Material biologic: Matci---familii de albine-roiuri

Creat de Bio Honey, Februarie 16, 2013, 06:48:03 PM

« precedentul - următorul »

marian_6777

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Daca nici in cele expuse aici pe forum nu poti avea incredere..., aici nu ma refer la expertii cu 3in1 care reinventeaza roata, vorbesc de persoane cu experienta care au postat sfaturi pertinente si la subiect. Manualele le studiez in limita timpului disponibil.
  Pe la sfarsitul lunii Aprilie inceputul lui Mai o sa intru in posesia minunatelor fiinte. Atunci o sa pun poze si o sa suport bobarnacele voastre :D . Va multumesc inca odata  :thanks:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

scfpfa

Citat din: purflorian din Martie 19, 2013, 03:18:57 PM
Întâi de toate pune mâna pe carte-există multă literatură în acest sens şi dacă ai lângă tine şi un apicultor priceput şi sincer vei avea rezultate.Succes!

Literatura,ca literatura dar ce te faci cu natura?
albine

johnysibiu

Simplu: dupa ce inveti literatura inblanzesti natura!

marianpitesti

Lucrurile sunt simple ai nevoie sa implinesti 3 conditii esentiale: dragoste pasiune si informatie .Reteta succesului e sa faci cea ce iti place cu pasiune si daruire si sa gasesti pe cineva sa te plateasca pentru asta .In cazul nostru sa-ti cumpere produsele stupului Daca cele 3 conditii sunt indeplinite experienta se acumuleaza usor si in 2-3 ani vei deveni un apicultor bun .Daca ramii la stadiul de hoby poti sa stai cu 2-3stupi zeci de ani .Depinde ce-ti doresti .Telecomanda e in mina ta .Si inca ceva nu te hazarda de la inceput sa cumperi matci scumpe de la nu stiu ce apicultor celebru .Eu am facut asta si matcile mele din stupina erau la fel sau in unele cazuri mai performante cu timpul vei invata sa faci selectie .Din 3 familii egale ca desvoltare una precis se va distanta valoric .Din ea iti faci anul urmator matci si tot asa....     

istodorescu vasile

eu iti dau un sfat priteneste:cumpara cele 3 fam, studiaza literatura in domeniu, pui teoria in practica, asculti pe oricine ,dar faci ce crezi tu ca este bine. fiecare lucreaza in felul lui si nu se potriveste la toti acelasi model ,difera modul de lucru  dupa modelul de stup cu care lucrezi, zona in care te afli, flora din zona respectiva , usor usor te dezvolti , mai faci si greseli si nu trebuie sa le repeti si un lucru foarte important sa nu fi lacom .iei doar surplusul stupului si nu faci inmultire exagerat. succes iti doresc si te apreciez pentru ca te documentezi inainte

veer

#20
Citat din: johnysibiu din Februarie 19, 2013, 11:19:21 PM
Eu am cumparat de la Balteanu (Iasi) cat s-a mai putut tine de cuvant.Apoi am fost nevoit sa-mi cresc singur.

Merita!


Nu am tras linie la bani si timp pierdut dar incepi sa intelegi  cum functioneaza lucrurile.

Ce fel de matci are balteanu si care a fost diferenta dintre matcile dv si matcile primite de la Iasi?

johnysibiu

Bune! Dar... un picior in cur te ajuta sa faci un mare pas inainte.Acum n-as mai cumpara o regina de la nimeni!

bucovineanu

Reginele din zona Iasului nu prea au cum sa mearga bine in zona Sibiului. E vorba de diferenta de clima.

istodorescu vasile

corect raspuns  diferenta de temperatura isi pune amprenta in calitatea matcilor provenite din alta zona . uite un exemplu eu  sint amplasat intr-o zona de deal la poalele muntelui si acum 2 ani am facut schimb de 5 matci cu un stupar din zona de cimpie  care imi este prieten  si ne cunoastem de mai mult timp , si nu au dat randamentul  asteptat la mine in schimb ale mele la el au dat rezultate. anul trecut am crescut din una din acele matci o serie  de matci tinere dar sau imperecheat cu trintori din matcile mele , iar acum am observat ca se dezvolta normal. as fi crezut ca mi-ar fi putut da intentionat matci de proasta calitate dar , omul avea o serie de vreo 40 de matci imperecheate si mi-am ales din ele. el sa declarat foarte multumit de ale mele si zice ca sint peste ale lui .o fi si alta problema dar totusi diferenta de temperatura cred ca a influentat calitatea. mentionez ca eu cresc matcile prin dubla transvazare, iar el fiind in virsta neavind vederea buna creste matci cu trusa nicot.si de aici ar fi posibil diferenta de calitate.

johnysibiu

Acum n-as mai cumpara o regina de la nimeni!
[/quote]Tot la vorba mea ati ajuns...

BEKA


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube