Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Aceasta colivie am primit-o de la un apicultor care lucreaza la o crescatorie de matci din Austria, cu aceasta colivie ai o acceptare de 100%, va recomand sa copiati colivia, si sa o folositi  :hi:

Mihai Sergiu

Daca va rog postati mai multe poze si cateva detalii tehnice?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Cristel

colivia probabil are latimea distantei dintre doi faguri (in jur de 12 mm) si are o parte descoperita, astfel incat regina deja sa ponteze pe o mica suprafata. Gresesc?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

calmusdaniel

. :hi:

alexutu

cred ca trebuie sa ne strangem mai multi apicultori sa ne spunem punctul de vedere nimeni nu ne reprezinta
00007

Cristel

Am gresit, are 22mm... :sad:  Si principiul de functionare? Se aseaza sau nu intre doi faguri?  :bzz: au acces la regina in mod direct sau se uita prin plasa la ea cum ponteaza? E similara coliviei cu plasa? se aseaza peste puiet capacit si ponteaza cand se elibereaza celulele?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

calmusdaniel

Citat din: Cristel din Iulie 10, 2015, 09:28:20 PM
Am gresit, are 22mm... :sad:  Si principiul de functionare? Se aseaza sau nu intre doi faguri?  :bzz: au acces la regina in mod direct sau se uita prin plasa la ea cum ponteaza? E similara coliviei cu plasa? se aseaza peste puiet capacit si ponteaza cand se elibereaza celulele?

Colivia are plasa pe ambele parti,se poate pune intre rame in cuib sau in cat.  In acea parte de sus cu plastic se pune serbetul. :hi:

bio

Sa traiesti nea Dane...

...cum merge floarea la dumneata..??

..la mine in zona floarea soarelui incepe sa se duca...:(... . Cules cam slabut ... .

Mai am citeva petice de floare semanata mai tirziu in zone unde a fost inundat ... sper ca se va mai aduna ceva .


cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bio

Luni era la cintar ~ 3 kile... ca apoi zi de zi sa scada ... :sad:

...si floarea care o am in zona este un hibrid care se trece foarte repede..

calmusdaniel

Citat din: bio din Iulie 10, 2015, 10:16:16 PM
Sa traiesti nea Dane...

...cum merge floarea la dumneata..??

..la mine in zona floarea soarelui incepe sa se duca...:(... . Cules cam slabut ... .

Mai am citeva petice de floare semanata mai tirziu in zone unde a fost inundat ... sper ca se va mai aduna ceva .

Floare mai e ca abia a inlforit o tarla de 200ha si inca 100ha mai infloresc cam intr-o saptamana,La cantar o tine intre 1-1.5kg.Sper sa  se stranga ceva pana la sfarsit.Observ ca mierea se obtine din ce in ce mai greu! :hi:

bio

..si ce bine debutase culesul la floarea soarelui..:)

... sa vad pina la sfirsit ce se aduna .

tuturicius

Ceau! Mi se pare foarte interesanta colivia, dar mai da te rog cateva amanunte despre ea. O sa-mi fac si eu, dar inca nu am priceput tot. In prima poza, gaura cea  mai de sus la ce foloseste? Lemnul rotund din compartimentul matcii la ce foloseste?
:hi:

bucovineanu

Pentru a fi eficienta colivia ar trebui plasata in stup in asa fel incat albinele sa aiba cuntact prin plasa cu regina si albinele din interior. Unde ar trebui montata in stup? Gaura care se poate acoperi este pentru introducerea reginei in cusca, iar cealalta care se obtureaza cu serbet e pentru eliberarea de catre albine.

tuturicius

Da, dar mai vad si o a treia gaura. In partea de sus a compartimentului cu serbet. Trebuie sa fiu lamurit ce sa fac cu fiecare gaura  =))