Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


filip

Tinere,am si eu o nelamurire:
Vad ca ai scos ramele din stupul restrans,in acelasi timp dai mancare.
Daca toate ramele vor fi ful de albine si miere,totusi unde are loc formarea ghemului de iernare?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cristel

#1026
In caciula lui Pustiu! :rotfl:
Vorba unui interlocutor din sezatorile  online ale apicultorilor:exista nevoia unui exemplu "asa nu"! :P
In definitiv, fiecare face cum il taie capul pe banii lui, mi-e mila insa de bietele albine...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: filip din Septembrie 28, 2015, 10:44:46 AM
Tinere,am si eu o nelamurire:
Vad ca ai scos ramele din stupul restrans,in acelasi timp dai mancare.
Daca toate ramele vor fi ful de albine si miere,totusi unde are loc formarea ghemului de iernare?
Va salut .
Poate am exagerat cu siropul dar sa stiti ca am avut puiet mult . Nu cred ca sunt mai mult de 10 kg de rezerve . O sa-l desfac si o sa-l filmez pentru ca mi-a spus Florin Dobre ca s-ar putea sa nu am matca acolo . Dar asta cand m-o lasa ploile .
Multumesc pentru sfat .
Multa sanatate si numai bine .
ps : daca or fi  toate ramele pline de miere le mai dau una-doua goale de la rezerva ca de astea am destule    :)

Pustu

Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2015, 11:46:31 AM
In caciula lui Pustiu! :rotfl:
Vorba unui interlocutor din sezatorile  online ale apicultorilor:exista nevoia unui exemplu "asa nu"! :P
In definitiv, fiecare face cum il taie capul pe banii lui, mi-e mila insa de bietele albine...
N-am nici un interes sa arat cel mai bun stup pe 10 rame de albine , 20 kg de miere la rezerva si 3 rame cu pastura . Cand oi incepe sa dau lectii de apicultura sa fiti sigur ca am luat-o razna si va rog sa nu ma mai bagati in seama . Arat si eu unde nu stiu ce si cum .
Multumesc pentru sfaturi .
Multa sanatate .
ps : dar lor nu le-o fi mila de centrifuga mea de inox care deja are semne de rugina ?! =)) :rotfl: =))

Cristel

Decat sa le pui rame goale-fereasca Dumnezeu-, e de preferat sa indepartezi putin ramele intre ele, astfel incat sa aiba loc cat mai multe albine intre doua rame. Pana in noiembrie, cand incepe iarna, vor reusi sa faca loc pentru cuib sub hrana pe care ai administrat-o
In ceea ce priveste centrifuga, tu esti de vina  :rotfl:, pentru ca nu te hotarasti odata daca vrei sa faci productie sau stai sa le tot inmultesti, hranindu-le cu zahar ca la balamuc -cred ca mai nimerit ar fi povestea lui Hansel si Gretel... Vedem la primavara daca zaharul asta nu va cristaliza in faguri. Parerea mea. Repet ce am mai spus si altadata, nu conteaza cati stupi ai ci cat de puternici sunt. Poate ca 10 puternici fac exact cat 30 martoage, si nu o spun din auzite. Hotaraste-te cati pastrezi pentru productie si care sunt pentru inmultire si ai sa vezi ca lucrurile se schimba.
Ti-am mai auzit o idee ca vrei sa iernezi cu urdinisul de sus si de jos deshise (ma rog, nu stiu care e urdinisul tau de sus, la stupul de 20 de rame, orizontal, cel de sus e binestiut unde exista), aspect care vine in totala contradictie cu recomandarile din Stuparitul a lui Hristea, pagina 306, editia '76.
Nu dau sfaturi, exprim o parere pe baza experientei si a teoriei pe care am invatat-o.
Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2015, 06:44:50 PM
..............
N-am inteles cu " povestea lui Hansel si Gretel "
Nu am mentionat nicaieri de " stupul de 20 de rame, orizontal " . Am doar verticali dadant 10 rame 1/1 cu cat de 3/4 .
Ce are urdinisul superior ?
Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2015, 06:44:50 PM
Ti-am mai auzit o idee ca vrei sa iernezi cu urdinisul de sus si de jos deshise
.......
Nu dau sfaturi, exprim o parere pe baza experientei si a teoriei pe care am invatat-o.
Ideea nu mi-a venit acum ci anul trecut . Nu am nici un fund antivaroua sa incerc un " clopot " adevarat , dar dintre toate impachetarile doar asa nu am vazut strop de condens  Fara podisor , fara ziare , fara paturi , fara nimic . Doar capacul cu urdinis de 5-6 centimetri . In capac am 5 cm de polistiren . Am iernat asa toti stupii anul trecut . Fara probleme . Am filmat totul , e public pe youtube . Adica si eu vorbesc din experienta mea .
Multa sanatate .
PS: Daca cristalizeaza pana in primavara e rau ? Ce trebuie sa fac daca cristalizeaza ?

oroles

Era o gluma. Se vede ca nu ai citit povestea!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Pustu

Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2015, 06:44:50 PM...  nu te hotarasti odata daca vrei sa faci productie sau stai sa le tot inmultesti, hranindu-le cu zahar ca la balamuc -cred ca mai nimerit ar fi povestea lui Hansel si Gretel...
Povestea am citit-o , problema e ca am citit-o acum 30 de ani . Dar din cate imi aduc aminte nu era picior de albina in poveste . Despre ce vorbim ?
Bine , cea mai mare problema a mea e ca nu ma ajuta bibilica , ma prind greu . Daca nu-mi explicati asa ca la prosti degeaba va mai obositi . Ce insinuati ? Sa ma las de albine si sa ma apuc sa mananc eu zahar ? Pai am 130 kg , numai bun de mancat  =))

oroles

Din ce imi dau eu seama Cristel s-a referit la "casuta de turta dulce", comparabila cu situatia de la stupii tai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

... si eu merg pe principiul "mai bine mai multa mincare decit prea putina".

Incerc sa asigur rezerve mai mult decit suficiente pentru a nu fi nevoit sa dau de mincare la albine decit la sfirsitul lui februarie si de multe ori  chiar dupa 10 martie.

Pustu  fa ce ai facut pina acum.... mai piguleste pe ici pe colo tinind cont de remarcile colegilor... si dai bataie inainte .

Citat din: Pustu din Septembrie 28, 2015, 10:29:59 PM
.... Pai am 130 kg , ...

In poza de la avatar  pari mai "slabanog".... =))