Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

Pustu


balasbebe

Citeam pe alt topic ca asociatiile scot doar cotizatiile din buzunare, si nu gresesc cu nimica. Oare cand  pot sa favorizeze o lege a apiculturii?. La fel se intampla si la pastoral. Acum scot pe banda proiecte cu 1000 de familii. Oare ce lege poate sa apere saracele albine? Fiecare trebie sa traiasca, este si loc, dar mai trebuie si o distanta de supravietuire.
  Ionele da-i cu nume si localitate sa auzim si noi cine te deranjeaza.

balasbebe

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:30:19 PM
..in prima faza o sa am grija sa ii adun tot ce este albina culegatoare,.... lucru destul de simplu pe foametea asta... =))
Ionenele ai grija ce scri. Daca stupi se pot depopula in conditii normale ai de suferit.

oroles

Da' ce potential are asa mare zona de vin asa de multi cu albine? Mie mi se pare ca vad multa vegetatie uscata. La noi e mult mai verde si cred ca exista un potential mult mai bun.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  E o mare magarie ce ti se intampla!! In vreme de toamna resursele de nectar si mai cu seama de polen se reduc asa ca distantele dintre stupine trebuie sa fie mai mari, nu ca la masivele melifere. De cantitatea de polen in special in toamna depinde calitatea albinei cu care iernezi si deci productia anului urmator. Tu ai destule sau chiar prea multe pavilioane pentru zona aia si alti stupi in plus o sa dauneze mult. Chiar controlul stupilor este mai greu si pericolul de furtisag mai mare intr-o zona aglomerata. Ba pot aparea chiar boli. Cu atat mai rau ca spui ca stuparul respectiv te cunoaste si stia ca acea vatra o detii de atata vreme...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 10:52:28 PM
"sa-mi8 fac dreptate singur"...
Nu te grabi. Asteapta si ve vedea ce se va intampla.
Sa nu uiti Darie!

apivasmob

Citat din: oroles din Iulie 20, 2015, 08:08:18 AM
Da' ce potential are asa mare zona de vin asa de multi cu albine? Mie mi se pare ca vad multa vegetatie uscata. La noi e mult mai verde si cred ca exista un potential mult mai bun.

Poate nu sti dar este fff aproape de Dunare si are menta destula.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Stiu ca nea Nelu e langa Dunare.  Nu stiu locatia exacta. Saptamana aceasta trec in drum spre mare si as fi trecut 5 minute si pe la el daca era in drumul meu.

Din ce am citit eu menta da culesuri bune de intretinere si uneori de productie. Depinde de vreme. Ce a facut stuparul respectiv imi aduce aminte de fratele meu cand eram copii. Dadea cu undita in balta, langa pluta mea, eu prindeam si el nu. La un moment dat se enerva si imi trantea un bolovan in apa dupa care o lua la fuga. Sa nu se intample asa si la BIO... :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Este in drum de pe autostrada dar este f greu de intrat ca trebuie sa incalci ceva reguli de  circulatie iar el sigur nu este la ferma.Apropo unde mergi?la mare.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

In Eforie Nord. Deja a devenit traditional pentru mine si familia mea sa mergem acolo.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Eu ajung maine pe la 6:30 tot acolo
Plaja fac la debarcader dupa amiaza iar dimineata sunt la bai reci unde fac bai de namol.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Cand te intorci? Eu ajung vineri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 10:52:28 PM
Astazi cind am ajuns la ferma am avut o "surpriza" neplacuta . La nici 150 de metrii de ultimul stup al meu i-si amlasase  nesimtit o stupina~ 200 de familii ~~  un alt apicultor > nu este vorba de vreun amator ci de un apicultor relativ serios care ma cunoaste de multi ani .


Eu am auzit un caz in care un apicultor a inregistrat la primarie cu toate actele si tot tacâmul un loc acupat de ani de zile de apicultorul care povestea pt. 500 de familii. Cel de care va zic a pus mana pe hartie, a calculat si s-a dus in alt loc sa nu se calce unul pe altul pe bataturi. (un loc incomod luând de buna informatia cu 500 de familii);
Când vine culesul se trezeste cu omul ca aduce vreo 40 si ceva de stupi in loc de 500.

Sa vezi atunci nervi... Ca la 40 de familii putea sa stea mult mai aproape fara sa se incomodeze reciproc.
Asa este romanul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Ce ma deranjat pe mine:
-- nu este nici un cules de productie in zona doar ce ofera flora spontana si acum dupa atitea luni cu precipitatii culesul este aproape inexistent
-- asezarea acelor stupi si multi la numar, apreciez peste 200 la nici 150 de metrii de stupii mei care ii mai am la ferma .
--asezarea acelor stupi intre stupii mei si zona de cules.

cel care a venit cu acei stupi ma stie ,..ma cunoaste destul de bine nu pierdea nici o intilnire sa nu incerce sa afle tot felul de chestii legate de apicultura care o practic.

in orice directie ai lua-o din acel loc  pe raza de multi km nu gasesti un picior de albina ... si sa vii la 150 de metrii de stupina mea si pe directia de zbor spun ca este nesimtire . Mai are 2-3 zile de stat in relash apoi il futizez de ii sar capacele . Am toate pirghiile si mijloacele necesare . Golaneala face cu mine  ...., golaneste i-o trag .