Albinutza

Creat de albinutza, Iulie 26, 2013, 10:51:19 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Bine ai revenit---am si eu o intrebare --ai pregatit familiile de albine pentru iernare ?  :wink2:

albinutza

In acest week-end am fost la Cluj-Napoca la un turneu de volei, eschipa mea a câștigat 2 meciuri din trei si in final am ajuns pe locul 2. Sunt foarte supărată :dinti:  :mad: deoarece  tata mi-a primis ca ma duce la targ la Sighișoara si din pacate in acea perioada mergem in cantonament la Brasov. ))/.. (sper sa se amâne) si sa pot veni la targ cu tata. Ce m-as mai bucura...... :hippo:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 14, 2013, 03:02:36 PM
Bine ai revenit---am si eu o intrebare --ai pregatit familiile de albine pentru iernare ?  :wink2:
Săptămână trecuta l-am ajutat pe tata sa taie polistiren pentru diafragme, si l-am ajutat intr-o dupa masa la un singur stup , adica la stupul meu, tata mi-a dat mie primul stup de pe suport sa am grija de el, la ceilalti trei tata a lucrat singur fiindca am avut antrenamente in fiecare zi de la 6 seara (pentru turneul de la Cluj,  in rest am trei antrenamente) Eu am pus diafragme de polistiren de ambele parti ale stupului, am scos doua rame in total am 6 rame in cuib, am pus si folia. Dar am vorbit cu tata sa punem panza de sac din aia de....plastic, in locul foliei pentru iarna si sa punem peste stup un cat cu carpe de bumbac. Azi cand am venit de la scoala, am fost la stupul meu si am vazut detule albine care zburau fericite si vesele. La stupil al treilea nu prea am vazut albine la zbor, e un stup mai slab si cred ca tata vrea sa-i mai dea sirop de completare, nue tarziu pentru asa ceva?...o sa vedem maine ce e cu el maine, ca azi e sarbatoare. :hi: :hi:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

mape 48-petru manea

Ai facut bine ce ai facut ---daca ramele pe care le-ai scos din stupul tau mai aveau miere le dai tatalui tau sa le descapaceasca si le pune dupa diafragma la stupul lui ---sirop acum este cam tarziu ,dar decat sa moara la iarna de foame sa le de-a sirop in punga deasupra ramelor cat mai rapid ca la voi vine iarna mai repede  :hi:

romikele

Citat din: albinutza din Octombrie 14, 2013, 03:08:52 PM
... Sunt foarte supărată :dinti:  :mad: deoarece  tata mi-a primis ca ma duce la targ la Sighișoara si din pacate in acea perioada mergem in cantonament la Brasov. ))/.. (sper sa se amâne) si sa pot veni la targ cu tata. Ce m-as mai bucura...... :hippo:
Poate reusesti sa vii, vei avea o surpriza!  :wink2: :hi:

orbanstefan64

Citat din: romikele din Octombrie 15, 2013, 12:59:46 AM
Citat din: albinutza din Octombrie 14, 2013, 03:08:52 PM
... Sunt foarte supărată :dinti:  :mad: deoarece  tata mi-a primis ca ma duce la targ la Sighișoara si din pacate in acea perioada mergem in cantonament la Brasov. ))/.. (sper sa se amâne) si sa pot veni la targ cu tata. Ce m-as mai bucura...... :hippo:
Poate reusesti sa vii, vei avea o surpriza!  :wink2: :hi:
adaug si eu cu placere ceva la surpriza  :hi: :hi:

albinutza

Azi tata a venit dupa mine la antrenament  si a vorbit aproape o jumatate de ora cu profa. S-ar putea sa ma duca la Sighisoara, ...dar duminica dimineata trebuie sa fiu la meci la Brasov. Nu stiu cum o sa facem....tare as vrea sa vin la Targ :yahoo_cry: :yahoo_cry:, niciodata nu am fost la vre-un targ, ...si nici de la meci nu pot lipsi ca trebuie sa-mi ajut echipa.....
Domnule Romikele as vrea sa vin sa va vad, ca dvs m-ati facut foarte fericita atunci cand mi-ati pus poza pe spatele forumului, toate fetele au fost invidioase. Sper sa se intample ceva sa pot veni, ca nici in Sighisoara nu am fost niciodata si e un oras foarte frumos. Mai vb :hi: :hi: :hi:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 14, 2013, 08:02:09 PM
Ai facut bine ce ai facut ---daca ramele pe care le-ai scos din stupul tau mai aveau miere le dai tatalui tau sa le descapaceasca si le pune dupa diafragma la stupul lui ---sirop acum este cam tarziu ,dar decat sa moara la iarna de foame sa le de-a sirop in punga deasupra ramelor cat mai rapid ca la voi vine iarna mai repede  :hi:
La una din familiile lui este mai putina miere si e ingrijorat, a zis ca maine pune o punga cu sirop ca azi a venit de la lucru si a venit si dupa mine la antrenament. Daca pune sirop la un singur stup, nu e problema nu se declanseasa furtisag? sa puna la toti ?
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

mape 48-petru manea

sa puna numai la cea in nevoie ---cu punga nu se declanseaza furtisag  :hi:

pharaonu75

Citat din: albinutza din Octombrie 16, 2013, 06:46:49 PM
...tare as vrea sa vin la Targ :yahoo_cry: :yahoo_cry:, niciodata nu am fost la vre-un targ, ...
Sper sa se intample ceva sa pot veni, ca nici in Sighisoara nu am fost niciodata si e un oras foarte frumos.

La Sighisoara se anunta un targ de exceptie. Daca tatal tau te va aduce la targ, vei avea cateva amintiri frumoase... si vei avea ce povesti colegelor dupa victoria de la Brasov! :wink2:

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Citat din: albinutza din Octombrie 16, 2013, 06:46:49 PM
Azi tata a venit dupa mine la antrenament  si a vorbit aproape o jumatate de ora cu profa. S-ar putea sa ma duca la Sighisoara, ...dar duminica dimineata trebuie sa fiu la meci la Brasov. Nu stiu cum o sa facem....tare as vrea sa vin la Targ :yahoo_cry: :yahoo_cry:, niciodata nu am fost la vre-un targ, ...si nici de la meci nu pot lipsi ca trebuie sa-mi ajut echipa.....
Domnule Romikele as vrea sa vin sa va vad, ca dvs m-ati facut foarte fericita atunci cand mi-ati pus poza pe spatele forumului, toate fetele au fost invidioase. Sper sa se intample ceva sa pot veni, ca nici in Sighisoara nu am fost niciodata si e un oras foarte frumos. Mai vb :hi: :hi: :hi:

Albinutzo, toata stima pt tatal tau si pt toti altzii, dar.....

Tirguri apicole au fost , sint in fiecare an si vor fi si atunci cind vei avea 80 de ani.

In schimb un eveniment sportiv unde chiar tu esti in rolurile principale poate fi un  eveniment ISTORIC.

Este frumos sa te plimbi pe la un tirg apicol si sa vezi belshugul de produse apicole, materialele si sculele apicole timp de 3-4 ore. Dea lungul zilei apicole mai sint si invitati care vorbesc despre tot felul de subiecte cum ar fi "varroa" dar care cred ca pt o tinara de 13 ani poate fi mai putzin interesant.
Spre dupa-masa/seara cei care siau luat bilet pot sa mearga la cina unde adultzii baga la matz ca si la o nunta.

Mihai, Dane, va rog sa nu ma intzelegetzi gresit. Nu am de gind sa creez impresii negative despre evenimente de genul "tirg apicol" dar nu cred sa fie corect sa influentzatzi pe Adriana cu "daca vii la tirg vei avea o surpriza" cu toate ca va stiu de oameni cu intentzii bune.  ^:)^

Nu conteaza daca echipa Adrianei va pierde sau va cistiga la acel meci. Conteaza numai ca ea sa fie cu prietenele ei intro atmosfera inconjurata de cei de virsta ei. Acele amintiri le consider eu mai valoroase in viatza.

Albinutzo, Sighisoara nu sa mutat dea lungul sutelor de ani dar acel meci nu se va mai repeta inca o data cu aceleasi colege in echipa oricit de mult vei trai.

Bafta la meci!  %%-

romikele

ACEST targ nu e unul oarecare, cu siguranta va fi un eveniment istoric, iar Adriana nu trebuie sa lipseasca -  nu pot spune acum care e motivul.
Ambele evenimente sunt importante si va lua parte la amandoua, unde la cel putin unul din ele va avea de castigat.

pharaonu75

In aceasta situatie, cea mai buna hotarare o poate lua tatal Albinutei!
Daca Sandu hotaraste sa nu o aduca la targ, nu este nicio problema. Stefan va avea un motiv in plus ca sa organizeze si anul viitor targul la Sighisoara. :D

Dar Albinuta este plina de entuziasm (cred ca daca ar putea, ar dormi cu capul pe urdinis) si ar fi pacat sa nu guste si din atmosfera targurilor apicole. Cu atat mai mult cu cat Sighisoara se afla in drumul de la Toplita la Brasov. Pot face un mic popas la targ, unde Albinuta sa se incarce cu energie pozitiva, pentru ca mai apoi sa "rupa plasa" la Brasov.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinutza

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 17, 2013, 03:56:45 AM
Citat din: albinutza din Octombrie 16, 2013, 06:46:49 PM
Azi tata a venit dupa mine la antrenament  si a vorbit aproape o jumatate de ora cu profa. S-ar putea sa ma duca la Sighisoara, ...dar duminica dimineata trebuie sa fiu la meci la Brasov. Nu stiu cum o sa facem....tare as vrea sa vin la Targ :yahoo_cry: :yahoo_cry:, niciodata nu am fost la vre-un targ, ...si nici de la meci nu pot lipsi ca trebuie sa-mi ajut echipa.....
Domnule Romikele as vrea sa vin sa va vad, ca dvs m-ati facut foarte fericita atunci cand mi-ati pus poza pe spatele forumului, toate fetele au fost invidioase. Sper sa se intample ceva sa pot veni, ca nici in Sighisoara nu am fost niciodata si e un oras foarte frumos. Mai vb :hi: :hi: :hi:

Albinutzo, toata stima pt tatal tau si pt toti altzii, dar.....

Tirguri apicole au fost , sint in fiecare an si vor fi si atunci cind vei avea 80 de ani.

In schimb un eveniment sportiv unde chiar tu esti in rolurile principale poate fi un  eveniment ISTORIC.

Este frumos sa te plimbi pe la un tirg apicol si sa vezi belshugul de produse apicole, materialele si sculele apicole timp de 3-4 ore. Dea lungul zilei apicole mai sint si invitati care vorbesc despre tot felul de subiecte cum ar fi "varroa" dar care cred ca pt o tinara de 13 ani poate fi mai putzin interesant.
Spre dupa-masa/seara cei care siau luat bilet pot sa mearga la cina unde adultzii baga la matz ca si la o nunta.

Mihai, Dane, va rog sa nu ma intzelegetzi gresit. Nu am de gind sa creez impresii negative despre evenimente de genul "tirg apicol" dar nu cred sa fie corect sa influentzatzi pe Adriana cu "daca vii la tirg vei avea o surpriza" cu toate ca va stiu de oameni cu intentzii bune.  ^:)^

Nu conteaza daca echipa Adrianei va pierde sau va cistiga la acel meci. Conteaza numai ca ea sa fie cu prietenele ei intro atmosfera inconjurata de cei de virsta ei. Acele amintiri le consider eu mai valoroase in viatza.

Albinutzo, Sighisoara nu sa mutat dea lungul sutelor de ani dar acel meci nu se va mai repeta inca o data cu aceleasi colege in echipa oricit de mult vei trai.

Bafta la meci!  %%-
Multumesc pentru sfaturi, dar tare imi doresc sa vad cum arata un targ apicol, ...cat despre meci ,  trebuie sa castigam ca suntem o echipa buna.
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

albinutza

Nu am mai scris săptămâna asta, deoarece este o săptămână de teste la scoala, si  am avut mult de invatat. M-am uitat cu tata la meciul României, nu sunt eu o mare microbista, dar nu avea cu cine sa se uite ca fratele meu se duce la meciuri la un Pub. Sper sa se califice la baraj. HAI ROMÂNIA.
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.