite situri.

si dupa ce termini de citit.... citeste incet si noteaza ca nu ai inteles... mai vin-o cu intrebari si poate pana in primavara lu 2015 tei face si tu apicultor.

dan motu

   Nu va mai bateti capu cu domnul Laie ,este un smacher,nu vedeti ce intrebari de doi bani pune?

petru.atudorei

da cine is bate capu?

Bine ai venit la ora de ras dl dan motu

Calin Catalin

"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dan motu

domnule Laie acum e cam tarziu de facut tratamente pt miscoi,acum trebuie incepute pregatirile pt potcovitu trantorilor cu potcoave de iarna