Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Sanatate.
La ce pret se poate vinde un ME de 3/4.
2 corpuri 18-19 rame puiet?
numai bine si butoaie pline


G. Iulian

Eu zic ca o familie tot o familie ramane indiferent de sistemul de stup avut. Având în vedere numărul mare de rame de puiet cred că poți cere și 600 dacă gåsești clientul potrivit. Dacã un roi ME pe 7-8 rame din care 5 cu puiet este 250 ron faci variante. ME-urile mele sunt la inceput: am trei pe un corp cu mătci de anul acesta ce urmeazã sã le dau drumul în corpul doi și al patrulea pe două corpuri.
Eu deocamdata peste cuibul format din doua corpuri 3/4 am să pun etaje de 1/2 gata construite.

G. Iulian

Anul acesta am păţit ceva curios: am cumpărat 18 mătci să pun la roiurile formate cu 5 zile înainte. Am introdus mătcile după ce am rupt botcile iar după 2 zile le-am rupt clăpiţa la cutiile de introducere. După alte 4 zile ca la carte m-am dus să verific rezultatul şi în primă fază la prima vedere am găsit 2,3-4  botci, sincer m-au încurcat pentru că nu ştiam din ce au mai tras botci, am luat ramă cu ramă şi am găsit ouă şi am dat şi peste mătci la toţi. Din 18 doar 1 nu a fost primită deci sunt mulţumit mai ales că am trecut de la dezamăgire totală la procentul ăsta de reuşită    :hippo:

G. Iulian


dodo79

Am cumparat 4 matci.toate primite plus doua imperecheate la mine.alea utmeaza sa vedem daca sunt acceptate.
Am iesit cu 8 din iarna .am mai cumparat 8.
Acum am 29 cu roi cu tot

G. Iulian

Azi am fost la Luncaviţa-Tulcea (tata este de aici) să le arăt copiilor broştele ţestoase din rezervaţie şi am găsit pădurea plină de stupari în aşteptarea înfloririi teiului. Încerc să pun nişte poze:

G. Iulian

 :)

G. Iulian

şi

G. Iulian

Am vizitat şi mănăstirile din zonă: Mănăstirea Cocoşu, Mănăstirea Celic Dere şi Mănăstirea Saon

G. Iulian

Am pregatit 5 lăzi pentru roiuri și am dat încă o mână de vopsea:

dodo79


G. Iulian

Două poze cu stupina în pastoral, ultimile-mâine aduc roiurile acasă și 10 familii la tei în oraș- atât am loc 15 stupi de pe rândul de jos sunt ai prietenului meu.

pistol28

Aglomeraţie mare, este nevoie de de multă logistică ca  :bzz: :bzz: :bzz: să găseacă "pista" de aterizare a fiecărui stup.

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

G. Iulian

 Pozele sunt facute din vale si par mai aglomerati decat sunt. Azi sm adus roiurile pe vatra si cateva familii in oras la tei, pe restul ii aduc pe vatra la sfarsitul saptamänii. Floarea soarelui va inflori cel mai devreme in doua saptamâni. Am in jurul satului multe lanuri de floare in diferite stadii de dezvoltare.

G. Iulian

 Asa arată floarea soarelui la mine: