Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Cristel

Pustule, sunt iepuri pentru ca te joci tu de-a iepuroiul, altfel si-ar vedea de treaba si ar face miere...
Nu prea inteleg de ce vrei sa matrasesti bostanii, sunt o sursa de nectar si polen,ai face foarte rau sa-i tai. Ba chiar ajuta prin semiumbrirea lor la roii tai (reginele cand vor iesi la imperecheat au puncte de reper ...
Daca-s hoate, pune-le catuse  :rotfl:
De ce ai inchis cu polistiren urdinisul?
Toate bune!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Eu doar stationar . Nu mai am decat flora spontana . Cu caldurile astea care se anunta nu prea mai am nimic . Reginele sunt imperecheate . Am zis sa rup doar vrejurile alea care ma incurca . Sau macar sa le schimb directia . Urdinisul doar l-am micsorat pana eliberez reginele . La 2 , 3 albine . Multa sanatate .

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


pistol28

Capacele, de ce nu le faci 100% din polistiren de 3 cm?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Pustu

Citat din: pistol28 din Iunie 30, 2015, 05:12:25 AM
Capacele, de ce nu le faci 100% din polistiren de 3 cm?
Sincer nu m-am gandit  ))/ ))/
Multumesc pentru idee . Multa sanatate .

apivasmob

Roiurilele-ai facut din familiile tale sau ai cumparat?
Sanatate tuturor apicultorilor

Pustu

Citat din: apivasmob din Iunie 30, 2015, 03:15:02 PM
Roiurilele-ai facut din familiile tale sau ai cumparat?
Va salut . Doar din familiile mele . Una , doua rame de capacit si una , doua cu mancare . Pe 2 i-am mai ajutat cu capacit . Nu am extras nimic . Ba chiar am hranit la greu .
Acum roiurile iau cam 1 litru pe saptamana . 1 la 1 . Asta pentru ca nu le dau mai mult . Am dat sambata seara 1 litru . Marti de dimineata era uscat tot . Intru in faliment in ritmul asta   :)
Multa sanatate .

apivasmob

Citat din: Pustu din Iunie 30, 2015, 10:50:33 PM
Citat din: apivasmob din Iunie 30, 2015, 03:15:02 PM
Roiurilele-ai facut din familiile tale sau ai cumparat?
Va salut . Doar din familiile mele . Una , doua rame de capacit si una , doua cu mancare . Pe 2 i-am mai ajutat cu capacit . Nu am extras nimic . Ba chiar am hranit la greu .
Acum roiurile iau cam 1 litru pe saptamana . 1 la 1 . Asta pentru ca nu le dau mai mult . Am dat sambata seara 1 litru . Marti de dimineata era uscat tot . Intru in faliment in ritmul asta   :)
Multa sanatate .

Bafta .
Sanatate tuturor apicultorilor

Pustu

Am plecat chitit sa-l scutur . Am zis sa ma mai uit odata pe rame . Roi de 7 zile . Este regina cumparata sau una de salvare ? Ca nu seamana de nici o culoare . Aripile sunt intregi . Dar e cam rahitica . N-am vazut nici oua . Sambata am rupt capacelul de la cusca . Marti  cusca era goala . Sa nu spuneti ca e regina din familia din care am facut roiul ca nu mai gaseam botci atunci . Se poate sa fi iesit regina de salvare in 7 zile ? Ce sa-i fac ?


http://www.youtube.com/watch?v=cm-3NicFhhg