albine moarte la urdinis.

Creat de adrian, Decembrie 26, 2012, 08:08:34 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

Folosirea foliei de plastic la stup cu fund fix se poate face daca se mareste urdinisul foarte mult.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dorindafi

Citat din: pistol28 din Februarie 24, 2013, 09:01:27 AM
Folosirea foliei de plastic la stup cu fund fix se poate face daca se mareste urdinisul foarte mult.
mai spart  =))
vrei sa-mi spui shi localitatzile unde se poate aplica ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jenica67

      Se poate folosi in toate localitatile unde urdinisul este deschis cam cat un FAV.   =))
         
     Carciog Eugen, de cand te asteptam sa vi sa ne spui, cu vandul care bate prin FAV, ca nici care nu ne-am gandit.  =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Carciog Eugen

                           Mosunik am dat niste date tehnice pentru ca am citit mult pe forum si mai multi fac confuzii, pentru ca de foarte multe ori in viata ceea ce ni se pare logic si evident se demonstraza a fi exact invers. Eu nu am nici un fel de cunostinte apicole, dar daca se pune folie , apoi un material izolator, spatiul ramas pina la capac va functiona ca un spatiu tampon pentru reglarea temperaturii. Vaporii de apa nu trebuie sa aibe conditii sa se depuna, oricum ii ai, si chiar daca nu s-ar produce in stup, umiditatea atmosferica se va uniformiza si in stup.
                           In genere trebuie ca volumul de aer de aerisire care tranziteaza stupul sa fie indeajuns de mic pentru a nu favoriza formarea condensului. Probabil prin incercari succesive la mai multi stupi vei constata un optim de urmat.

Vasile Rob

Buna ziua,
    Sunt incepator la a doua iernare a albinelor am avut 32 de familii in stupi verticali pe 10 si 12 rame cu fund antivarooa si-i iernez (al doilea an) tip clopot, adica fara suber , (,,la fundul gol") cu foilie sus si polistiren in podisor, pana la aceasta ora fara probleme, exceptie cea pe care o descriu mai jos.
    Sambata m-am dus la stupina pentru a le pune turta cu medicamente si protofil si am constatat ca o familie era moarta. Aceasta familie a mai avut aproximativ 200 gr de turta, cum i-am pus in ianuarie si aproximativ 100 de grame de miere in rame, dar avea urdinisul blocat cu albine moarte. Mentionez ca in 24 ianuarie le-am curatat urdinisul  la toate familiile. Urdinis care are intre 50 si 550 milimetri (5 milimetri/5.5 cm) asigurat cu gratie antisoareci. Reamintesc fund antivarooa, fara mucegai, fara condens.
    Am luat mostre din albinele moarte si le-am dus, astazi, la analiza de unde am primit urmatorul rezultat: varooa = negativ; neosemoza = negativ; loca romaneasca = negativ; loca americana = negativ; diaree = negativ.
   Am intrebat daca mi-ar putea da un raspuns privind cauza morti. Mi s-a spus ca se pot face doar presupuneri si anume datorita faptului ca au avut urdinisul blocat, dar totusi nu s-au asfixiat fiindca au avut aer. Le-am sugerat ca daca au avut udinisul blocat nu cumva au murit din cauza ca nu au putut iesi la curatire timp de o luna. Mi s-a spus ca este putin probabil si nu s-a gasit nimic in acest sens.
    Avand in vedere cele de mai sus va intreb pe dvs. care aveti experienta, care este cauza morti ?!
       Va multumesc  si astept ,,sfatul batranilor", in stuparit, bineinteles.
Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi si cerceteaza lumea aceasta pe care a zidit-o dreapta ta.

bucovineanu

Albinele moarte erau toate pe fundul stupulu,i sau erau si intre rame din care unele cu capul in celule?

Vasile Rob

Toate erau pe fundul stupului si doar 2 - 3 cu capul in celule.
Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi si cerceteaza lumea aceasta pe care a zidit-o dreapta ta.

pistol28

Citat din: Vasile Rob din Februarie 25, 2013, 02:07:37 PM
Buna ziua,
    Sunt incepator la a doua iernare a albinelor am avut 32 de familii in stupi verticali pe 10 si 12 rame cu fund antivarooa si-i iernez (al doilea an) tip clopot, adica fara suber , (,,la fundul gol") cu foilie sus si polistiren in podisor, pana la aceasta ora fara probleme, exceptie cea pe care o descriu mai jos.
    Sambata m-am dus la stupina pentru a le pune turta cu medicamente si protofil si am constatat ca o familie era moarta. Aceasta familie a mai avut aproximativ 200 gr de turta, cum i-am pus in ianuarie si aproximativ 100 de grame de miere in rame, dar avea urdinisul blocat cu albine moarte. Mentionez ca in 24 ianuarie le-am curatat urdinisul  la toate familiile. Urdinis care are intre 50 si 550 milimetri (5 milimetri/5.5 cm) asigurat cu gratie antisoareci. Reamintesc fund antivarooa, fara mucegai, fara condens.
    Am luat mostre din albinele moarte si le-am dus, astazi, la analiza de unde am primit urmatorul rezultat: varooa = negativ; neosemoza = negativ; loca romaneasca = negativ; loca americana = negativ; diaree = negativ.
   Am intrebat daca mi-ar putea da un raspuns privind cauza morti. Mi s-a spus ca se pot face doar presupuneri si anume datorita faptului ca au avut urdinisul blocat, dar totusi nu s-au asfixiat fiindca au avut aer. Le-am sugerat ca daca au avut udinisul blocat nu cumva au murit din cauza ca nu au putut iesi la curatire timp de o luna. Mi s-a spus ca este putin probabil si nu s-a gasit nimic in acest sens.
    Avand in vedere cele de mai sus va intreb pe dvs. care aveti experienta, care este cauza morti ?!
       Va multumesc  si astept ,,sfatul batranilor", in stuparit, bineinteles.


Daca le striviti ce culoare si miros au si daca continutul este lipicios ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bucovineanu

Daca erau albine intre rame chiar daca mai aveau un pic de miere si o parte din turta, as fi zis ca au murit de foame. Asa nu sunt sigur si nu stiu ce sa zic.

jenica67

           Nu exista posibilitatea, sa fi lovit cineva stupul si sa fi cazut ghemul pe timp de frig si sa nu se mai poata reface ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Chiar rasturnat sa fi fost stupul nu cadeau chiar toate albinele de pe rame. Ramaneau destule.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Februarie 25, 2013, 09:43:16 PM
Daca erau albine intre rame chiar daca mai aveau un pic de miere si o parte din turta, as fi zis ca au murit de foame. Asa nu sunt sigur si nu stiu ce sa zic.

  Sunt de aceeasi parere. Niciodata turta nu se da cand albinele nu mai au deloc miere. Nu stiu exact fenomenul, dar am mai auzit cazuri cand familii populate au murit cu turta deasupra dar fara miere in faguri. Eu cred ca e vorba de o prea putina apa pe care o ofera turta, apa indispensabila metabolismului albinelor si chiar diolvarii turtei. La stupii infometati se da miere nu turta iar la cei in care albinele sunt deja cazute dar nu moarte, se da sirop peste ele, dar intr-o incinta incalzita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Vasile Rob

Buna ziua,
    Va multumesc tuturor celora care ati incercat sa-mi explicati nedumerirea.
  Si specific:
             - stupul nu a fost lovit nu a fost rasturnat. De fapt era cam spre mijlocul stupini si la maximum 50 cm unul de altul;
              - nu le-am strivit, le-am dus la laboratorul Directiei Veterinare care mi-au comunicat cele pe care le-am scris si eu pe forum;
             D-lui Stefan 1 ii raspund:
               Cred ca in 24 ianuarie cand le-am pus turta, ( daca nu si acum) au avut (au) miere si la fel am procedat si cu cele 31 de familii. Vizualizand ramele se pare ca au miere.
       De ce nu au fos t probleme si la altele ? !
Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi si cerceteaza lumea aceasta pe care a zidit-o dreapta ta.

bucovineanu

Nu zice hop pana nu ai sarit. Probleme pot sa apara si de acum inainte.

gheghe

      Domnule,daca ai fi blocat pe munte de  o avalansa si in rucsac ai avea numai o bucata de paine  cum ai sta cu moralul? Nu ati spus pe cate rame a iernat familia -nu cate rame ati lasat in cuib,nu ati spus daca albinele aveau puiet sau nu,nu ati spus daca albinele erau sub turta pusa sau pe mierea ce a mai ramas in cuib,cum aratau albinele moarte?