Program de Prim MINISTRU

Creat de Bătrânul, Noiembrie 10, 2013, 10:08:35 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Primul ministru trebuie sa fie ca un stupar . Toamna trebuie sa asigure inpachetarea cuibului pentru caldura, rezerva de miere suficienta pentru iernare . Primavara face egalizare (ia de la cei bogati si da la cei mai saraci)  , asigura loc pentru miere si abia dupa aceia in plin cules EXTRAGE SURPLUSUL DE MIERE . Atentiune familiile foarte sarace sint ajutate degeaba , ele numai consuma niciodata nu aduna .

ioanardelean55


Corect , dar ce sa faca cu familiile sarace , ? Solutia ptr. albine o stim dar ptr. oameni !? :surprised: :surprised:

morozan simion

exista, puse la munca, exista de lucru pentru fiecare om , pentru fiecare capacitate intelectuala, daca vrei sa muncesti poti sa-ti castigi existenta, asa cum in stuparit se face unificarea familiilor de albine slabe asa si cu aceste familii unificate mai multe la un loc si dat de munca pe capacitatile lor profesionale

kamy

batrane (pardon tinere!),vezi sa nu le dai idei cu solutia germana(auschvitz)

fiug1970

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 10, 2013, 10:30:19 AM

Corect , dar ce sa faca cu familiile sarace , ? Solutia ptr. albine o stim dar ptr. oameni !? :surprised: :surprised:
sa le dam....ce?aaa..AJUTOARE,ce putem sa le dam!Ajutoare sub forma de bani pt.lemne cand vine iarna(cand sint furtuni vara,doar maturatorii de strada aduna crengile rupte.inainte mai tot romanul venea cu carutul de butelii si il incarca cu creanga.Oare de ce azi nu??),ajutoare sub forma de alimente,etcSa vina pompierii in iarna sa faca partie pana la magazia de lemne si cand ajungeau la ea,:"maica da' lemne n-ati adus,ca n-am lemne in magazie!!!!"Pe timpul Cestii,veneau sa munceasca FAMILILE SARACE din toata Moldova in fermele de legume din Braila din primavara pana toamna tarziu.Acum se ingramadesc la ajutoare sociale!Daca ii contractezi la munca,ajungi sa muncesti tu in locul lor si-i mai si platesti.
Cunosc cazuri de asa zisi "pensionati medicali"mai sanatosi decat mine si care stau la birt,la umbra,si-mi rad in fata cand vin de la munca.Si atunci a cui e vina?
Am solutia:Insula Mare a Brailei!militarizata de jur-imprejur si la:HEI-RUPPP!
Aaaaa,dar drepturile omului???libertatea???democratia???
Am un banc!:doi tineri proaspeti casatoriti.El batea la ea,cu strigaturi!Stateau la casa parintilor lui si soacra-sa ii spunea ei:lasa-l mama,dute-n toata lume si nu mai suferi atat.
ea:nu-l las mama soacra,ca din ce ma bate,mai tare-l iubesc!
soacra:apoi maica,sa va ia dracu' p-amandoi!!(raspuns pt.cei ce vor sa taie coada cainelui cate putin,dar sa nu sufere animalu')

morozan simion

in latul trofic suntem in capul listeri, in randul celorlate regnuri aniale se intampla multe ca de exemplu in cel al animalelor de prada daca nu pot vana o mierlesc, in randul celorlalte cei slabi sunt lasati sa moara , in randul albinelor TRANTOROO cai care nu sunt in stare sa-si castige existenta prin cules cu toate ca in stup au un rol fff inportant sunt exilati, noi oamenii care suntem inzestrati cu inteligenta si ratiune putem sa-i adunam in diferite zone si locuri unde sa le oferim conditii de munca si de trai decente si sa presteze acele munci de care ei sunt capabili. De exemplu pentru intretinerea canalului dunare Marea neagra, minerit, agricultura, etc create responsabilitati si obligatii ca sa constientizeze ca fara munca nu se poate si ca nimic nu-i de gratis

fiug1970

Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2013, 03:00:34 PM
in latul trofic suntem in capul listeri, in randul celorlate regnuri aniale se intampla multe ca de exemplu in cel al animalelor de prada daca nu pot vana o mierlesc, in randul celorlalte cei slabi sunt lasati sa moara , in randul albinelor TRANTOROO cai care nu sunt in stare sa-si castige existenta prin cules cu toate ca in stup au un rol fff inportant sunt exilati, noi oamenii care suntem inzestrati cu inteligenta si ratiune putem sa-i adunam in diferite zone si locuri unde sa le oferim conditii de munca si de trai decente si sa presteze acele munci de care ei sunt capabili. De exemplu pentru intretinerea canalului dunare Marea neagra, minerit, agricultura, etc create responsabilitati si obligatii ca sa constientizeze ca fara munca nu se poate si ca nimic nu-i de gratis
cu vorba buna nu-i aduni!cand a venit Becali in iarna 2011,2012 sa dezapezeasca satele din buzau,cu porbagajul plin de bocanci,manusi si sosete,s-au repezit toti"saracii"la ajutoare de-a ramas bietul Becali doar cu...LOPETILE !!s-au evaporat si dusi au fost!!

morozan simion

exista metode, si ceea mai buna metoda care da randament este ,, nu poti te ajut,, nu stii te invat , nu vrei te oblig,, dar te canalizez in asa fel incat sa realizezi tu ca esti obligat, umbland pe latura psihica, mai bine zis la coarda sensibila. Cu finete si dibacie orice se poate.

ioanardelean55


Cel mai greu de lucrat e cu omu . In acest sens era bun sistemul comunist ,toti trebuiau sa munceasca , pentru fiecare se gasea de lucru .

morozan simion

deci e clar, mie unul nu-mi convine ca cel care nu munceste sa i se planga de mila, sa primeasca pomana, de gratis, ajutoare cum se numeste aceasta tampenie, traieste, supravietuieste, o duce bine, prospera, sau oduc foarte bine cei care muncesc, nu-mi plac pomanagii

pharaonu75

Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2013, 03:30:55 PM
exista metode, si ceea mai buna metoda care da randament este ,, nu poti te ajut,, nu stii te invat , nu vrei te oblig,, dar te canalizez in asa fel incat sa realizezi tu ca esti obligat, umbland pe latura psihica, mai bine zis la coarda sensibila. Cu finete si dibacie orice se poate.

Utopie!
Ati uitat un "MIC" amanunt: Antena3! =))
Pai sa fi facut Boc ceea ce spuneti, sa vedeti ce urlau aia de la Antene: drepturile omului, discriminari, dictatura, etc.
Sa vedem daca vreo guvernare ar fi in stare sa faca ceea ce spuneti atat timp cat exista trusturi de presa detinute de adversarii politici, trusturi ce sunt puse in slujba propagandei electorale, dorindu-se obtinerea de voturi cu orice pret si pe orice motiv, fie el injust sau inventat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fiug1970

In scoala nu prea mi-a dat bine istoria:nu retineam anii!Poate si din cauza ca mare parte din ea era o mare minciuna,poate ca nu cunosteam si partea adevarata din istorie,poate,cine stie.Stiu ca pana prin anul 107 eram un popor liber,dupa care ne-au incalecat romanii.Ce-a urmat?Am fost incalecati de cine-a vrut si de cine n-a vrut!400 de ani sub turci,50 de ani sub rusi,mereu am fost "sub"cineva!Nu am fost un popor cuceritor,din contra:am fost mereu cuceriti!:romani,polonezi,austroungari,turci,rusi si mai nou de UE!(asta-i o cotropire de buna-voie si fara sila)Si atunci ma intreb si va intreb:ce pretentii aveti de la noi insine ca popor?De mult timp am fost la rascruce de drumuri.Drumuri pe care calatoreau tot felul de popoare.Popoare care ne-au f...ut cum au vrut.Revolutia a fost o eliberare de cineva,dar cum am fost mereu invatati la zgarda,aceea liberarea ne-a facut mai mult rau decat bine.Dupa euforia care a durat catva ani,am vazut ca nu santem in stare sa ne afirmam ca natie si sa batem cu pumnul in masa europei cum facea odinioara Titu Maiorescu ca ministru de exterior,din contra:ne-am coborat pantalonii si bine aplecati am asteptat sa primim "recompensa"aderarii la UE!De atunci incoace umblam cu lesa-n gura la unu' si la altu',doar-doar 'om gasi pe cineva sa ne ia lesa si sa ne plimbe inca 400 sau 50 de ani, sau cati mama masii va vrea!Am scris odinioara intr-un blog despre imaginea pe care am vazut-o odata pe o strada din Madrid:un labrador ce-si urma stapanul cu lesa-n gura!Nu stapanul il ducea de lesa,ci el insusi venea dupa stapan cu lesa-n gura.M-am luminat dintr-o data si mi-am vazut neamul in locul cainelui!!Diferenta era ca totusi cainele era fericit,sau cel putin asta se vedea pe fata lui.Noi nici nu parem si nici nu santem fericiti!

Aurel

Citat din: Bătrânul din Noiembrie 10, 2013, 10:08:35 AM
Primul ministru trebuie sa fie ca un stupar . Toamna trebuie sa asigure inpachetarea cuibului pentru caldura, rezerva de miere suficienta pentru iernare . Primavara face egalizare (ia de la cei bogati si da la cei mai saraci)  , asigura loc pentru miere si abia dupa aceia in plin cules EXTRAGE SURPLUSUL DE MIERE . Atentiune familiile foarte sarace sint ajutate degeaba , ele numai consuma niciodata nu aduna .
Azi dimineata imediat ce a aparut aceasta postare am redactat si eu cateva randuri prin care sa-mi exprim si eu opinia, insa am renuntat.Am zis ca nu e bine sa fiu primul.Acum ca s-a mai spus cate ceva (aceptate in parte si de mine),revin cu o parere:
      Primul ministru ar trebui in primul rad sa asigure conditii si climat de cules egale pentru toate "coloniile"
      Formarea si asigurarea rezervelor deocamdata sa o lase la mana si voia ficarei" colonii"
      Egalizarea o consider munca inutila si ineficienta.(asta se va regla de la sine in timp)
      Extragerea surplusului deocamdata sa o anuleze in "stupinele"mai slabe si sa o faca in cele cu" supraproductie"unde este multa albina care a produs furtisagul.Masuri pentru a se evita producerea lui pe viitor.
      Extrgerea surplusului intradevar in plin cules dupa maturare.
      Valorificarea si apoi reinvestirea.
     Pentru egalizare , intradevar ea trebuie facuta dar nu in exces.As propune sa coopteze in aceasta actiune si alti factoti( cu raspundere morala)si care se pricep (au dovedito)si ma gandesc aici la slujitorii ortodoxiei si nu numai.
     Sa asigure climatul si sanatatea permanenta a efectivelor prin aplicarea la timp a tratamentelor corespunzatoare.
      Asa cred intradevar ar fi un bun stupar.
     P.S. Am uitat sa-i fac o propunere referitor la investitie.Sa aiba grija sa achizitioneze materialele si tehnologiile cele mai bune care au fost experimentate in regimurile anterioare

Aurel

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 10, 2013, 04:50:13 PM
Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2013, 03:30:55 PM
exista metode, si ceea mai buna metoda care da randament este ,, nu poti te ajut,, nu stii te invat , nu vrei te oblig,, dar te canalizez in asa fel incat sa realizezi tu ca esti obligat, umbland pe latura psihica, mai bine zis la coarda sensibila. Cu finete si dibacie orice se poate.

Utopie!
Ati uitat un "MIC" amanunt: Antena3! =))
Pai sa fi facut Boc ceea ce spuneti, sa vedeti ce urlau aia de la Antene: drepturile omului, discriminari, dictatura, etc.
Sa vedem daca vreo guvernare ar fi in stare sa faca ceea ce spuneti atat timp cat exista trusturi de presa detinute de adversarii politici, trusturi ce sunt puse in slujba propagandei electorale, dorindu-se obtinerea de voturi cu orice pret si pe orice motiv, fie el injust sau inventat!
Trusturile de presa fac parte din taberele politice si lupta politica. Eu personal le iau in seama pe toate si asa pot sa ma apropii cat de cat sa cunosc pulsul.
        Daca nu ar fi astea consider ca ne-am intoarce in bezna trecutului .

Kov iulian

Citat din: Aurel din Noiembrie 10, 2013, 05:30:27 PM
Trusturile de presa fac parte din taberele politice si lupta politica. Eu personal le iau in seama pe toate si asa pot sa ma apropii cat de cat sa cunosc pulsul.
Daca nu ar fi astea consider ca ne-am intoarce in bezna trecutului .
Din pacate nu toti sunt la fel de deschisi la minte ca Dumneavoastra sa ia ce crede el cu minte lui din toate partile si sa isi faca propriile ganduri.
Mare parte din populatie  ia pe nemestecate orice manipulare.
Eu sincer nu cred ca din aceasta familie de albine se mai poate face ceva.
In acest moment fiecare albina vazand ca  matca si trantorii consuma ce e mai bun si nu impart au inceput sa faca si ele la fel, muncesc doar pentru ele si nu mai impart nectarul si polenul, sau parasesc cuibul si lucreaza pentru alte familii .