Reconditionare si dezinfectare stupi

Creat de whiteleif, August 15, 2013, 08:42:27 PM

« precedentul - următorul »

whiteleif

Buna ziua,
Sunt foarte incepator si azi am primit 3 stupi intr-o stare jalnica (ii voi descrie mai tarziu incat nu am reusit inca sa ii masor si sa le fac poze). Ma gandesc sa ii reconditionez si ulterior sa ii populez. Ca urmare va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:
- cu ce pot sa umplu crapaturile mai mici si chiar sa inlocuiesc un nod care nu mai este + de unde pot achizitiona asa ceva
- cu ce sa il vopsesc (daca existatt deja topic , scuze, o sa il caut)
- ce substante pot folosi ca sa dezinfectez + de unde achizitionez substantele
- pot inlocui flambarea cu flacara cu efectul unui tun de aer cald si pentu dezinfectare? (nu doar pentru dat jos vechea vopsea din exterior)

Multumesc

pharaonu75

Bine ai venit printre noi!

- crapaturile se pot acoperi foarte bine si usor cu un amestec de aracet si pragfde slaif. Aracet gasesti la magazin, iar praf de slaif gasesti la atelierele de tamplarie (este un praf foarte fin de lemn); nodulil poti inlocui cu o bucata de lemn, bagata fortat in gaura nodului dupa ce in prealabil ai dat cu aracet atat pe acel lemn cat si pe interiorul gaurii;
- stupul poate fi vopsit foarte bine cu var lavabil, 2-3 maini (eu asa ceva folosesc);
- stupii se pot dezinfecta prin flambare cu lampa (ca pe porcii de Craciun) dar ai grija sa nu ii arzi de tot :D sau ii poti dezinfecta cu solutie fierbinte de soda caustica (soda caustica o gasesti pe la magazinele de chimicale);
- nu stiu daca poti inlocui flambarea cu un tun de aer cald, pentru ca nu am incercatasa ceva.

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Spor la treaba! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ioanardelean55

 Nu vreau sa dezamagesc dar daca starea lor e atit de jalnica mai bine renuntati si cu bani ptr reconditioinare va luati unul s-au doi noi s-au cel putin mai buni .
  - un chit bun si ieftin ptr crapaturi praf foarte fin de lemn si aracet s-au ghips cu vopsea
  -nodul daca este mai mare in diametru se inlocuieste cu altul facut si se pune cu aracet si eventual se da un cui s-au o pana
  - aici e problema cea mai scumpa ,o vopsea buna  (Kober s-au casa bela )costa si se dau mai multe straturi ptr. lemnul cu cit e mai neintretinut cu atit ia mai multa vopsea .
  - cea mai buna dezinfectie e cea cu soda custica dar facuta inainte de a incepe celelalte faze de reconditionare .
       Spor la treaba

pharaonu75

Meseriasul, tot meserias ramane!  =D> =D>
A explicat mult mai bine decat mine procesul tehnologic!
Jos palaria, domnu' Ardelean! Cam rar va prindem pe forum! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ioanardelean55


ioanardelean55


  D-nu adm. mai e ceva ,si ca sa nu spun direct o sa dau un exemplu ; in urma cu doua saptamani a venit un fin de-al meu la mine din Spania  (acolo locuieste cu fam. ) si el si fina sint bugetari , printre altele i-mi spuneau ca .....la ei ( Spania ) in fiecare an e dat prin lege sa se mareasca salariile cu cit ?? depinde cum  negociaza fiecare . :hi: :hi: asa ca .......

pharaonu75

Treaba cu negociatul este mai grea la bugetarii de la noi! Nu ai ce negocia! Iti taie guvernul cat vrea si iti mai da inapoi cand vrea!
De aceea la noi bugetarii vopsesc stupii cu var lavabil iar particularii cu Kober! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Bun venit Whitelief.

Dupa cum vezi pt a reconditiona un stup la o calitate buna trebuie sa lucrezi mult. Precum in general in viata reconditionarea/reparatul deseori iese mai scump decit sa cumperi ceva nou noutz. Noul este ceva "nou" si nu se compara cu cirpituri. Daca iau in considerare doar procedeul de soda caustica, sincer, mai bine cumpar 3 lazi noi.
Daca mai zici si de crapaturi inseamna ca nu au fost cutii de calitate in primul rind la fabricatie, deci , situatia e si mai rea. Daca ziceai cas 3 sute de cutii, atunci este altceva dar trei cutii nu merita efortul.

Ca sa incepi in apicultura cu 3 cirpituri iti poate strica moralul pe cind 3 cutii noi iti pun un zimbet pe buze si cu 3 roiuri mici in primavara le poti popula foarte frumos. Bafta

whiteleif

Multumesc tuturor pentru raspunsurile rapide. O sa revin sapt viitoare "cu ce a iesit". Sau cu stupi noi :D . Bafta!

oroles

Citat din: Kiwi Bee din August 16, 2013, 03:54:00 AM
Bun venit Whitelief.

