Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

bismark

    Pustiule,flueri a paguba, :rotfl: cum adica un  stup cu 3 albine, era gol si la atacat gaselnita?.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Cristel

Pustule, brusturii tai sunt adevarati dovleci turcesti, foarte buni de copt iarna in soba (sau aragaz). Ei dau polen foarte bun albinelor, asa ca lasa-i in alta directie si treci printre ei.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu


Pustu

Citat din: bismark din Iulie 10, 2015, 09:42:41 AM
    Pustiule,flueri a paguba, :rotfl: cum adica un  stup cu 3 albine, era gol si la atacat gaselnita?.Cu respect ^:)^
Va salut . Am avut anul trecut unul care s-a bezmeticit . Si l-am gasit la vreo luna si ceva , adica ce mai ramasese din el . A fost victima unui furtisag si mai avea si gaselnita in cat . Adica tot tacamul . Nu mai am .
Am vrut sa fac un control ieri si nu m-am putut apropia de 2 . De ce dadeam cu fum de ce sareau mai tare pe mine . Si dupa ce le-am afumat de le-a gasit naiba le-am inchis ca nu era chip sa lucrez la ele . Nu faceam altceva decat sa omor albine . Ce sa fac cu ele ? Zici ca-s caini . Si asta de cand a inflorit soreanca . Care nu da nimic . Poate doar polen .
Sa traiesti nea Bismark . Multa sanatate si numai bine .

Pustu

Citat din: Cristel din Iulie 10, 2015, 06:36:24 PM
Pustule, brusturii tai sunt adevarati dovleci turcesti, foarte buni de copt iarna in soba (sau aragaz). Ei dau polen foarte bun albinelor, asa ca lasa-i in alta directie si treci printre ei.
Buni si in soba , buni si in placinta cu nuci  :hi: Nu-i rup . Doar cate o frunza care nu ma lasa sa inchid capacele . De vrejuri nu ma ating .
Multa sanatate si numai bine.

Pustu


crisian-nicolae

Schimba rama cladita cu rama cu FA si stringe cuibul pe maxim 5 rame. :hi:

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Iulie 12, 2015, 04:54:29 PM
Schimba rama cladita cu rama cu FA si stringe cuibul pe maxim 5 rame. :hi:
Nu e prea cald totusi ? Nu prea am aerisiri la cutii si le-am vazut mai mereu raspandite pe pereti si capac . Am zis ca daca le dau rame stau si ele mai lejer .
Multa sanatate .

Pustu


filip

Eu as complecta stupul cu rame.
Cat de unificare in toamna nici sa nu te gandesti.
Daca are papa suficienta si polen,albinele si matca vor face restul.
Eu nu folosesc de ani buni diafragma si nu sunt adeptul strangerii cuibului la maxim mai ales vara...
Bafta multa,imi place cum gandesti!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

crisian-nicolae

Dupa parerea mea cam asa arata un stup care necesita FA.

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Iulie 12, 2015, 08:29:46 PM
Dupa parerea mea cam asa arata un stup care necesita FA.
Cam asa e . Dar in martie-aprilie . Acum la 40 grade eu cred ca merge mai labartat cuibul . Chiar cred ca ajuta . Cat sirop iau ramele alea cu leatul superior frezat ?
Multa sanatate .

Pustu


Pustu


Niky