Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: RazvanTi din August 28, 2015, 10:04:04 PM
adica turta mai mica, turta mai tare, si MAI ALES RETETA turtei sa fie corecta.
sa nu depasesti cantitatea de proteina recomandata ca nu le place.
cam asa....

Am fost ieri sa mai dau o turta . Un singur roi pe 6 rame a tras punga pana la urdinis . De la restul le-am luat de deasupra ramelor . Cred ca le-a placut  ca erau goale . Nici nu prea am respectat eu vreo reteta . Un 5 % proteina , maxim ,  dupa calculele mele . Sa vad daca le place . Ieri la fel 4-5 % . Le mai fac una cu 10 % si cand le-oi tranti una cu 25 % sa vad pe unde mai scot camasa  :D Eu nu ele  =))  Dar am dat putin 300-350 g . Sa o consume repede .

Citat din: MirceaCalin din August 29, 2015, 09:57:23 PM
Probabil că familiile puternice nu au "curgeri" fiindcă papă tot şi repede...
Citat din: dorindafi din August 29, 2015, 10:29:48 PMsi-l prelucreaza in timpul necesar
degeaba-l cara-n celule daca nu-i prelucrat pt ca atunci cind da caldura peste el ai curge nasu si iasa pe urdinis

S-a nimerit chiar la o familie pe 10 rame bune . La roi pe 5 rame nu a curs . Doar acolo . Si nu stiu de ce . N-are treaba cu caratul in celule si acrirea de dupa . Toata chestia e de 2 zile .

Citat din: dorindafi din August 29, 2015, 10:29:48 PMn-am inteles un lucru ;la ce naiba se complica oamenii cu lucruri pe care nu le stapinesc 

Pai ce mai nea Dorine sunt robot ? Si cum sa fac sa stapanesc si eu lucrurile alea de nu le-ntelegi matale ? Am intrebat in stanga si-n dreapta : ba cum dau si eu la punga ?! . Faci asa si legi asa si scoti aerul ... . Pai si eu crezi ca am facut altfel ?! Prin 2013 mi-au curs mai multe , in toamna 2 din 10 , acum 1 din 13 . Dar mie imi trebuie 100 % reusita ca nu stau acolo si in 2 zile mai gasesc ciuciu .
Multa sanatate

dorindafi

 =)) pai sa sti ca nici eu nu-s robot
dar ia spune ce fel de hrana le dai , care-i compozitia , cantitatea administrata / puterea familiei ca trebue sa-i gasic buba  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

si inca ceva dar fara suparare:
nu mai viziona atitea filme cu si despre albine ca o sa ramai cu cutiile goale
incearca sa gindesti cu ce ai tu   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Pustu


Pustu

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:15:27 PM
=)) pai sa sti ca nici eu nu-s robot
dar ia spune ce fel de hrana le dai , care-i compozitia , cantitatea administrata / puterea familiei ca trebue sa-i gasic buba  :hi:

Nu e vorba de ce fel de hrana . Sa zicem ca dau sirop 1 la 1 la punga . 500 ml . In pungi de 3 litri . Scos aerul si innodat sus . Adica o flescaitura sa se lase un pic intre rame . Cu gandul ca daca se rupe sa curga doar siropul de pe acel interval . Am schimbat si pungile , le-am luat pe cele mai scumpe . Si din 13 mi-a curs una , culmea la o familie pe 10 rame . Cred ca de asta nici nu am avut furtisag , ca au curatat repede fiind multe . La roi pe 5 rame nici o problema .

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:18:48 PM
si inca ceva dar fara suparare:

N-am eu obiceiuri de astea . Cum ar fi sa ma supar cand matale incerci sa ma ajuti ?!

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:18:48 PMnu mai viziona atitea filme cu si despre albine ca o sa ramai cu cutiile goale

Ca tot veni vorba , am vazut un rus care da cate 3 sau 5 kg intr-o punga odata . Asta mi-ar mai trebui , sa-mi curga afara pe urdinis 5 kg  =)) ))/

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:18:48 PM
incearca sa gindesti cu ce ai tu   :hi:

Incerc sa gandesc cu scafarlia dar se vede treaba ca e cam goala ca nu prea imi iese nimic ))/ :rotfl:
Multa sanatate .
Sa traiesti nea Dorine

Pustu


fiug1970

Citat din: Pustu din August 31, 2015, 04:19:02 PM
Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:15:27 PM
=)) pai sa sti ca nici eu nu-s robot
dar ia spune ce fel de hrana le dai , care-i compozitia , cantitatea administrata / puterea familiei ca trebue sa-i gasic buba  :hi:

Nu e vorba de ce fel de hrana . Sa zicem ca dau sirop 1 la 1 la punga . 500 ml . In pungi de 3 litri . Scos aerul si innodat sus . Adica o flescaitura sa se lase un pic intre rame . Cu gandul ca daca se rupe sa curga doar siropul de pe acel interval . Am schimbat si pungile , le-am luat pe cele mai scumpe . Si din 13 mi-a curs una , culmea la o familie pe 10 rame . Cred ca de asta nici nu am avut furtisag , ca au curatat repede fiind multe . La roi pe 5 rame nici o problema .

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:18:48 PM
si inca ceva dar fara suparare:

N-am eu obiceiuri de astea . Cum ar fi sa ma supar cand matale incerci sa ma ajuti ?!

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:18:48 PMnu mai viziona atitea filme cu si despre albine ca o sa ramai cu cutiile goale

Ca tot veni vorba , am vazut un rus care da cate 3 sau 5 kg intr-o punga odata . Asta mi-ar mai trebui , sa-mi curga afara pe urdinis 5 kg  =)) ))/

Citat din: dorindafi din August 30, 2015, 03:18:48 PM
incearca sa gindesti cu ce ai tu   :hi:

Incerc sa gandesc cu scafarlia dar se vede treaba ca e cam goala ca nu prea imi iese nimic ))/ :rotfl:
Multa sanatate .
Sa traiesti nea Dorine
pune domnule o punga mai groasa ii faci o taietura deasupra dupa ce o asezi pe rame si de restul se ocupa ele.nici nu cade intre rame,nici nu o trage la urdinis,nici nu se sufoca,nici nu o roade,nici nimic nu se intampla.dupa ce o golesc o dezlipesti de pe rame si o arunci.folositi pungi la sul ca sant multe si ieftine..ca le rod singure....si cateodate le naclaiti de iese rau de sirop pe urdinis...
\100_1225.JPG
100_1224.JPG

dan sebastian

Dacă punga e subțire e bine să fie prinsă ori de cat ori de capac. Dacă prinzi de depășește nodul de ceva fix, nu mai pot trage punga printre rame și nu mai blochează urdinișul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

din cite vad eu mai sunt care vor sa te ajune   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Pustu

Citat din: fiug1970 din August 31, 2015, 06:18:56 PM
pune domnule o punga mai groasa...
Multumesc pentru sfat . Cat costa o punga de aia ?

Pustu

Citat din: dan sebastian din August 31, 2015, 07:27:09 PM
Dacă punga e subțire e bine să fie prinsă ori de cat ori de capac. Dacă prinzi de depășește nodul de ceva fix, nu mai pot trage punga printre rame și nu mai blochează urdinișul.
Multumesc pentru sfat . Mai merge si cu o pioneza .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: dorindafi din August 31, 2015, 08:06:11 PM
din cite vad eu mai sunt care vor sa te ajune   :hi:
Hai zi si matale o parere . Cate pungi ai dat si cate s-au rupt ?
Multa sanatate .

Pustu


Pustu

#958
Cat am lucrat in stupina am lasat camera sa " vada " ce se intampla la primul stup la care am pus sirop in adapatorul de urdinis . Fara sunet :

http://www.youtube.com/watch?v=PJAoVEKFpSw

MirceaCalin

Dacă am văzut bine, plantele cu flori mov cred că sunt urzicuţă (plantă meliferă)