Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Azi am terminat cu prima verificare a familiilor de albine. 17,5 C si mult soare.
Nu am mortalitati, nu am pierdut regine. Am restrains cuiburile si am dat turta proteica. Am descapacit miere dupa diafragma in functie de puterea fiecaruia. A intrat foarte bine polen de la alun.


Incep sa imi formez o parere despre cum ierneaza carnicile mele (Slovenia) comparativ cu ce avem noi in Romania (am albina locala, de la Hunedoara, din zona Sibiu, din Mehedinti).
Sunt mai slabute la iernat, am gasit albina moarta sub ghem - cam un pumn bun la fiecare. Poate fi si din cauza ca au ouat pana tarziu si probabil a pierit albina ce nu a fost pregatita de iernare. De asemenea nu fac curat ca ale noastre. Am roi de albina locala ce are luna si bec in lada. La acest capitol carnicile mele stau rau. Le-am facut eu curat.
Consuma putin insa la iernare si au puiet mai mult in aceste momente decat albina locala. Strang si mai mult polen.
Cred ca linia Sklenar 47/G/10 din Austria e mai buna ca cea ce o am din Slovenia.

Din 4 regine carnica, doua sunt foarte bune si blande, una medie si rea si una e slaba. Familia celei din urma a slabit foarte tare, de la 5 intervale la 2 si alea nu prea pline. O tin de experiment, in mod normal ar trebui unificat.

Cel mai mult am gasit puiet pe 4 rame - plina jumatea din fata a ramelor. Aproape echivalentul a 2 rame 1/1 bine ouate.
Cei mai slabuti, un total de 2-3 dm2.

Am dat in lucru 1 m3 de cherestea pentru a completa lipsurile din inventar si a trece cu toate lazile pe 12 rame fund AV + 2 caturi 1/2 + podisor hranitor. Vreau in final sa am astfel 40 de lazi complete. 30 pentru familii, 10 pentru eventualii roi.

Acuma sper sa nu radeti de mine dar am inceput sa imi strang materiale pentru un proiect 'exotic'. Vreau sa imi fac un aparat de inseminare artificiala a reginelor modelul prezentat de Jacques Kemp.
Pana acum am reusit sa imi fac varful de inseminare (diametru exterior 0.3 mm si diametru interior 0.18 mm) prin prelucrarea la flacara si apoi la microscop a capilarelor de sticla cu diametru interior de 1 mm.
Acum lucrez la seringa dozatoare.
Mai trebuie sa imi fac rost de o butelie mica de CO2 (am reductorul), sa imi fac carligele si sa fac suportii acestora.
Sper sa reusesc, nu e o treaba tocmai usoara. Daca ma puteti ajuta cu un sfat despre fabricarea carligelor e binevenit.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Iata ceva interesant! Succes!!

ciucur

Sambata am fost la albine. Aduceau foarte bine polen, insa perioadele insorite alternau cu cele innorate si cu vant.
In general am 3 rame bine ouate pe ambele parti. Au consumat destul de mult din rezerve, astept o perioada cu vreme mai calda pentru a le da si sirop.
Toti au terminat turtele proteice primite in functie de putere (0,5-1 kg) si intrucat intra bine polen nu le voi mai da hrana proteica.
Atasez si o poza cu o rama de la o familie de carnica. Familia in cauza are 4 rame astfel ouate din 6 rame pe cat este familia. Nu se vede bine in poza, era si mult puiet larvar in jurul celui capacit.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

NYK74

Se vede că au in genă un demaraj mai mare la depus puietul in primăvară cele din această rasă.

bucovineanu

Eu nu-i inteleg pe cei care aduc regine din alte zone. Ce spera cand fac acest lucru? Cele aduse de afara zboara si culeg cumva si noaptea? Nu va dura mult si nu vom mai putea vorbi de albine din rasa locala. Cine credeti ca va avea de castigat atunci cand vom avea numai niste corcituri? In mod sigur nu apicultorii. Vor castiga cei care vor vinde regine aduse de aiurea si care beneficiind de o reclama agresiva vor face multi bani. Oare de ce trebuie sa distrugem tot ce este romanesc si sa cumparam tot ce vine din afara? Se pare ca in aproape 30 de ani nu am invatat nimic.

