saluT

Creat de Laie, Decembrie 07, 2013, 11:03:20 PM

« precedentul - următorul »

Laie

Salut
ma cheama Nicolaie Astafoaiei si sant din Timis
am 8 stupi cu albine si doi goi
Nicolaie laie bucalaie

romikele

Salut!
Ai cui sunt stupii, ai tai sau a lu` sefu?  :razz:

Bun venit pe Apiardeal!
Sa ne tii la curent cu evolutia si niste poze ar fi binevenite!

:welcome:

Laie

seful meu a cumparat stupi in iulie si mia dat mie sa am grija.
eu vreau sa ma inscriu la voi in Aca sa ajung la 10 stupi.
Nicolaie laie bucalaie

bio

..aa..

..ce modelde stup ai..?

cazacu marius

macin-Tulcea

fiug1970

Citat din: o`laie din Decembrie 07, 2013, 11:07:56 PM
seful meu a cumparat stupi in iulie si mia dat mie sa am grija.
eu vreau sa ma inscriu la voi in Aca sa ajung la 10 stupi.
asta se numeste:sa dai izmene pe calator!eu sant patit.nu generalizez,dar daca ai un sef megaloman ca al meu,e bine sa te lasi la mana ta!daca se pricepe la albine,e bine,dar daca nu...e grele!Sa nu te puna sa suplimentezi cosuletele de polen..ca are fo comanda!!Sau sa le faci prezenta! :uimit: :uimit:

Laie

De ce se numeste asa ? trebuie sa pun izmene la albine ? de ce sa le fac prezenta ca nu zboara iarna ? ce ieste un cos de polen ?
El nu se pricepe la dansele si nu are timp ca are un Pub cu Liverpol dar noi leam dus in satul meu sa faca miere si daca fac vindem in strainatate la pret mare.
Nicolaie laie bucalaie

SPYKAL

Citat din: O`Laie din Decembrie 08, 2013, 04:05:47 PM
De ce se numeste asa ? trebuie sa pun izmene la albine ? de ce sa le fac prezenta ca nu zboara iarna ? ce ieste un cos de polen ?
El nu se pricepe la dansele si nu are timp ca are un Pub cu Liverpol dar noi leam dus in satul meu sa faca miere si daca fac vindem in strainatate la pret mare.
Ai vreo legatura cu....APICULTURA.....oooooooooo......laieeee!!!! =)) =)) =)) =))

Laie

 :qp:
dece zici asa? am stupi si o sa fac poze cu iei
Nicolaie laie bucalaie

SPYKAL

Citat din: O`Laie din Decembrie 08, 2013, 04:26:43 PM
:qp:
dece zici asa? am stupi si o sa fac poze cu iei
La asa prezentare pe forum, asa raspuns. Mai glumim si noi.  :rotfl: :rotfl: :rotfl: Oricum, bine ai venit pe APIARDEAL. Astept cu mare interes pozele tale. Stima si respect!!!

fiug1970

Citat din: O`Laie din Decembrie 08, 2013, 04:05:47 PM
De ce se numeste asa ? trebuie sa pun izmene la albine ? de ce sa le fac prezenta ca nu zboara iarna ? ce ieste un cos de polen ?
El nu se pricepe la dansele si nu are timp ca are un Pub cu Liverpol dar noi leam dus in satul meu sa faca miere si daca fac vindem in strainatate la pret mare.
/sa dai izmene pe calator/proverb,sa faci ceva prin intermediul altcuiva
cosuletul de polen/sant doua.cate unul pe fiecare picior din ultima pereche de picioare ale albinei si au rolul de a transporta polenul la stup/sa suplimentezi cu inca un cosulet:la propiu,imposibil,la figurat a fost o gluma.
sa faci prezenta la albine/sa le numeri:la propiu,aproape imposibil,la figurat a fost o gluma.
/dar noi leam dus in satul meu sa faca miere si daca fac vindem in strainatate la pret mare/:la figurat,cred ca/i o gluma,la propriu,pune mana pe MANUALUL APICULTORULUI,oricare editie si studiaza.l temeinic de la A la Z cat este anotimp mort dpdv apicol

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 04:39:21 PM
,pune mana pe MANUALUL APICULTORULUI,oricare editie si studiaza.l temeinic de la A la Z cat este anotimp mort dpdv apicol
Tocmai de aceea l-am intrebat daca are vreo legatura cu apicultura.
P.S. Buna seara Florine!!!

fiug1970

Citat din: SPYKAL din Decembrie 08, 2013, 04:42:54 PM
Citat din: fiug1970 din Decembrie 08, 2013, 04:39:21 PM
,pune mana pe MANUALUL APICULTORULUI,oricare editie si studiaza.l temeinic de la A la Z cat este anotimp mort dpdv apicol
Tocmai de aceea l-am intrebat daca are vreo legatura cu apicultura.
P.S. Buna seara Florine!!!
Buna seara! si la braila!
o/laie,in oricare ranita de soldat se afla bastonul de maresal,nu conteaza ca/i ranita de firma sau nu,nu conteaza nici culoare si nici vechimea/Invatati,invatati si iar invatati/spunea un personaj de trista amintire,candva.Apicultura este o carte care are introducere,are cuprins,dar nu are FINAL!

Laie

Am manual apicultorului si am citit destul din carte dar nu scrie nimica cum sa faci cu albinele
Scrie multa biologie dar de biologie mai bine ma uit la domnul profesor de Biologie Ursu ca dansul a descoperit stupul BIo si e mai bine decat in carte.
Nicolaie laie bucalaie

Laie

Fiug1970 eu nu am facut armata si cartea mea are si final ca nu este rupta. Am cumparato noua.
A dumneavoasta ce editie este ?
Nicolaie laie bucalaie