Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Ca venii vorba de matci. Nea" Bio nu marcheaza matci8le ca nu are timp.
Totusi un 8-10% mai apuc sa le marchez si singura culoare folosita de mine la marcat este ALBASTRU . Nu ma intereseaza niciodata virsta matcii sa o marchez in culoare internationala a anului ca daca vad ca matca, familia  nu7 da rezultate schimb matca .

Apropos de culoarea albastra cu care marchez matcile.

Vinzind anul acesta in primavara ceva familii,... un cumparator gasind o matca marcata cu albastru incerca sa imi spuna anul in care am produs eu matca si l-am lamurit repede ca eu nu marchez decit cu albastru deoarece cind caut matca in stup sa fiu setat sa caut doar culoarea albastra sa nu ma incurc ca as cauta si alte culori .

bio

Citat din: mosunick din Septembrie 13, 2014, 10:55:57 AM
Bio, centrifuga aia mica e reversibila pe 4 rame Dadant?
Daca da, ce diametru are cuva (eu am una tip ACA de inox in care pot pune radial numai rame de 3/4 si tangential numai rame intregi).
As pune pe ea un cos reversibil pentru rame intregi, dar nu stiu daca imi intra...
Danke!

..are diametru exterior,... parca 82 cm...

bio

Citat din: feerary din Septembrie 13, 2014, 08:02:44 AM
.....
              Bio, sa sti ca si eu  cautam o asa centrifuga. Eu nu am si pan acum am stors pe la cine am putut dar anu trecut si anu asta m-am dus la un prieten si are o asa centrifuga.... vreau sa zic ca e cea mai buna pe care eu am folosit-o. Merge repede si oricat ar fi ramele de grele sau noi, nu mi s-a intamplat sa le rupa.
        Multumesc si eu de informatie!

Daca vrei sa cumperi centrifuga de acolo spune-le din prima daca nu ai fonduri europene si o iei mai ieftin .
Daca doresti si alte  detalii despe centrifuga te ajut cu placere

MOTANUL

Nu exista riscul sa fie prea multe albine daca se stimuleaza matca prea mult?
Ma gandesc ca mai multe albine=mai multa hrana consumata=probabilitatea sa ramana fara hrana mai repede.

Adica ar trebui sa existe un echilibru intre nr. de albine si hrana disponibila in familie.

La mine nu este cazul - acum am prea putin puiet. Dar ma gandesc ca nici asa mult puiet in aceasta perioada nu e bun daca nu e sustinut de niste rezerve de hrana pe masura (mai ales ca numarul asta mare de albine trebuie sustinut o perioada lunga).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

 Ne-a nelu tre sa ii dau dreptate lui motanu.trebuia sa ai ramele full cu miere ca si a lui dragos :D :D.
Motanul,crezi ca dacă nu avea miere pusă deoparte,ne-a Nelu mai stimula matca sa ponteze? :hi:

feerary

Citat din: MOTANUL din Septembrie 13, 2014, 10:42:39 PM
Nu exista riscul sa fie prea multe albine daca se stimuleaza matca prea mult?
Ma gandesc ca mai multe albine=mai multa hrana consumata=probabilitatea sa ramana fara hrana mai repede.

Adica ar trebui sa existe un echilibru intre nr. de albine si hrana disponibila in familie.

La mine nu este cazul - acum am prea putin puiet. Dar ma gandesc ca nici asa mult puiet in aceasta perioada nu e bun daca nu e sustinut de niste rezerve de hrana pe masura (mai ales ca numarul asta mare de albine trebuie sustinut o perioada lunga).
Mai inainte am ajuns de la sc III si desi sunt obosit, postarea asta chiar m-a facut sa imi descretesc fruntea... nu am ras prea tare ca dupaia se trezeste nevasta si ma pedepseste :hi:
               In perioada asta, instinctul de acumulare e mai mare decat cel de crestere a puietului, asa ca ceea ce a facut "bio" este o arta. Daca nu erau rezerve destule, albina nu crestea atat puiet pt ca stie mai bine decat noi cati copii sa faca in asa fel incat sa o duca bine  :nod:
              Cu cat este mai multa albina cu atat consumul e mai mic  :wink:

feerary

Citat din: bio din Septembrie 13, 2014, 09:53:11 PM

Daca vrei sa cumperi centrifuga de acolo spune-le din prima daca nu ai fonduri europene si o iei mai ieftin .
Daca doresti si alte  detalii despe centrifuga te ajut cu placere

               Multumesc pt bunavointa! O sa apelez in caz de nevoie,  deocamdata nu am banii ca sa o cumpar, eventual anul viitor daca nu voi fi nevoit sa plec din tara ( asa-s vremurile si nu mai pot face aici nimic decat sa supravietuiesc)  :hi:

dan sebastian

Citat din: bio din Septembrie 13, 2014, 08:50:49 PM
Dane ??.. la tine in zona in lunca Dunarii nu a aparut aceasta planta./.??
Eu sunt din zona de munte. La mine, pe dealuri si coclauri nu am observat-o. Am fost plecat toata vara la campie in Dolj, dar erau doar terenuri agricole muncite. Nici acolo nu an vazut-0. Bine ca da nectar. Nu stiu insa ce faci ca ti sufoca amorfa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mape 48-petru manea


              Cu cat este mai multa albina cu atat consumul e mai mic  :wink:
[/quote]

Totus exista o limita ---o familie care ierneaza cu 2,5 kg de albina consuma mai mult decat una de 1,5 kg
parerea mea   :hi:

dan sebastian

Corect. Raportat la cantitatea de albina consuma mai putin. O fam. puternica e normal sa consume mai mult decat una slaba, insa imediat ce apare culesul, primavara recupereaza foarte repede si vei avea si productie la ea garantat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Incerc sa va raspund tuturor intr-un singur mesaj.

