Material biologic: Matci---familii de albine-roiuri

Creat de Bio Honey, Februarie 16, 2013, 06:48:03 PM

« precedentul - următorul »

stefan83

Am cumparat in 2011 de la www.icdapicultura.ro 5 regine si in 2012 de la www.apicotef.blogspot.ro 10 regine.
Nu am observat  diferente de calitate. Icda te serveste mai prompt pt ca au productie mare dar si pretul e mai scump. La Apicotef trebuie sa comanzi cu ceva timp inainte dar sunt seriosi si mai ieftini. Anul asta am comandat deja 20 de regine de la Apicotef.

johnysibiu

Eu am cumparat de la Balteanu (Iasi) cat s-a mai putut tine de cuvant.Apoi am fost nevoit sa-mi cresc singur.

Merita!


Nu am tras linie la bani si timp pierdut dar incepi sa intelegi  cum functioneaza lucrurile.

marian_6777

Eu as prefera sa cumpar de la unul din consacratii forumului. Asa am incredere ca nu arunc banii aiurea, pe familii potential bolnave.
Acum daca sunt ofertanti va rog sa dati un semn... In acest moment sunt la faza de teorie. Ce ma sfatuiti sa achizitionez: o familie puternica in vederea divizarii, roi gata formati sau sa-i iau la pachet. Mentionez ca nu sunt interesat de recolta, vreau doar o solutie viabila, care sa compenseze lipsa mea de experienta. Cutiile si ramele le realizez singur, si v-or fi stupi verticali pe 12 rame,  si caturi 1/2 pe 10 rame. Sau este mai buna varianta pe 12 rame cu gratie?   
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

johnysibiu

Sa inteleg ca nu ai obiectul muncii, adica nici o familie?

marian_6777

Ai inteles corect. Pentru inceput vreau sa le inmultesc in conditii de siguranta, sa invat sa le simt nevoile, sa le dezvolt ingrijindu-le cu mana mea. Daca voi reusi asta in primul an voi fi multumit. Daca o sa le pot trece cu bine si in anul urmator... multumirea va fi deplina.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

johnysibiu

Cumpara-ti un stup-doi, joaca-te cu ei un sezon si o sa ai cu totul alte ganduri la anul viitor.

Deosebirile intre un stup de "prasila" si unul comun nu sunt remarcabile.

Cred ca esti de acord cu mine ca, pentru a invata a conduce o masina nu ai nevoie de un Ferrari, un Logan este deajuns.

istodorescu vasile

daca vrei sa cumperi ia familii si parerea mea sa nu te hazardezi la multi de la inceput cind cumperi mergi cu un apicultor cu experienta in care ai incredere ca altfel poti sa cumperi o teapa

marian_6777

Multumesc pentru raspuns. Cred ca trei bucati sunt de ajuns. Sper sa ma descurc cu ei. Cu materialele tocite de pe net, cu un pic de ajutor de pe acest forum, asta prin bunavointa dumneavoastra, voi reusi. Am reusit cam tot ce am incercat in diverse domenii, nu vad de ce aici ar fi diferit. Asta nu neaparat din ambitie ca in celelalte cazuri, ci pentru ca le ador. Inca o data va multumesc, o sa merg pe familii.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

johnysibiu

Succes la achizitie, in conditiile din ziua de aztazi nu o sa fie prea usor.

istodorescu vasile

nu incerca sa inveti apicultura de pe net ca sint multe prostii incearca sa inveti din manuale de specialitate scrise de oameni care si-au dedicat viata  cercetarii in apicultura .in ce priveste netul sint si lucruri importante de invatat dar daca nu ai o minima experienta nu poti sa faci deosebirea intre lucruri reale si aberatii succes

johnysibiu

Informatia este detinuta de cartile de specialitate , netul este doar "entertaiment".

scfpfa

Selectia este raspunsul,asta daca este posibila,in rest ce pot sa spun,ce am eu in stupina exista peste tot,asa ca nu imi mai bat capul.Matci "teroriste",cu "mitraliera in fund",nu prea avem,cat despre blandete,sunt doar anumite etape,in rest dor recomandari si fabulatii.
albine

istodorescu vasile

te vei descurca  insa nu este atit de simplu pe cit pare  incearca sa inveti chestii elementare incearca sa furi meserie de la meseriasi ; prima data sa te uiti ce stupi are si dupa aceea sa accepti sfaturi fiindca nu poti sa iei notite de la cineva care nu stie nici pentru el citeste in carti si pui in practica si usor usor inveti totul este sa fi pasionat si sa pui suflet .

purflorian

Întâi de toate pune mâna pe carte-există multă literatură în acest sens şi dacă ai lângă tine şi un apicultor priceput şi sincer vei avea rezultate.Succes!