sirop de zahar

Creat de amza valentin, Aprilie 02, 2013, 08:46:36 PM

« precedentul - următorul »

amza valentin

ce parere aveti de hranirea albinelor cu sirop de zahar in sezonul rece:?
ma contrazic cu un apicultor pe tema asta

pharaonu75

Tu vrei sa mai ai albine?!?!
Nu se administreaza sirop inainte de primul cules de polen din natura!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

amza valentin

Eu nu le-am dat niciodata,dar cineva le-a dat,eu i-am recomandat sa nu mai faca asa ,ca face o diaree la ele de  nu se vad.
in discutie a intrat cineva ,care m-a contrazis,ca se da,ca e bine,tra la la.
m-am gandit sa intreb si pe alti apicultori,poate m-am prostit eu.
oricum ms de raspuns,domnul de la Buzau:D

andreiu

        Daca stupul este bine populat cu albina, care sta si pe diafragma, se poate introduce ca ultima rama una umpluta cu sirop 3/2 in care ai dizolvat un plic de sare de lamaie. La astfel de familii asa am procedat duminica, in conditiile in care se aducea polen.

RazvanTi

Citat din: amza valentin din Aprilie 02, 2013, 08:58:37 PM
...oricum ms de raspuns,domnul de la Buzau:D

eu cred ca e domnul de la Slobozia  :nono:
de la Buzau e alalaltu' mai glumetz din fire asa...  :D
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tatar ady

dar de ce nu se poate da sirop acuma?
ce efect are asupra albinelor?

tatar ady


Domnul  marius_vfp spune ca el pune deja sirop.Deci este voie sau nu?

Re: Vremea in iarna 2012-2013
« Răspuns #312 : Aprilie 04, 2013, 21:26:34S pm »
Citat
borcanul il pui peste rame ,si nu dupa diafragma acolo nu se atinge nimeni de el decat atunci cand e caldura afara.
peste cuib lasi paturica si o spargi ,ii faci o gaura de circa 3 cm diametru , peste cuib pui un cat de 1/2 gol , apoi peste gaura pui borcanul cu gura in joc , capacul sa fie gaurit cu 20 de gauri de circa 1mm diam, gaurile din capac sa coincida cu gaura din paturica , potrivesti paturica astfel ca gaura sa vina intre 2 rame .poti pune inca o paturica peste borcan sa tina de cald.

iosca

Citat din: amza valentin din Aprilie 02, 2013, 08:46:36 PM
ce parere aveti de hranirea albinelor cu sirop de zahar in sezonul rece:?
ma contrazic cu un apicultor pe tema asta
Daca vorbim de "sezon rece", nu discutam de sirop.
Daca vorbim de aceasta data, si ai rame cu miere la rezerva, foloseste-le descapacind cate putin, caci avem multe ferestre calde si le prinde f bine.
Daca nu ai, si timpul permite, este indicat si siropul, iar daca este sa alegi intre siropuri, cel de zahar invertit in casa este cel mai sanatos (indiferent de ce citim pe etichetele unor siropuri care au ajuns, chipurile, si "tratamente" )
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

tassevasi

 De 3 zile fac stimulare cu sirop invertit , seara de seara cu cite 150 ml ,pina la plecarea in pastoral  la rapita .
  Siropul il ia tot pina sera urmatoare  si deabia ma asteapta . :)

bogdanab

se poate pune ceaiuri de plante in siropu de stimulare in aceasta perioada doar 1 data ? sau de cate ori se stimuleaza ?  vreau sa zic deranjeaza cu ceva albina daca ii fac siropu mereu cu ceaiuri ? intreb cu gandu la protofil care e facut in mare parte din plante si care nu e bine sa fie dat mai mult decat doza de pe eticheta pt o familie ?

tassevasi

 Poti sa pui  ceaiuri  de fiecare data  cind faci sirop,asta-i si scopul sa stimulezi matca  sa oua (s-o pacalesti),ce rau sa faca  ceaiurile  de musetel  ,coada soricelului ,galbenele ,macese etc.

iosca

la fiecare administrare, cu toata increderea. Atentie insa la furtisag !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

tatar ady

atunci de ce  pharaonu75 a scris mai sus pe data de 2 aprilie ca nu se da sirop inainte de primul cules?
La mine au fost temperaturi cam mici si nu a inmugurit mai nimic ,nu prea au avut de unde sa aduca polen.
Are ceva treaba ca nu au adus polen?

florinpop

Primul cules de polen l-au avut de la salcie pletoasa cu matisoare care infloreste in martie,aprilie, nu stiu din ce zona esti dar daca prinzi o zi cu soare cum a fost azi la Satu Mare si ai timp sa te  uiti un pic la urdinis ai sa vezi ca saracele cara la greu polen!
Sa sti ca pana azi si la noi am avut parte numa de ploaie si vreme rece dar matisoarele au inflorit.

bogdanab

dar ce parere aveti despre sucul de ceapa sau otet de mere si miere pus in sirop , asta mi-a fost sugerat de un prieten ? si daca da cam in ce cantatitate la 1 L de sirop ?