Momentan nu am rezerve prea mari de hrana in stupi . Marginashele sunt mai bine de jumatate capacite iar restul au mult mai putina miere ca sa nu spun ca unele rame au doar cite un degete de miere pe ele .
Pentru rezolvarea situatiei am pregatite bazionele IBC cu F 40 care le voi da dupa 5-10 oct albinelor.

Sa tragi de familii sa ai cit mai mult puiet este treaba de finetze spun si eu, trebuie un contact permanent si direct cu familia de albine chiar zi de zi in stupina si sa stii sa te adaptezi situatiilor cotidiene . Ce am facut anul trecut pe 15 septembrie nu se va potrivi cu ce am de facut anul acesta pe 15 sept--asta sa spoun o data asa la intimplare dar in principiu respect aceleashi operatii numai ca difera data calendaristica .

Turnatul in familii de sirop fara numar in aceasta perioada nu cred ca m-ar ajuta prea mult ci ar tine albina ocupata cu prelucrarea siropului in loc sa traga pe puiet. Zaharul il folosesc la stimulare , F 40 il folosesc la completare ca nu uzeaza albina --asa se spune, ca F 40 nu uzeaza .
Cum am ceva  zile cu cintarul pe minus cum le bag ceva sirop de zahar pentru stimulare, cantitati mici care sa imi tina cintarul pe plus la 100-200 de grame zilnic. Balanta la cintar o fac la 3-4 zile , daca vad 2-3 zile de cintar pe minus a patra zi recuperez din sirop de zahar plus un spor de 100 grame la zi..

Ce se potriveste albinelor din zona mea nu se poate potrivii familiilor de albine sa spun din vestul tarii sau din Transilvania..

Cu cit numarul de albine este mai mare in toamna cu atit scot in primavara familii numeroase care pot valorifica culesul de polen de la salcie .
Imi trebuie familii cit mai populate deoarece am ierni mai grele decit, sa spun, cei din zona colinara .... mult timp bate destul de tare nordul la mine in zona si imi depopuleaza familiile mult mai accentuat .

Ca tot suntem in plin sezon de pregatire pentru iernat nu uitati de tratamentele contra varooa . \De fapt cum se termina floarea soarelui incepeti sa trageti contra varooa .


feerary

#746
Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2014, 08:17:36 AM

              Cu cat este mai multa albina cu atat consumul e mai mic  :wink:
[/quote]
Totus exista o limita ---o familie care ierneaza cu 2,5 kg de albina consuma mai mult decat una de 1,5 kg
parerea mea   :hi:
[/quote]
          Ave-ti dreptate nea Petru, multumesc de corectare... eu am gresit pt ca mi lene sa scriu. Eu gandeam ca in raport cu capacitatea de acumulare o familie cu albina mai putina  cunsuma mai mult fata de una cu albina mai multa... in aceasta perioada
         Pe perioada culesurilor principale :        Anu asta am fost la 3 salcami si a fost jale. Familiile cu populatie mare au facut ceva in schimb cele medii nici macar pt ele nu au avut ( a trebuit sa intervin cu sirop de urgenta)  La Fs cele medii au bagat pe cateva rame in magazie, cele tari au dat 2 magazii. Am zis ca nu mai iernez decat familii puternice dar imi pare rau de regine si pan la urma, pt mine mai mult este o pasiune  :nod:
           Si eu folosesc f40 pt ca e mai ieftin si mai comod. Consumul il calculez si in functie de cat sirop tre sa  bag / cat consuma din buzunaru meu (la una puternica ii bag mai putin pt ca ma ajuta cu nectar din natura )
         Concluzie:
                           Proportional cu cantitatea de albina, consumul pe timpul iernii e mai mic/individ la o familie de 2.5 kg
                           Prefer sa iernez 5 cu 2.5 kg albina decat 20 cu 1.5kg albina
                         
         
            P.S. Le-am facut sedinta, ca urmare, le-am penalizat cu 50% din salar =)) Au crezut ca asa merge treaba?!....
           

dodo79

Nea Nelu, ce termen de valabilitate are f40?
si daca e desigilat?

bucovineanu

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2014, 08:17:36 AM

              Cu cat este mai multa albina cu atat consumul e mai mic  :wink:

Mai clar spus ,cu cat familia e mai puternica consumul e mai mic per kg de albine.

feerary

Citat din: bucovineanu din Septembrie 14, 2014, 12:56:19 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2014, 08:17:36 AM

              Cu cat este mai multa albina cu atat consumul e mai mic  :wink:

Mai clar spus ,cu cat familia e mai puternica consumul e mai mic per kg de albine.
Am explicat mai sus... nu m-am exprimat eu bine  ^:)^