CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

In biblia mea scrie asa : "Cel care isi cistiga piinea facind ceva ce-i place NU VA MUNCI NICIODATA !!!:thanks: :thanks: :thanks:

marian sima

Dragos nu mai cita informatii absurde.

Ce a facut Isus ?A vindecat. :nod:

E ca si cum ai spune .Uite ba salvarea a trecut pe rosu.Ma intreb cata minte trebuie sa aiba oameni care fac aceste afirmatii.

In zi de sarbatoare,daca vezi ca unui vecin ii arde casa muncesti ca nebunul sa ajuti omul.
Daca salvezi o viata crezi ca te va judeca Dumnezeu?

Dumnezeu spune  ca exista o judecata pentru toate faptele insa faptele bune nu vor fi trase niciodata la judecata.

Nu mai debitati prostii.


Marius-ursulakhe

Si eu mai lucrez duminica sau in sarbatoare la albine asta pt ca nu prea am mult timp liber si atunci profit cand acesta se iveste dar totusi hai sa ne rezumam la tematica acestui topic si sa incercam sa ne "judecam" sau sa ne impungem cu tot felul de ironii
Eu sambata am fost la prietenul si colegul cristi bh si l-am ajutat pe tatal lui sa stranga albinele si sa le pregateasca pt iarna

Prieten cu Stuparii

#48
Eu ce am facut in "stupinele mele " in fiecare sfarsit de saptamana sunt printre ( albine ) ele  si tot gasesc sa fac cate ceva , ceva ce sa nu ma mai prinda in lipsa de inventar , o comanda de lazi noi , cate un suport de incheiat rame , etc . si la una dintre locatii unde vreau sa merg pentru rapita decapez terenul si incerc sa imi creez spatiu optim de amplasare a stupilor , cei drept 4 acum si la iesire din iarna tot 4 vreau sa fie la care se vor mai adauga inca 4 familii noi .

PACO

ce poti face acum in stupina ?, doar sa te duci si sa vezi daca sunt stupii la locul lor.
In rest poti sa faci o gramada de treburi auxiliare: sa bati si sa insarmezi rame, sa faci turtele (pt. cei care au vetre greu accesibile e bine sa le duca si sa le depoziteze acolo inca de pe acum), sa faci sau sa comanzi cutii si caturi,sa ti faci stocurile de zahar(acum chiar e un pret bun la zahar -3.6 lei/kg), schimburi de opinii si experienta etc. 

jenica67

   Apropo de lucru duminica in stupina. Eu am o casa la tara, unde ma duc doar la sfarsitul saptamanii, si normal ca fac ce este de facut la stupi, inclusiv duminica. Bineinteles ca am vecini care ma intreaba ca lucru duminica ? Iar eu ii intreb, tu vecine ai dat de mancare la porci, vacile lea-i curatat ?? Ei imi spun ca bineinteles ca da. Si eu ii intreb atunci, care este deosebirea intre animale si albine ?? Eu nu trebuie sa am grije de ele ?? Bineinteles ca acum, am liniste cu vecinii, au inteles interpretarea.

  Apropo de facut, eu pana prin februarie, nu mai fac nimic la stupi, doar ii privesc de la peste 10 m.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Prieten cu Stuparii

Citat din: jenica67 din Noiembrie 26, 2013, 02:10:19 PM
   Apropo de lucru duminica in stupina. Eu am o casa la tara, unde ma duc doar la sfarsitul saptamanii, si normal ca fac ce este de facut la stupi, inclusiv duminica. Bineinteles ca am vecini care ma intreaba ca lucru duminica ? Iar eu ii intreb, tu vecine ai dat de mancare la porci, vacile lea-i curatat ?? Ei imi spun ca bineinteles ca da. Si eu ii intreb atunci, care este deosebirea intre animale si albine ?? Eu nu trebuie sa am grije de ele ?? Bineinteles ca acum, am liniste cu vecinii, au inteles interpretarea.

