Stup Ciudat

Creat de petru.atudorei, Septembrie 19, 2013, 07:43:17 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

De cateva zile tot urmaresc un stup care are activitate desi afara sunt 14 grade. ceilalti stupi s-au strans in ghem, in scumb acesta are scandurica de zbor plina cu albina si exista si activitate de dute vino. am crezut ca e furtisag, dar nu se bat la urdinis, in interiorul stupului totul este calm.
Ce parere aveti?? azi s-au retras in stup pe la ora 7 ieri la 8
cu toate ca e aproape intuneric la ora 8.




cipik

Sunt bine stranse si albinele surplus pot pleca la cules, daca sunt peste 12 grade.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bismark

   In general,roii de anul acesta sau stupii care au schimbat matca au asemenea activitate.Si la mine am observat acest  de lucru roii dimineata ies mai repede si seara se intuneca si tot mai vin pe cind ceilalti sint demult linistiti.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

petru.atudorei

ms.. am 10 roi..dar asta e singurul care face asa... cred ca a gasit undeva un stup si l-au pradat...pentru ca am verificat putin greutatea la rame...si toate sunt pline

gheghe

 Acum trei ani am avut doua familii de albine care in conditii similare cu ceeace spune-ti dumneavoastra au carat pana aproape de jumatatea lui octombrie ca la un cules bun.Celelalte familii au avut o activitate normala initial,ulterior au inceput sa care si ele.Intr-o zi a venit la mine un vecin care m-a rugat sa vin pana la el ca este ceva in neregula cu albinele lui.Avea 11 familii din care 4 erau complet devastate de albine si vespi ,restul in proportie de 60-80%.

petru.atudorei

mda. sper sa nu vina nimeni la mine, dar fiecare cum se pazeste.

Apropo de stupul respectiv, anul acesta mi-adus numai surprize. matca este uriasa. a pontat atatea rameincat si,afacut albina propie, si cate 2 rame/stup, de ajutor pentru alti 3 roi.
acum a venit cu aceasta surpriza,
cinestie ce imi va mai pregati:)

stefan1

  Aproape sigur fura de undeva. Sa ai grija sa nu intre cu foarte multa miere necapacita in iarna. Roaga-te sa nu fure din familii bolnave de boli grave!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Petrica, asculta-l seara cu furtunul, vezi daca nu zumzaie pe tiganeste. Matca cu siguranta ca este neagra.  :) :hi: As vrea si eu una de la ea daca inmultesti la vara.

sorinma

La mine cel mai harnic stup are matca" blonda" o fi asa importanta culoarea?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Mihai Sergiu

Citat din: stefan1 din Septembrie 20, 2013, 02:20:05 AM
  Aproape sigur fura de undeva. Sa ai grija sa nu intre cu foarte multa miere necapacita in iarna. Roaga-te sa nu fure din familii bolnave de boli grave!
Din ce cauza ar fi mierea necapacita? Si cum putem ajuta albinele sa capaceasca mierea?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

stefan1

  Toamna tarziu albinele capacesc mai greu, mai cu seama daca nu se mai gaseste polen in natura sau daca se aduce o cantitate mare de nectar/miere. Unii obliga albinele sa capaceasca prin restrangerea la minim si atunci pentru a aduce in cuib tot siropul sau mierea, albinele sunt obligate sa umple celulele si sa le capaceasca. Se poate insa sa ca la pregatirea de iarna sa inlosuiesti unul sau 2 faguri care au prea multa miere necapacita cu faguri de rezerva. De asemenea o buna aerisire pe timpul iernii protejeaza mierea necapacita de pericolul alterarii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Sorine,adevarat ca blondele sint productive, dar la fice nu mai ies blonde,ies niste zebre frumoase si mari.Am si eu citeva de la care am luat o gramada de rame cu puiet in primavara de am ajutat pe altii mai slabi si dupa asta au dat si roi si miere mai multa.Anul acesta am schimbat negresele cu astfel de matci si tin sa spun ca sint multumit de ele.Si albina de la astfel de matci este mai mare,mai harnica si mai blinda.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

petru.atudorei

asa e si a mea. se dezvolta f bine. si nu am fost nevoit sa bag sirop la stupul respectiv.

marius_vfp

Citat din: stefan1 din Septembrie 20, 2013, 02:20:05 AM
  Aproape sigur fura de undeva. Sa ai grija sa nu intre cu foarte multa miere necapacita in iarna. Roaga-te sa nu fure din familii bolnave de boli grave!
sau eventual ai vreun vecin mai generos care da mancare pe seara la uluc , dar acestea sunt rare cazurile.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva