Albinutza

Creat de albinutza, Iulie 26, 2013, 10:51:19 AM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  buna treaba !!! fromos , ce sa mai zic !!!  :yes: :cu plăcere: :i_love_you: :bravo: :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

sandupop

Citat din: bismark din August 03, 2013, 11:01:11 AM
   Ii cer mii de scuze,Albinutzei ,dar nu am stiut ca Elena Udrea a ajuns apicultoare.Cu respect
Imi permit sa raspund eu in locul Albinutzei, la noi in familie nimeni nu are convingeri politice si nu este simpatizant al vreunui partid politic, cu aceasta poza fetita a venit acasa de la un spectacol la care a participat cu corul liceului. Nu stiu cum a ajuns Elena Udrea pe holul casei municipale de cultura. Fetita se mandreste pur si simplu cu acesta poza, daca a postat-o... e pura inocenta infantila...si sa fiu sincer si mie imi place de Elena Udrea ca femeie, ...de ce sa fim misogini este o femeie frumoasa.
Daca tu ai convingeri politice, nu aici este locul sa le impartasesti. Sa lasam copiii sa fie copii.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marian_6777

Frumos si corect spus Sandule.
Bismark, cu tot respectul.... sa nu dezamagim copilul cu astfel de ironii politice. Nu a numit cine este, de la ce partid... a spus doar ca se mandreste cu fotografia respectiva.
  Romikele, nici nu se putea un fundal mai incantator :thanks:   
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

sandupop

Citat din: romikele din August 03, 2013, 01:26:14 PM
Acum Albinutza nu e doar a lui tata, ci si a Apiardealului.
Pentru ca ne mandrim cu ea, am pus poza pe fundal, dar ea poate fi vazuta doar de cei care folosesc tema GoneFishin.
Romikele, Romikele... ai reusit sa declansezi... fiesta,.. la mine in casa este o atmosfera de finala de  campionat mondial, Adriana nu mai incape in piele de bucurie, noroc ca vrea sa mearga la strand ca altfel era o duminica..complet Apiardealeana! , spre disperarea sotiei mele (glumeam desigur).... :thanks: :thanks:. Ai devenit eroul ei...
Citat din: Bătrânul din August 03, 2013, 08:34:25 AM
Bine ai venit Albinutza ! Tine minte ca singurul barbat care este prietenul tau cel mai bun si care intotdeauna va dori numai binele tau este TATAL TAU !!! Asta nu inseamna ca nu vei iubii si alti barbati dar cel mai sincer si mai binevoitor din viata ta este si va ramina tatal tau . @};-  @};- @};- @};- @};- @};- @};- :hi:
Frumoase cuvinte, foarte frumoase chiar...intr-o fraza ai spus totul!!! :bravo: :bravo: Köszönöm szépen. Cred ca am scris corect. :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bismark

   Rog moderatorii sa stearga mesajul care a adus atitea discutii.Nu am afinitati politice.Dar vad ca nu poti avea opinii.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sandupop

Citat din: bismark din August 04, 2013, 01:16:53 PM
   Rog moderatorii sa stearga mesajul care a adus atitea discutii.Nu am afinitati politice.Dar vad ca nu poti avea opinii.Cu respect
Haideti sa lasam copii sa fie copii, sa nu-i amestecam in treburi murdare, in speta politica. Sa le respectam inocenta si poate invatam ceva din ea. Sa aveti o zi buna.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

Nu este nimic anormal ca cineva sa se mandreasca cu o poza facuta impreuna cu o persoana publica.
Personal am o poza impreuna cu Regele Mihai, cu toate astea nu simpatizez cu el. Si chiar daca as simpatiza nu priveste pe nimeni acest lucru.
Dar, sandupop este posibil ca datorita modului tau glumet de exprimare in general, sa fi determinat colegiii de forum
Citat din: bismark din August 03, 2013, 11:01:11 AM
   Ii cer mii de scuze,Albinutzei ,dar nu am stiut ca Elena Udrea a ajuns apicultoare.Cu respect
sa isi "permita" un mod de exprimare asemanator.
Albinutza ai dreptul sa-ti placa absolut orice pe lumea asta, indiferent daca cuiva ii convine sau nu. Iar daca cineva face o gluma pe seama ta sa nu te superi niciodata, pentru ca probabil si tu vei face gandva o gluma pe seama ei sau lui.
Multi pupici din nordul tarii Albinutza.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pharaonu75

Citat din: sandupop din August 05, 2013, 01:11:36 PM
Haideti sa lasam copii sa fie copii...

