Afirmatie nefondata in cadrul emisiunii "Draga mea prietena"

Creat de Kov iulian, Aprilie 30, 2013, 02:48:02 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Vreau sa va aduc la cunostiinta o afirmatie nefericita si care aduce deservicii de imagine facuta la o ora de maxima audienta, de catre una din prezentatoarele emisiunii .


Draga mea prietena



Acest post este urmarit uneori de mama si aflandu-ma prin preajma( ma pregateam sa plec undeva) am auzit cele pe care vreau sa vi le relatez acum.
In cadrul emisiunii la care a participat si Doamna Magda Catone  discutia sa dus  un pic spre consumul de miere si miere in general.


La un moment dat una din prezentatoarele emisiunii a afirmat ca apicultorii care isi stimuleaza familiile de albine iarna sau primavara, cu sirop sau zahar falsifica mierea si vand clientilor acea miere falsificata.


Prin aceasta orice client este indus in eroare ca orice apicultor care stimuleaza corect familiile de albine respectand intocmai tehnologia apicola falsifica miere, astfel aceasta idee ne aduce deservicii.


Am scris realizatoarelor acelei emisiuni si am explicat de ce apicultorii stimuleaza familiile de albine si am rugat daca se poate sa se revina asupra acelor afirmatii in cadrul unei viitoare emisiuni .


Poate ca as fi lasat sa treaca aceasta problema daca postul respectiv era unul romanesc, dar dupa cum stiti este detinut de turci, aceasi turci care ne fac concurenta necinstita in marile magazine cu siropurile lor .
Acesta e adresa de email a emisiunii respective   [email protected]

Iar acestea sunt paginile de facebook ale celor doua prezentatoare , daca doriti explicatile politicos acestor Doamne calitatea mierii romanesti .


https://www.facebook.com/paulachirilaoficial


https://www.facebook.com/pages/Cristina-Cioran/157378807610897


Ar trebui sa luam atitudine asupra unor astfel de atacuri al canalelor media straine, poate nu strica si o reclamatie la CNA.


Poate considerati ca nu e mare lucru o astfel de afirmatie, insa eu il consider un atac, acea emisiune poate fi urmarita de mii sau zeci de mii de Doamne, care vor evita mierea romaneasca doar fiindca Doua Doamne blonde care habar nu au de miere si produsele stupului fac diverse afirmatii .


Poate se sesizeaza si sindicatul national apicol .

Kov iulian

O alta afirmatie pe care vreau sa o dzbatem este una pe care o fac multi
Citat
Ia miere de la cineva de incredere, un apicultor pe care il cunosti in care ai incredere .

Prin asta se afirma de fapt ca toti apicultorii sunt pusi doar pe hotii dar daca ai norocul sa cunosti un apicultor poate nu se indura sa te pacaleasca, cum ar veni si ala se ocupa cu hotii dar fiindca te cunoaste poate se indura si nu te pacaleste.

Si noi ne facem vinovati uneori, cand barfim pe cate un coleg apicultor si spunem nu lua miere de la ala ca nu stiu ce ii face, ia de la mine ca a mea e mai buna .

Datorita situatiei financiare dar poate si ca urmare a acestei  proaste imagini capatate dea lungul timpului in In romania consumul de miere pe cap de locuitor a scazut foarte mult .

Consum anual miere pe persoana in Romania 200-250 grame .

Consumul anual de miere in Danemarca pe persoana 1,5-2 kg

Consum anual miere in Ungaria  600 grame .

Pentru a creste consumul de miere la nivel national se impun masuri de promovare a mierii ca si aliment medicament, trebuiesc luate masuri pentru a stopa diversele afirmatii pe tv si in media ale unor persoane care habar nu au dar exprima pareri care aduc prejudicii de imagine apicultorilor, trebuiesc depistati  si pedepsiti drastic apicultorii care falsifica mierea .


Kov iulian

In acest moment pe Kanal D in cadrul acestei emisiuni prezentata mai sus este invitata o Doamna apicultoare care vorbeste despre miere ( zaharisita, nezaharisita )