Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Citat din: Pustu din Aprilie 16, 2015, 12:44:06 AM
de la ce sa fie oare ?
La ce anume faci trimitere cu intrebarea ta, ca e pusa cam evaziv iar acolo sunt doua aspecte: albina care rupe polistirenul pentru a face un urdinis mai demn si o albinuta cu polen in cosulete, posibil polen de la papadie sau arin/artar.
In mod normal ar fi trebuit sa fie zumzet de primavara, puternic, dar multi slabesc familiile prin roire artificiala in speranta ca vor avea mai multe familii de albine si astfel comit o gresala ce se intinde pe doi ani, cel putin, asta daca nu au ghinionul de a pierde o parte din familii.
Am mai discutat aspectul cu siropul, ma intrebam de ce nu-l pui in hranitor sau intr-o rama marginasa (cumperi un pulverizator si dupa ce faci siropul il distribui frumos in rama, in functie de puterea familiei de albine- nu pui mult daca ai familie slaba pentru ca risti ca siropul sa fermenteze si sa dai in alte dificultati; cu pulverizatorul se poate umple rama de paraca ai fi tu albinuta sefa!; plus ca se termina cu tot felul de incidente care nu fac decat rau, cum ar fi spargerea pungilor -aici se recomanda de polietilena, nu din astea subtiri- sau stimularea furtisagului)
Bafta in toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Si despre aripile franjurate ? Albina batrana sau varroa ?
Multumesc .

Cristel

Daca ar fi malformate ar fi de la varroa, se vede treaba ca sunt batranele familiei, parerea mea
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eduard Rotaru

Varooa nu roade din aripi :)
Cat despre  virusul aripilor deformate (deformed wing virus – DWV), pe care albina l-ar fi putut contacta in urma infestarii cu varooa, nici vorba pentru ca manifestarile sunt urmatoarele: albine fara aripi sau aripi diforme (deci nu roase), membrele pot fi paralizate , abdomenul negru, nimfe moarte.
Deci nu ramane varianta albinei uzate, batrane.

paul1

Citat din: Eduard Rotaru din Aprilie 16, 2015, 11:31:30 AM

Deci nu ramane varianta albinei uzate, batrane.
CORECT !!!
Dane, consoleaza-te cu ideea ... ai albine care traiesc cat zidul Goliei si Cetatea Neamtului ! =))

Pustu


Pustu


Pustu

Uitai sa va spui . Am vazut primul pavilion in zona mea venit la rapita . Cred ca asta noapte a venit . E chiar langa aeroport , in capul pistei . Daca ma gandesc bine a fost acolo si anul trecut si acum 2 ani . Rapita a inceput sa se deschida bine . De unde fac rost de butoaie ?   =)) =))

romikele

Citat din: Pustu din Aprilie 17, 2015, 02:12:41 PM
... De unde fac rost de butoaie ?   =)) =))
Iaca na, poftim... la fratii nostri de peste Prut!  :D

http://www.honey.md/rom/bocka213l.html


bismark

   No,umplele pe astea care le ai de la Mihai. =)) Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Pustu

Pai ce sa fac cu 2 ?! Imi trebuie 7 . Le pun sub stupi si dau sirop la punga in podisor pana le umplu  =)) :rotfl: =))
Sa traiesti nea Mihai
Sa traiesti nea Bismark

bismark

   Daca la polifora umpli 2 butoia de la Mihai esti OK cu litere mari.Eu stiu stupari care cu sute de familii nu scoate 2 butoaie de poliflora.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

cornelioandanciu

Citat din: Eduard Rotaru din Aprilie 16, 2015, 11:31:30 AM
Varooa nu roade din aripi :)
Cat despre  virusul aripilor deformate (deformed wing virus – DWV), pe care albina l-ar fi putut contacta in urma infestarii cu varooa, nici vorba pentru ca manifestarile sunt urmatoarele: albine fara aripi sau aripi diforme (deci nu roase), membrele pot fi paralizate , abdomenul negru, nimfe moarte.
Deci nu ramane varianta albinei uzate, batrane.
Intr-adevar ca nu le roade, dar se hraneste cu hemolimfa puietului, consuma multe subsatnte care ar fi fost altfel folosite inclusiv la dezvoltarea aripilor, asa ca aceste albine nu mai au toate substantele necesare, asa ca au tot felul de hibe, inclusiv aripi care par roase. Dexci aveti dreptate, varroua nu roade aripile.Face ceva mult mai periculos.
Va salut.

Pustu


Pustu