Stupii lui Gabriel26do

Creat de gabriel26do, Noiembrie 25, 2012, 09:30:04 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

#135
cum merge scula , da paralele nu are ,
atentie la degete cand iesi cu materialul din panza. acel placaj din stanga panzei daca e pe post de sanie el ar trebui sa fie si pe partea dreapta , cand iesi cu materialul partea dreapta tinde sa cada in jos astfel inchide panza si apare efectul de kickback, mare grija, si eu am stat pe tusa si eu vreo cateva zile .
nu mai lasa resturi lemnoase de la taieturile anterioare , iti pot sari din panza inspre tine ,
spor
uite un film pe care lam gasit foarte bun , pentru a face o sanie la circular, eu am facut una aproape identica cu a tipului si merge foarte bine  :  Make a table saw sled for your wood shop
PS. spre sa nu fi deranjat cu nimic prin aceste mesaj , e doar o sugestie.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

gabriel26do

Salutare. "Scula" merge bine, imi e mai la indemana cum se zice asa cum fac eu, are o rigla de ghidaj dar nu ma ajuta la ce voiam sa fac, asa ca am improvizat. Cele bune.
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

Colegu mai am o intrebare pentru tine. Esti de meserie (tamplar)? ca am vazut ca te pricepi.
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

Executat colectoare de polen...cu NASU bineinteles
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

Stupii mei  13 de la stinga la dreapta :qp:
SunPhoto     YouTube

PARINTELE

FRUMOS
Spor la treaba
si -o stupina cat mai mare

cipik

Citat din: gabriel26do din Decembrie 10, 2013, 11:29:12 PM
Stupii mei  13 de la stinga la dreapta :qp:
Salut, unde ai stupina, ca presupun ca nu in Slobozia? Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

fiug1970

Citat din: gabriel26do din Decembrie 10, 2013, 11:29:12 PM
Stupii mei  13 de la stinga la dreapta :qp:
evitati cat puteti lemnul ingropat in pamant.cand va asteptati mai putin cedeaza.nu cred ca e salcam....

marius_vfp

si am suporti de lemn bagati in pamant , dar sunt dati de 2 ori cu ulei ars , vor ceda mult mai greu daca sunt protejati cu ceva.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

gabriel26do

Salutare. Ai dreptate, nu in Slobozia ci ii tin la Bucu impreuna cu nasu sau pharaonu cum il stiu toti.
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

Suportii i-am facut asa provizorii, pentru ca anul trecut i-am avut pusi pe anvelope de masina si lanti din lemn (5X7 cm) si nu au stat foarte bine din cauza ca erau prea aproape de sol. Acum am facut ceva mai inalt si sper la anul sa fac niste suporti metalici reglabili. Dar necesita ceva bani asa ca am bagat de lemn ca-i mai ieftin. Oricum tin si astia asa cel putin 2-3 ani.
SunPhoto     YouTube

bio

Sal Gabi,..

...cred ca te vor tine ceva ani si suportii care ii ai.

Eu ma gindesc la un sistem cu picioare metalice, poate fi si fier beton de 14, si lanti de lemn.

La picioarele metalice sa sudez un suport unde vine lantul de lemn.

Frumos si un sistem metalic reglabil ....numai ca este putin cam scump.

cipik

Citat din: gabriel26do din Decembrie 18, 2013, 09:18:05 PM
Salutare. Ai dreptate, nu in Slobozia ci ii tin la Bucu impreuna cu nasu sau pharaonu cum il stiu toti.
Atunci trebuie sa ne asteptam la realizari marete.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

gabriel26do

Cu siguranta, sper sa fie anul asta ce vine mai banos decit celalalt (pentru toti) si mai rezolvam si noi cite ceva. Sanatate multa.
SunPhoto     YouTube

bismark

    Mult succes se vede omul, care cind vrea ceva reuseste, sa faca orce.La o scula cit ar fi de rudimentara se pot aduce imbunatatiri dar la tine se vede ca stii ce vrei. Si eu am scule la care vreau sa le aduc imbunatatiri in ce privesate masa de lucru cit si finetea lucrarii.Voi imbunatati lucrul sculelor pe operatii strict pentru apicultura.Nu-i nevoie sa ai scule profesionale si de mari consumuri daca la ele vei atasa citeva dispozitive care sa-ti usreze si sa produci un lucru bun.Mult succes,cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/