Mai pune si la treaba copii astia!
Eu te sfatuiesc, daca nu cumva ai facut deja acest lucru, sa ii dai in grija 1-2 stupi si, pentru ca anul apicol incepe in luna august, sa o indrumi si sa o supraveghezi pe durata tuturor activitatilor ce trebuiesc desfasurate in acele familii: hraniri de stimulare, de completare, restrangerea si organizarea cuibului, impachetarea pentru iarna, controlul iernarii, stimularea si supravegherea zborurilor de curatire, hranirile de stimulare din primavara, lergirea cuiburilor, etc.
Indruma-i pasii, pune-i intrebari capcana care sa o "forteze" sa gandeasca, explica-i detaliat orice aspect ii este neclar.

Vointa se vede ca are, iar daca va reusi sa treaca "singura" peste iarna 2 familii de albine (bineinteles monitorizata discret de "batranul sau"), atunci satisfactia si succesul vor fi garantate!

Sa fiti sanatosi si sa imi trimiteti si mie un borcan de miere de zmeura sau de faneata (d-astea nu am prin Baragan) din cei doi stupi ingrijiti de Albinuta!

:hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

Asa as vrea sa fac , dar deocamdata suntem amandoi incepatori, am reusit sa trecem anul trecut 2 stupi peste iarna. Acum avem 5 pe care speram sa-i trecem si peste acesta iarna. Prea multe sfaturi nu prea am  ce sa ii dau ca nu prea stiu nici eu, dar spre norocul nostru in vecini avem un apicultor batran care ne ajuta atunci cand avem nevoie. Albinutza aproape zilnic este la el si il bombardeaza cu intrebari. Îmi este" frică" ca o sa învețe mai multe decat mine, glumesc, dsigur in realitate  sunt foarte mandru. La seviciu ma chinui cu un smartphone, sa citesc ce se posteaza pe forum , ca acasă , sigur ma intreaba ceva ce nu pot sa-i raspund. Dar Cu ajutorul vostru, al sfaturilor practice pe care le gasim pe forum sigur o sa dobandim amandoi experienta necesara pentru a ne putea considera apicultori. Toate cele bune si mulțumiri pentru sfaturi :thanks: O sa tin cont de ele. Cu mierea,  poate anul viitor cand mergem la mare sa trecem pe la tine, sa facem livrarea direct. :yes:
In legatura cu "sa lasam copii sa fie copii" am vrut sa militez pentru a nu amesteca copiii, in mizeria asta numita politica. Sa le lăsăm inocenta specifica varstei, puritatea copilăriei.........
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pharaonu75

Citat din: sandupop din August 06, 2013, 02:32:12 PM
...
In legatura cu "sa lasam copii sa fie copii" am vrut sa militez pentru a nu amesteca copiii, in mizeria asta numita politica. Sa le lăsăm inocenta specifica varstei, puritatea copilăriei.........

Am inteles ce doreai sa spui, insa nu ma puteam baga aiurea in discutie, asa ca m-am agatat de ceva! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  Albinuta cand mai posteaza ceva pe pagina ei personala ???
  sunt curios ce a mai lucrat la stupi !!!
   :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

albinutza

Nu am mai scris de mult, am fost ocupată cu alte treburi,...am devenit "bunică", iepuroaica mea Floricica a fatat 14 iepurasi, din pacate numai  11 mai traiesc, sunt foaret fericita, la fel este si tatal lor Boncanila. La albine mergem din doua in doua zile cu tata, le punem sirop, timpul liber il petrec la strand ca la noi este tare cald, in rest ma gandesc la vacanta la mare, anul asta o sa merg de doua ori, am fost odata  cu echipa de volei 7 zile, si in septembrie merg cu parintii. Am uitat sa va spun, ieri tata a schimbat o matca la un roi nu stiu daca o sa o accepte, va tin la curent. Pana atunci pun niste poze cu iepurii mei si de la unul din strandurile din oras. Va pup!
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

Iepuroiaica Floricica
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

Strandul Urmanczi,  din Toplița
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

Si acum poza cu matca adusa de tata, sper sa fie primita de roi. Pupici! :i_love_you:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.