  Apropo de facut, eu pana prin februarie, nu mai fac nimic la stupi, doar ii privesc de la peste 10 m.
Salutare ! La fel sunt si eu duar la sfarsit de saptamana ajung la stupina si nu de multe ori se intampla sa lucru si duminica , de exemplu storsul anul acesta numai duminica lam facut .
Credinta si perseverenta in crezare in Cel de sus ne iarta daca chiar si duminica lucram !

bismark

    Nu-i bai este ca si cum ai iesi din biserica si ai da unui sarac un ajutor,asa este si cu albinele le dai un ajutor saracutele ca muncesc pentru binele nostru.Asa ca binele facut si chiar unei insecte este spre binele nostru care citeodata nu putem dormi cu gindul la ele.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Credeti ca-L puteti minti pe Dumnezeu ?
  Si eu cand eram tanar si  fraier credea ca imparatesc lumea si muncem si Duminica . Pana cand intr-o Duminica cand extrageam mierea vine la mine un stupar adventist de ziua a 7-a si ma intreaba de ce muncesc ? Ce ? El imi explica ca el nu munceste NICIODATA sambata si ii merge bine . El tine ziua a 7-a iar eu care ma cred mai crestin deat el nu tin nici o zi , adica sunt un om fara ... Dumnezeu . De atunci nici eu si nici nimeni altul nu mai munceste Duminica in stupina mea .
  CONCLUZIE : de cand tin ziua Domnului imi merge extraordinar de bine si castig mai bine acum cand tin TOATE sarbatorile ortodoxe fata de atunci cand munceam 7 zile pe saptamana.

bismark

   Si atunci cum iti  explici ca unii tin simbata si altii duminica pauza de odihna? Ce conteaza este sufletul sa-ti fie curat, corpul este doar un invelis de oase,muschi si piele pe care trebuie sa-l muncim cit mai mult sa ne tina sanatosi.Fa o experienta,o saptamina nu munci de loc ocupa-te numai de mincare si de stat la tv.si te vei convinge ca munca l-a facut pe om.Maninca bine dar putin,bea doar cit sa simti ca ai putere sa muncesti mai mult.Binecuvintarea va veni din ce bagam in gura si nu din ce ne iese din gura.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Bătrânul

Intrebarea a fost pusa pentru cei care muncesc in stupina nu pentru cei care pun pe altii sa munceasca . In ce priveste fariseii , unu tocmai intentiona sa vinda un steag  :rusine: :rusine: Daca vin chineji  dragos parca te vad vinzind biblia  :nod:

relutu

Credeti ca-L puteti minti pe Dumnezeu ?
  Si eu cand eram tanar si  fraier credea ca imparatesc lumea si muncem si Duminica . Pana cand intr-o Duminica cand extrageam mierea vine la mine un stupar adventist de ziua a 7-a si ma intreaba de ce muncesc ? Ce ? El imi explica ca el nu munceste NICIODATA sambata si ii merge bine . El tine ziua a 7-a iar eu care ma cred mai crestin deat el nu tin nici o zi , adica sunt un om fara ... Dumnezeu . De atunci nici eu si nici nimeni altul nu mai munceste Duminica in stupina mea .
  CONCLUZIE : de cand tin ziua Domnului imi merge extraordinar de bine si castig mai bine acum cand tin TOATE sarbatorile ortodoxe fata de atunci cand munceam 7 zile pe saptamana.



Felicitari D-nu Dragos ptr cele de mai sus asa ar trebui sa avem toti gandirea.Una este se dai apa la un animal si alta sa etragi mierea.Sa nu uitam ca nu extragem  un borcan sa manca si alta e sa scoti 100 de kg sa faci bani.


mihai.vr

Chestia cu duminica este in mare parte o traditie romaneasca. Daca tot am vrea sa tinem Sabatul evreiesc, ar trebui sa il tinem sambata si nu duminica. Duminica era defapt prima zii a saptamanii (cum este acum si in multe dintre tarile engleze, sau la telefon poti sa iti setezi saptamana sa inceapa de luni sau de duminica). Cristos i-a mustrat pe farisei ca nu intelegeau spiritul Sabatului, adica sa faci pauza de la serviciul tau de toate zilele si sa citesti din Lege si sa meditezi la ea. Noi, crestinii suntem sub Legea lui Cristos, deci nu mai suntem obligati sa tinem Sabatul, dupa cum spune si in Romani 10:4. Dar faptul ca cineva se opreste din activitatile lui de zi cu zi, ca sa ii poata sluji mai bine lui Dumnezeu este laudabil. Defapt chiar asta ne indemna Cristos in Matei 6:33.

cristian87

crestinii nu tin sabatul ci sarbatoresc ziua invierii, adica nu ziua a saptea ci prima zi a saptamanii evreiesti
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

relutu

Ma indoies ca ,sunteti in masura sa spuneti aceste lucruri atat timp cat scrieti CRISTOS(ca si catolicii) in loc de HRISTOS ca toti crestinii ortodoxi.Asta cu serbatul Duminicii ca si cum ar fi o traditie este blasfemie. :stop_the_war: