Bihorean get-beget

Creat de cristian bh, Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 12, 2013, 12:35:07 PM
Inseamna ca nu le auzeai ca era peretele prea gros.Cu diareea acuma nu poti face mare lucru, pana isi vor face zborul de curatire.Ma bucur ca treaba este buna.
Azi m-am uitat si eu la ale mele, toate sint ok.Anul asta am pus pe podisoare vata minerala ca izolator, este excelenta.Am facut in iarna o experienta ,a iesit exceptional!Atunci in iarna aveau mancare, dar la cateva ghemul era rau format.Am pus cate o placa de zahar candi invelit intr-o perdea , astfel incat sa nu poata manca din ea, am pus-o deasupra zonei unde voiam sa se traga ghemul, (sa trag ghemul in zona buna) ,au venit dupa ea, nu au putut sa manance din ea fiind invelita in acea perdea,si s-au tras pe rame in pozitia corecta grupandu-se in jurul placii! A reusit treaba, altfel trebuia sa intervin la rame in timpul iernii ca sa pozitionez corect ghemul!Astazi am dezvelit placile de candi si le-am dat sa manance din ele.Din pacate au intestinul un pic cam incarcat, am cumparat protofil, o sa fac sirop de zahar 2 kg zahar la 1 kg de apa, bag protofil in el, apoi o sa pun pungile deasupra ramelor, le voi gauri pe lateral.Cam asta este la mine, te salut.
Va salut.

pistol28

Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 12, 2013, 12:35:07 PM
        Azi m-am uitat si eu la ale mele, toate sint ok.Anul asta am pus pe podisoare vata minerala ca izolator, este excelenta................................................................................................


Eu as pune vata minerala invelita (cusuta) intr-o panza mai grosa pentru a preintampina ca acele fine din vata sa ajunga accidental in zona albinelor.

Ideea mi se pare buna cu imbunatatirile propuse.

PS. nu stiu daca vata minerala cu folie de aluminiu se va comporta la fel de bine, daca este pusa cu folia in jos.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cristian bh

 la cei doi ramasi din toamna in luna asta cand a fost mai cald au mai iesit la zbor dar nu in formatie numeroasa  si in ianuarie le-am pus in punga  peste rame niste miere de salcam si luna asta turte din zahar pudra amestecata cu miere. e ok?

Marius-ursulakhe

da sefu imi place incepi sa inveti incetul cu incetul =))

alexandru.b

 ^:)^ va salut colegi apicultori .
si in special pe Bihorenii mei.
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

Marius-ursulakhe

Salutare alexandru.b
Bine ai bvenit pe acest forum si ma bucur ca avem mai un bihorean alaturi de noi    :hi:

alexandru.b

cum stati cu albinutele? :bzz: :bzz: cum au trecut peste lunile de iarna,ca ale mele momentan se cred la sfarsitul lui martie ca baga la polen de 3 zile intr-o veselie,azi la 17.00 inca aduceau polen :yes:
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

tassevasi

 Mai dar fericiti  mai sunteti , daca va cara polen de 3 zile.
  La noi nici vorba sa iasa la  curatie .

Marius-ursulakhe

ALEXANDRU eu stau bine cu albinele dar polen nu am vazut sa aduca inca ---adevarul este ca azi nu am fost acasa sa vad ca cred ca ai fost 20 grade si vreme frumoasa (multa lume se plange ca au murit albinele de la ei dar eu nu am avut probleme )   :hi:

cristian bh

azi au iesit la zbor mai serios ,la unul erau asa ca la o familie puternica iar al doilea ,mai slabut si sper sa se imputereasca si asta cu primavara important e ca au trecut cu bine pana acum si cu ajutorul dvs- n caz de ceva sa dezvoltam cat se poate stupina ca lazi avem peste 20 buc  :hi: :hi:

cornelioandanciu

Citat din: cristian bh din Februarie 25, 2013, 11:17:01 PM
azi au iesit la zbor mai serios ,la unul erau asa ca la o familie puternica iar al doilea ,mai slabut si sper sa se imputereasca si asta cu primavara important e ca au trecut cu bine pana acum si cu ajutorul dvs- n caz de ceva sa dezvoltam cat se poate stupina ca lazi avem peste 20 buc  :hi: :hi:
Cand se incalzeste vremea, nu chiar acum, asa cam prin 1 aprilie incolo, echilibreaza-l si pe ala slab, iei o rama cu puiet capacit de la ala tare si i-o dai celui slab, iar de la cel slab iei o rama cu oua  si o dai la schimb celui tare.Faci treaba asta cam odata la o saptamana jumate, le poti da si sirop de zahar 1:1 cam cate 200 de grame /familie de doua ori pe saptamana, incepand cam din 15 martie pentru a stimula ponta matcii, sa ai albina multa in stupi.Urmareste matca de la cel slab, daca nu-ti convine cum percuteaza cand ai matca imperecheata schimb-o! Numai bine, hai, ca presimt ca anul asta mancam miere de salcam! :hi:
Va salut.

Marius-ursulakhe

Cristi sa nu uiti si de protofil daca vrei sa le faci sirop .NUMAI CA PROTOFILIL invelit cu siropul se da o data la 7 zile intre 150-250 ml sirop .tu ai acolo protofil pt 2l sirop

bihorel

salutare tuturor! din cate se pare creste numarul apicultorilor bihoreni de la un an la altul.  :hi: Initial am fost curios sa vad cine e bihoreanul get beget, asa am ajuns pe pagina ta, apoi romikele pomenea de caldaria (cazan=palincarie) de la Hotarel adica localitatea de unde sunt eu.
va doresc spor in toate cele bune! :)

cristian bh

salutare si bine ti-ai facut curaj de a scrie dupa mai bine de un  un an de zile , tu ai fi mai aproape de mine ca-s din leheceni si avem ambasador la voi o fosta vecina de a mea.
spunene mai multe despre tine ,stupina etc   apoi romikele nu ne-a spus parerea sa despre palinka de la voi. :hi: :hi:

bihorel

mi-ar face placere sa stam la o poveste daca tot suntem asa aproape ca locatie. Despre mine ce sa zic: am albine din 2000 si de atunci de la 2 familii am ajuns acum la 60 si sper sa mai cresc numarul familiilor.
ambasadoarea oare cine o fi ?