Probleme instalare stupi

Creat de popescucv, Mai 11, 2013, 03:53:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sigur depopularea nu s-a produs din cauza intoarcerii lucratoarelor la vechea locatie.
Stupii sunt cumva model Ursu?

popescucv

#16
Cel galben este model Ursu dar a fost aranjat ca cel orizontal cu ramele paralele cu urdinisul deschis din capat.
Grila cu haneman a fost scoasa de tot si diafragma mutata la 14 rame.
Fara rama claditoare, fara hranitor sau alte dispozitive. Practic a fost montat ca si cel orizontal fara sa se respecte de catre stupar configuratia "Ursu".
Nu am fost de fata atunci cand a pus ramele si desi ai explicasem cum trebuie puse ramele, ori nu a vrut ori a zis ca stie el mai bine, ori a uitat si a facut cum a crezut.
La toamna, pentru iernat voi incerca sa-l reconfigurez , desigur, daca voi mai avea ce  :stop_the_war:
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

oroles

Citat din: popescucv din Mai 12, 2013, 01:29:45 PM
Deci, in linie dreapta sunt cca 6 km zona cu dealuri si paduri.
Stuparul de la care am luat familiile aumplut prima lada, cea galbena model Ursu, cu 12-13 rame, atat puiet cat si miere, cu o seara inainte sa-l duc si pe al doilea. La umplut cu multa albina din ceea ce am vazut eu dar cu ramele dispuse ca la un stup orizontal si din acest motiv a deschis urdinisul din capat. Eu initial pregatisem sa-i montez in gradina pe orizontala unuul langa celalalt dar din cauza urdinisului deschis in capat, la prima rama, am fost nevoit sa-l pun vertical pe suport.
A doua zi pe inserat, am dus si al doilea stup, cel verde, orizontal cu 20 rame ca spatiu si pe care la umplut transvazand continutul unui intreg stup de 10 rame de-al lui, intr-al meu. A mutat rama cu rama in aceeasi ordine ca in stupul lui si la final am scuturat cutia veche cu albinele ramase, deasupra stupului meu.
Am pus podisorul, fara fixare serioasa, doar polistiren si greutatea capacului.
la transport am gasit si albina iesita deasupra podisorului sub capac, semn ca ramele si podisorul sau miscat in timpul transportului.
era seara la ora 21, lea-am strans si am pus apoi capacele.
A doua si a patra zi au fost "atacurile" prima zi la cel galben si in ziua a treia la cel verde.
daca pe oglinda stupului sunt 30-40 de albine moarte, ma gandesc ca in gradina sunt mai multe moarte in iarba.
In zona nimeni nu stropeste pomii si nu poate fi o cauza a mortalitatii albinei.
Am primit multe sfaturi si pareri si am ajuns la concluzia ca din cauza unui furtisag sa intamplat totul.
Sincer, deabea astept sa vad cum si daca familiile mele vor supravietui singure timp de o saptamana cand este si cules de salcam. Cineva ma asigurat ca pe timpul culesului nu este furtisag decat in cazuri f.rare.
Pe de alta parte am lasat doar cate doua rame la crescut si daca este totusi cules mult mi-e teama ca nu sunt suficiente, desi rama pusa pe 8 mai inca nu se apucasera de ea atunci cand am plecat eu de acolo, pe 10 Mai.
Am emotii dar sunt hotarat sa continui si sa invat. Vorba romanului spune ca din greseli se invata.
Sper ca pe viitor sa pot interpreta mai usor semnele stupului. O mie de carti nu pot sa te ajute cat practica si experienta in stupina.

Din ce am inteles eu ai dus primul stup (cel galben) la facut. Ti-au mutat din cutia lui toata albina in stupul tau scuturand pana la ultima albina. A doua zi ai mai dus un stup (cel verde). Ati facut stupul in aceeasi seara si atunci i-ai luat pe amandoi. A pus lada noua (stupul galben) in acelasi loc in care a fost stupul tau sau l-a pus in alta parte? Urdinisul a fost plasat in aceeasi pozitie in care era urdinisul initial? Daca nu l-a pus pe amplasamentul stupului vechi este posibila o depopulare de lucratoare in cursul celei de-a doua zile...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

popescucv

a fost pus in locul celui vechi insa numai pana la transvazre dupa care l-am mai lasat o ora si l-am inchis plecand cu ei spre casa. Si este vorba despre ultimul care are inca destula albina.
Primul, cel galben si partial depopulat era gata facut si asezat in rand in locul unui alt stup din stupina celui de la care am luat roiurile.
Ele cred si consider ca au fost bine construite dar pe parcurs sa intamplat la mine in curte ceva sau la transport. Poate chiar o combinatie de zdruncinat serios urmat de furtisag a adoua zi.
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

stefan1

  Mai dau o cauza posibila a albinelor moarte: sunt lazi proaspat vopsite (adica nu au mai avut albine). Daca ai folosit vopsele toxice, poti omori multe albine. Am intalnit acum cativa ani un asemenea caz chiar la un stupar cu ani de stuparie.
  Zborul ala din filmulet nu arata a furtisag, dar ar putea indica o nelinistie si o lipsa a matcii, cu unele albine intrand si iesind din lada, cu altele care umbla pe fata stupului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

popescucv

Sunt vopsite cu vopsea pe baza de apa Savana. Se dilueaza cu apa si nu emana miros neplacut.
La cel verde am vazut matca, la cel galben nu, dar nici nu am rascolit ramele sa o caut.
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

oroles

Citat din: popescucv din Mai 13, 2013, 09:08:07 AM
Sunt vopsite cu vopsea pe baza de apa Savana. Se dilueaza cu apa si nu emana miros neplacut.
La cel verde am vazut matca, la cel galben nu, dar nici nu am rascolit ramele sa o caut.

Nu intotdeauna stau sa caut matca. Uneori imi ia cam mult ca si incepator sa o gasesc.  E suficient sa vezi in celule oua de o zi si iti dai seama ca matca e acolo si e cea care trebuie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

popescucv

Duminica am fost si am verificat stupii si totul parea in regula. :yes:
Ramele lasate la crescut, cate doua in fiecare stup, erau deja crescute si pline cu miere, plus rama golita initial, acum era si ea plina cu miere.
Am gasit si rame pline cu puiet capacit si coronita cu miere si ceara proaspata.
Albine mult mai multe decat lasasem in urma cu 10 zile.
Totul parea ca a intrat pe fagasul normal.
Le-am lasat inca doua rame la crescut, una dupa ultima rama plina cu puiet capacit si a doua inainte de ramele cu miere dupa alta rama cu puiet si pastura iar urdinisurile le-am deschis pe cca 15cm.
Sper sa nu fi gresit, mai ales ca se anunta acum ploi si vijelii.
Poze de duminica puteti vedea aici : https://drive.google.com/folderview?id=0BxYRH-nuP5VjUFJvVWdOMWVjblE&usp=sharing
Daca totul merge bine, intentionez sa pun un cat duminica viitoare, peste cel vertical.
In zona era salcamul inflorit doar de 2-3 zile, cu flori proaspete, incepand de la doar 50m de stupi si in intreaga zona.
Deabea astept sa ajung din nou la stupi sa vad cum le merge.
Pentru extractia mierii trebuie neaparat centrifuga sau pentru 3-4 rame exista si alte solutii?
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

Hermannstadt

Daca spuneti ca salcamul este inflorit de 2-3 zile cred ca era mai bine sa lasti cel putin 3-4 rame la cladit, de aceeasi problema pot sa zic ca m-am lovit si eu, am dat 2 rame la cladit chiar in primele zile cand a dat salcamul, sigur ca mi le-a umplut cu miere si regina nu a mai avut unde oua.
De la aceea intamplare am inceput sa dau minim 3-4 rame la fiecare lada (aici vorbesc doar de 2 familii care au iesit pe 7 rame in lazi orizonatele pe 18 r).

Cat despre recoltarea mieri, cred ca cea mai buna solutie ar fi sa gasiti pe cineva care are centrifuga si sa puteti recolta la dansul cateva rame.

Frumoasa zona in care aveti stupi  :bravo:

Numai si butoaie pline va doresc !
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

popescucv

Nu am dat mai multe ca sa nu fortez nota, puietul va iesi din celule si sper ca matca sa depuna din nou oua in aceleasi celule.
Din pacate nu am avut rame gata cladite ca sa puna albina miere si atunci le-am pus rame la cladit si va dura ceva pana vor fi gata, sper sa nu umple ramele de la puiet cu miere si sa blocheze stupul.
Cu centrifuga de la vecini este complicat, toti vor sa-si extraga mierea de salcam si nu sunt dispusi, sau nu pot, sa imprumute extractorul.
Acum caut pe net alte metode mai neortodoxe :(

Butoaie pline tuturor  :bzz:
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

Tamu

Descapacesti fagurii si ii asezi intr-o tava (covata), inclinata putin, cu susul in jos. asa se va scurge mierea din ei. Incaperea sa fie incalzita cat mai bine ptr. ca sa decurga totul cat mai repede.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

popescucv

Probabil ca dureaza cateva ore, poate chiar o zi ?
Daca nu am alte rame cladite, pana extrag mierea din faguri, sa le dau rame cu faguri artificiali necladiti ? sau pot sa le las fara rame pentru o zi?
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

Tamu

Poti sa le lasi fara rame pana extragi. Apoi le dai inapoi la lins (curatat).
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

popescucv

#28
Am gasit un film interesant despre un sistem de extragere a mierii pentru doua rame. Este f.simplu si mai poate fi imbunatatit.
Sistemul este construit din doua discuri de 15cm cu cate doua fante de 4/1,5cm, pentru a intra umerasul de la rama, si un ax infiletat cu piulite si suruburi plus saibe.
Dezavantajul este ca ramele sunt puse invers si lipsa plasei pentru sustinerea fagurelui in rama dar fiind cu montare radiala forta laterala este mai mica.
Iata filmul: two frame extractor.wmv
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

oroles

Citat din: popescucv din Mai 22, 2013, 04:20:32 PM
Am gasit un film interesant despre un sistem de extragere a mierii pentru doua rame. Este f.simplu si mai poate fi imbunatatit.
Sistemul este construit din doua discuri de 15cm cu cate doua fante de 4/1,5cm, pentru a intra umerasul de la rama, si un ax infiletat cu piulite si suruburi plus saibe.
Dezavantajul este ca ramele sunt puse invers si lipsa plasei pentru sustinerea fagurelui in rama dar fiind cu montare radiala forta laterala este mai mica.
Iata filmul: two frame extractor.wmv

Interesant! Eu as fi vrut sa il vad la treaba, adica la extractie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani