Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Dumnezeu sa l odihneasca in pace!
Sincere condoleante.

andreiu

#1771
         Inca nu stiu bine daca la condoleante se multumeste. Oricum apreciez spiritul de omenie specific acestui forum.
        Mi-a venit foarte greu sa dau vestea urata batranului meu tata. Cand i-am spus, a intrat intr-o stare de mutenie indelungata, privea fix peste umarul meu cu singurul ochi si acela incetosat, apoi, intr-un tarziu, mi-a spus cu calm si cu voce scazuta : - Am sperat sa nu se duca inaintea mea. Da' daca s-a dus , Dumnezeu sa-l ierte. Ia sama baiete, ai grija de tine, ca tu ai ramas stalpul familiei. Trebuie sa ajutam si noi copiii lui Ion cu cele necesare pentru inmormantare.

bucovineanu

Sincere condoleante si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si liniste.

Cipi

Condoleante!

d-le bucovineanu, v-am trimis un mesaj pe PM

pharaonu75

Dumnezeu sa il ierte si sincere condoleante!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

#1775
       Cele dupa randuiala crestina vor fi savarsite luni la Beclean, unde este casatorit Aurel si unde a fost ingropata si Mona, sotia lui Ionica. Azi copiii au ridicat pe tatal lor de la spital si l-au transportat dupa efectuarea formalitatilor, la capela bisericii din Beclean. Noi vom ajunge acolo maine.
       

nicomico

Sincere condoleante ! Dl Andreu sa va dea Dumnezeu putere sa trece-ti peste aceste momente dificile ,cu gandul si cu sufletul sant alaturi de dumneavoastra .
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

andreiu

     Am trecut cu greu marea incercare a inmormantarii lui Ionica. Copiii lui, Anca si Aurel, coplesiti si indurerati, nepotelele  mici,  de 3 si 4 ani, Miruna si Alexia se zbenguiau fericite ca toata lumea adunata le da importanta. In cimitir, la groapa am aruncat porivit datinei, un bulgare de pamant peste sicriu si i-am spus adio... poate ne reintalnim candva ...

sandupop

Triste si emoționante momente...sincere condoleanțe, Dumnezeu să-l ierte ! Si pe tine mos Andreiu si îndurerata familie , sa va întărească Dumnezeu. In ce privește. ..reîntâlnirea....peste 20 de ani... cel putin. Dumnezeu sa-l așeze dea drepta lui.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

         Reintalnirea cu cei dragi disparuti poate interveni din pacate oricand din varii motive, Sandule. Bolile, stresul prelungit, neatentia in manevre periculoase diverse sunt doar cateva cai posibile. In urma cu doar 3 zile eram la Dupapiatra si am crezut la un moment dat ca dau si eu in primire. Lucram in stupina la verificarea imperecherii matcilor din nuclee. Alaturi aveam o sticluta cu tuica de prune din aceea mai slaba ca tarie alcoolica ( cca 35 grade dal). Din cand in cand mai trageam cate o dusca mica. Ultima inghititura am servit-o insa direct in trahee. Nu imi pot explica cum s-a intamplat de am inspirat aer cu tuica in gat, dar senzatia a fost infricosatoare. Am simtit o caldura puternica in cosul pieptului si nevoie urgenta de aer, dar eram sufocat si nu puteam sa inspir. Instantaneu corpul a ripostat printr-o tuse violenta. Am intrat in panica dar dupa cateva secunde creierul a dat comanda de calm si am inceput sa inspir aer, putin cate putin, printre rafalele de tuse.

bucovineanu

Intamplarea cu tuica se datoreaza faptului ca nu ai antrenament suficient. Aceasta activitate trebuie repetata zilnic, de cateva ori pe zi, pentru a nu avea parte de accidente.   :smile:

andreiu

        Vasile, la chestia asta sunt doctor docent. Inainte de fiecare masa, inafara zilelor cand utilizez masina, respect cu strictete regula servirii a cateva paharele mici de tuica slaba. Dar intamplarea cu inecarea involuntara s-a produs inexplicabil. Si acum inca expectorez si tusesc la intervale dese. Cu tuica insa am rarit-o. :hi:

andreiu

        Viata merge inainte. Incet, incet, reiau lucrurile de unde le-am lasat. Imperecherile la M14 decurg binisor. Am deja 40 si cred ca imi voi indeplini obiectivul. Iata o rubiconda brun-roscata vargata, ultima imperecheata, care a inceput sa oua de 2 zile. Poza este nu foarte reusita din cauza vitezei cu care a inceput sa circule cand si-a dat seama ca vreau sa o imortalizez si sa o fac vedeta pe forum.

andreiu

        Intr-o dimineata mai racoroasa de saptamana trecuta, la Dupapiatra am facut putina  ordine in magazinele care oricum nu-mi mai trebuie. Sub capacul unuia, un pars dormea dus. Nu s-a trezit nici cand am miscat de el . L-am lasat in pace dar de atunci nu l-am mai vazut.

andreiu

         In lada goala de polistiren din care au zburat prima serie de 10 pui de pitigus au aparut o noua serie, mult mai modesta. Poza este facuta in luna trecuta. Intre timp au zburat si acestia. Diminetile la Dupapiatra sunt mult mai vesele, sunt mai multi ciripitori in pomii din jurul casei.