UN INCEPUT PROMITATOR...

Creat de niculita, Noiembrie 28, 2012, 07:11:08 PM

« precedentul - următorul »

silviu

             La multi ani,sanatate,fericire tie si familiei tale,sa-ti aduca mosul Nicolae multe familii de albine farnice care sa umple toate butoaiele pe care le ai.Pentru ce nu-ti ajnge iti mai duc eu in august cand ma duc la nunta la Falticeni.
            Inca o data" La multi ani"
                        Cu stima,
                                 Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

niculita

Multumesc de urari si multa sanatate : sampanie: :hi: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:!!!!!!

caba stefan

am vazut ca ati scris la domnu chis ca pretu pe tabla de la capac e 5 lei.de unde o achizitionati cu pretu asta?

relutu

Aveti grija cu suportul ala de facut hoffman la rame sa nu sara  din el si sa va accidentati.Aveti panza pe partea dreapta a abricului sau e pusa invers.Nu inteleg ati pus opritorul in partea de unde se baga materialul sau...............

niculita

Citat din: caba stefan din Decembrie 08, 2012, 05:53:29 PM
am vazut ca ati scris la domnu chis ca pretu pe tabla de la capac e 5 lei.de unde o achizitionati cu pretu asta?

De la magazin.Cu o coala de 20 lei acopar 4 stupi si fact coltare la toti patru.O seara frumoasa..

niculita

Citat din: relutu din Decembrie 08, 2012, 07:17:25 PM
Aveti grija cu suportul ala de facut hoffman la rame sa nu sara  din el si sa va accidentati.Aveti panza pe partea dreapta a abricului sau e pusa invers.Nu inteleg ati pus opritorul in partea de unde se baga materialul sau...............

Multumesc de indicatie.Pe partea dreapta a abricului este pinza,dar cind lucrez la abric scot pinza,este mai sigur.Iar opritorul este pus in partea opusa,fiind masurata distanta  pentru distanterele la lateralele ramelor.Fotografia este facuta numai de model.Opritorul i-l montez in partea opusa cu suruburi.O seara frumoasa.. :thanks: :beer: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

relutu

Eu am facut unul din lemn(opritor) si l-am prins cu 2 menghine din alea micu de lemn,de marginea abricului(stanga--dreapta).De ce nu incercati sa faceti ca in videoclip:bucata de dulap ii faceti hoffmanul si apoi le taiati fasii(laterale).

niculita

Multumesc de indicatie Relutu.La mine am masa abricului gaurita si am gaurit scindurica si gata.O zi buna...

niculita

Buna ziua.Iata ca a venit si ,,BABA IARNA,, din plin.Am facut si al treilea disp si cred ca este ultyimul.MI se pare cel mai simplu .O zi minunata tuturor.Iernare usoara si toate cele bune!!!!! :hi: :hi: :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

niculita

Iata ca a venit si ,,baba iarna,,.O seara frumoasa va doresc... :coffee: :hi:

niculita

Citat din: niculita din Noiembrie 28, 2012, 08:55:19 PM
Multumesc pentru sfaturile referitoare la urdinisuri.Au o latime de 13 cm dar pot sa le mai maresc si o sa le las mai mult spatiu liber.Stupii sunt orizontali pe 12 rame.Cuibul pentru iernat l-am facut pe 8 rame in partea dreapta deoarece asa m-am obisnuit.Le-am pus balamale pentru a lucra mai usor la ei,iar in partea din spate la capac le-am pus cite o bucata de guma pentru a tine capacul..
  Am uitat sa specific faptul ca stupii din fotografie sunt pusi unul peste altul,de aia par verticali

orbanstefan64

#71
daca ii iarna ....iarna sa fie!
Salcimul cred ca ne zimbeste deja  :)
:hi: :hi: :hi:

niculita

Asa este...,mai bine acum decat sa inga in mai.O zi frumoasa tuturor.... :hi: :hi:

mape 48-petru manea

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 12, 2012, 09:26:52 PM
daca ii iarna ....iarna sa fie!
Salcimul cred ca ne zimbeste deja  :)
:hi: :hi: :hi:

azi dimineata erau -16 grade---m-am uitat la salcami ---nu prea zambeau  =)) =)) =))

niculita

Iata si catelusii mei...Au o saptamina..Indata va invit la botez...