Dupa cum vezi pt a reconditiona un stup la o calitate buna trebuie sa lucrezi mult. Precum in general in viata reconditionarea/reparatul deseori iese mai scump decit sa cumperi ceva nou noutz. Noul este ceva "nou" si nu se compara cu cirpituri. Daca iau in considerare doar procedeul de soda caustica, sincer, mai bine cumpar 3 lazi noi.
Daca mai zici si de crapaturi inseamna ca nu au fost cutii de calitate in primul rind la fabricatie, deci , situatia e si mai rea. Daca ziceai cas 3 sute de cutii, atunci este altceva dar trei cutii nu merita efortul.

Ca sa incepi in apicultura cu 3 cirpituri iti poate strica moralul pe cind 3 cutii noi iti pun un zimbet pe buze si cu 3 roiuri mici in primavara le poti popula foarte frumos. Bafta

Eu sunt de alta parere. Si nu ca as fi eu gica contra, dar... Am facut in primavara asta si stupi noi si am reconditionat 7 stupi vechi achizitionati pe pretul a catorva pachete de tigari (100 lei). E drept ca nu erau in stare atat de jalnica.

Costuri la reconditionare:
1. Banda balama pentru placa urdinis si pentru capac - 11 ron.
2. Foraiber pentru inchisul urdinisului- 3 ron
3. Vopsea, Pitura (ca e  mai ieftina) - 9 lei cutia x 4 cutii = 36 ron.
4. Aracet - 6 lei bidonasul.
5. Smirgher - 1 leu.
6. Soda caustica - 9 lei punga. Nu inteleg de ce se plange lumea ca e scumpa?!
7. Cioturi pentru astupat - gratis, rumegus pentru facut chit - gratis, scandurele pentru placile de zbor le aveam in gospodarie. Cam astea sunt costurile reparatiei. Butelia pentru flambare o aveam, dar nu cred ca am consumat gaz de mai mult de 10 ron. I-am flambat si le-am dat si soda, desi o procedura era suficienta.

Total costuri reconditionare
= Costul de achizitie (100 ron) + total reparatii (68 ron) = 176 ron. Impartit la 7 stupi = 25 de lei de stup.

Costuri pentru realizarea stupilor noi = cca. 90 ron / stup. E drept ca la stupii noi am folosit Kober pe baza de apa.

Discutie: Daca stupii sunt intr-o conditie destul de buna, ii poti achizitiona si reconditiona. Daca necesita schimbarea tablei de la capac, renunta. Costurile cresc semnificativ!

Unde iesi mai bine?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kamy

Amu miti ierta ca sed pa scaunu lu jica contra!
Mai an aveam un prieten strungar pe care stuparii care mai comandau una alta la el,prin prozelitism l-au convins sa se faca stupar!
Incepe omu sa- mi povesteasca ca el isi cumpara 30 de lazi noi ,isi cumpara 10 familii si inmulteste si un entuziasm de-l descalta pe profu ondulin!
L-am intrebat daca vrea sa faca pastoral si mi-a zis ca nu,i-am facut o alta propunere uite iti dau io lazi vechi de pe vremea lu raposatu,la cateva fundu e bun de pus in afumator,cu banii pe 3 lazi le repari,tii stupii in ele si daca nu ti se potriveste vinzi doar albinele nu ta mai chinui sa vinzi si lazile!
M-a ascultat, dupa 2 ani a vandut si am ramas prieteni

pharaonu75

Citat din: oroles din August 16, 2013, 08:41:01 AM
... Si nu ca as fi eu gica contra, dar...

Total costuri reconditionare [/b]= Costul de achizitie (100 ron) + total reparatii (68 ron) = 176 ron. ...

Hai sa fiu eu gica contra! Cum ai facut adunarea? Ca eu am facut-o de vreo 5 ori (adunarea) si tot 168 imi da! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

ai uitat sa pui manopera  :P si nu a scris-o ca a lucrat la "negru"
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Citat din: pharaonu75 din August 16, 2013, 09:17:36 AM
Citat din: oroles din August 16, 2013, 08:41:01 AM
... Si nu ca as fi eu gica contra, dar...

Total costuri reconditionare [/b]= Costul de achizitie (100 ron) + total reparatii (68 ron) = 176 ron. ...

Hai sa fiu eu gica contra! Cum ai facut adunarea? Ca eu am facut-o de vreo 5 ori (adunarea) si tot 168 imi da! =)) =)) =))
E clar ca nici eu nici tu nu suntem contabili. Cred ca initial am pus 68 de roni ca am gresit la vreun calcul. Nu voiam sa pun butelia / soda in calcul deoarece mi se parea ca e inutil sa le folosesti pe amandoua.
La a doua adunare mi-a dat  176. Oricum costurile sunt incarcate, tinand cont ca si acum mai folosesc din aracet, costul buteliei nu este estimativ.
Repet: Costurile reparatiilor depind de starea stupilor. Oricum nu ma astept sa tina o viata, dar vreo 3 ani cred ca vor tine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: sorinma din August 16, 2013, 09:39:09 AM
ai uitat sa pui manopera  :P si nu a scris-o ca a lucrat la "negru"
Manopera nu stiu cat de mult conteaza la costuri. Oricum am economisit bani si timp mult. Timpul era cel mai important la vremea respectiva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani