intrebare

Creat de dana_zanescu, Aprilie 23, 2013, 04:22:38 PM

« precedentul - următorul »

dana_zanescu

Buna ziua
Am si eu cativa stupi. Am fost azi la ei sa le mai pun cate o rama noua si sa vad ce mai fac. Am avut surpriza neplacuta sa constat ca unul din ei avea albina putina, puitet putin, destul de multa miere ramasa din iarna. Ce m-a ingrijorat este ca, o parte din celule de pe 2-3 rame (nu multe - cam 20-30 de rama) erau umplute cu ceva alb si tare. In acelasi stup am gasit pe una din rame un grup de albine moarte cu capul in celule
Ma puteti ajuta sa imi dati vreun indiciu daca este vreo boala ori numai un stup slab?
Multumesc

andreiu

         Buna, Danuto, bine ai venit pe forum. Esti o Rara Avis Melifica !!!
Acel ceva, alb si tare in celule, daca este in spatiul acoperit de albine, este posibil sa fie polen proaspat recoltat dintr-o specie de planta care da un asemenea polen. Daca este in afara spatiului ocupat de albine, poate sa fie pastura de anul trecut, mucegaita. Culoarea poate fi si un alb murdar, spre gri.
          Albinele moarte cu capul in celule este posibil sa fie murit la iesirea din iarna, din cauza neechilibrarii corecte a hranei de iernare pe rame, in toamna. Albinele dintre doua rame si-au consumat mierea la care au avut acces, dar din cauza frigului nu s-au putut deplasa si au murit pe locul unde era constituit ghemul.

dedu

Este posibil ca acel alb si tare sa fie  puiet varos,sfatul meu este sa restrangi cuibul tare,sa elimini condensul si acea familie sa o pui in regim de carantina,adica sa nu cumva sa iei vreo rama de la el sa bagi la altul ca daca este puiet varos vei contamina si cealalta familie.Si da,dupa ce umbli la acea familie fa bine si te spala pe maine inainte de a umbla la alta familie. Nu stiu daca este puiet varos dar la inceputul vietii mele de apicultor am avut asa ceva si este foarte aiurea.
Apropo de albinele cu capul in celule,se poate ca sa fi fost frig si ele nu au plecat dupa hrana pe alta rama si au murit de foame.
Te salut
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Aurel

   Pentru acel ceva alb , ca sa-ti poti da seama sigur ,puteai foarte bine sa scoti cu un chibrit continutul si te convingeai daca e puiet varos sau pastura de anul trecut.

dana_zanescu

Buna seara
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Am studiat cum arata puietul varos si nu e ce am eu (la mine e umpluta doar jumatate de celula)
Am luat cu un chibrit din partea de deasupra albicioasa si dedesupt a ramas galben :)
Asa ca.. mi s-a luat o piatra de pe inima

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi