Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

#1230
Eu zic ca am facut exact ce mi-am propus . Am verificat familia cu cel mai mult puiet , care anul trecut la 1 decembrie avea oua .Am ridicat  cateva capace sa vad daca e condens pe folie , cu gandul sa o scot . Nu am vazut la nici unul . Probabil ca m-am lungit , asta din cauza filmatului . Mai am de facut un varachet si sa pun diafragme . 2  ore in 2 zile diferite . Ca trebuie sa fug de la munca .
Iernare usoara .
ps : pe mine nu ma lăsa inima sa nu umblu in familia aia  =))

stefan1

  Referitor la polenul de pe albine ar putea fi de la balsamina, de care am mai scris. Aceasta infloreste pana la prima bruma, dar totusi polenul ei este in general alb sau crem, insa sunt multe varietati de diferite culori si s-ar putea ca si culoareapolenului lor sa difere. La balsamina insa polenul de pe toracele culegatoarelor este curatit pana dimineata si deci dimineata albinele sunt curate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Pustu

model nou de hranitor

Pustu

Citat din: stefan1 din Noiembrie 04, 2015, 04:44:07 AM
  Referitor la polenul de pe albine ar putea fi de la balsamina ...
Sa traiesti nea Stefane . Am gasit azi sursa de polen : tufanele

Pustu

asta ce mai e ?

Pustu

cred ca am gresit poza anterioara . in dreapta e albina . ce e in stanga ?

oroles

Nu, e o musca ce imita albina. @stefan1 stie cum se cheama. Larvele acestei muste traiesc in WC-uri, sunt albe  si au aspect flagelat (o coada gen bici) inotand prin dejectii.
Are abdomenul transparent si dupa cum vezi nu are acelasi numar de picioare ca albina.
Poti sa il rogi pe @stefan1 sa iti dea mai multe detalii pentru ca stiu  ca are cunostinte de entomologie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae


stefan1

Citat din: Pustu din Noiembrie 04, 2015, 10:02:33 PM
cred ca am gresit poza anterioara . in dreapta e albina . ce e in stanga ?

Nu sunt sigur ca asta este planta care produce polenul care se lipeste pe albine. Mai sunt si alte flori tarzii care dau polen, de ex galbenelele, bine vizitate de albine.
Insecta din poza este un Aristalis. E o diptera, deci are numai doua aripi.
vezi aici:   http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4361.msg118276#msg118276
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Pustu


Pustu

Cu amabilitatea participantilor poate prindem si noi ceva imagini

http://www.youtube.com/watch?v=T2Z4atQqYsM

Pustu


Pustu


Pustu


fullspeed_momo

Cand apare ultimul live?