MARIUS_bc

Aveti mare dreptate, s-a distrus aproape tot ce-a fost romanesc industrie agricultura au mai ramas cateva farame pe aici pe colo dar se lucreaza sa nu mai ramana nimic din mostenirea stramosilor , o natie dezbinata fara radacini este usor de manipulat si prostit pe fata iar noi ii ajutam  prin faptul ca doar suntem spectatori sau telespectatori.

NYK74

Nu este faptul că nu va dura mult.Este deja făcută dauna, toți sau mare parte zboară de mult după cai verzi pe pereți, ba cred că între timp unii sau si convins deja, dar tac mâlc, că de așa e la noi la români, să moară si capra vecinului.
Cu cât vom dispare mai repede ca nație cu atât mai bine, lasam locul la alții mai cuminți in practică, că noi si așa suntem toți grozavi la teorie si batut din gură. Încă un pic si distrug ei bine si toată fauna, apa , solul, si ce a mai ramas natural. :blah:

ionel07196555

Citat din: bucovineanu din Martie 07, 2016, 08:36:29 PM
Eu nu-i inteleg pe cei care aduc regine din alte zone. Ce spera cand fac acest lucru? Cele aduse de afara zboara si culeg cumva si noaptea? Nu va dura mult si nu vom mai putea vorbi de albine din rasa locala. Cine credeti ca va avea de castigat atunci cand vom avea numai niste corcituri? In mod sigur nu apicultorii. Vor castiga cei care vor vinde regine aduse de aiurea si care beneficiind de o reclama agresiva vor face multi bani. Oare de ce trebuie sa distrugem tot ce este romanesc si sa cumparam tot ce vine din afara? Se pare ca in aproape 30 de ani nu am invatat nimic.
Sa fie cu ertare dar buzunaru de la spate spune tot .
Intreb ........ ce pot sa fac eu daca vecinu are numai regine de roire ca atita stie si poate ???

ionel07196555

Citat din: NYK74 din Martie 07, 2016, 09:11:52 PM
Nu este faptul că nu va dura mult.Este deja făcută dauna, toți sau mare parte zboară de mult după cai verzi pe pereți, ba cred că între timp unii sau si convins deja, dar tac mâlc, că de așa e la noi la români, să moară si capra vecinului.
C:blah:
Eu am Bk din DK , da sint nemultumit de ele ca nu raspunde ca ciorile ce mai sint prin stupina la diferite stimulente .
Am o deosebita placere cind lucrez la un BK , blinde si bine organizate dar , dar totusi buzunaru de la spate conteaza .
Acum sint la o rascruce de drum si nu stiu cu ce sa continui .
se spune ca BK recupereaza si depaseste carpatina pina la salcim , ramine sa vad cu ochii miei daca la mine se potriveste  ce spun cei care folosesc de multi ani .
Si inca ceva eu cind dau siropu de zahar la or ce ora din zi , nu am probleme cu furtisagu decit cind vecini au stupi buni si atunci iau minime masuri in rest nu sint probleme

NYK74

Buzunarul de la spate este pentru azi, pentru mine, pentru tine, dar pentru copii noștri ce lăsam? Învățăm să vedem doar azi, egoismul omului fără saț si limită, dar mâine cind totul va fi distrus, nu va rămâne nimic, decât rezultatul prostiei de azi.
Cit despre vecinul cu regine de roire trebuie ajutat, da cum spuneam, de, noi suntem doar români, de ce sal ajutăm, mai bine luăm mäciuca si o trîntim in altă parte.

tinumaftei

Bk este mult mai hoata decat albina autohtona!!

ionel07196555

Citat din: NYK74 din Martie 07, 2016, 09:40:50 PM
Buzunarul de la spate este pentru azi, pentru mine, pentru tine, dar pentru copii noștri ce lăsam? Învățăm să vedem doar azi, egoismul omului fără saț si limită, dar mâine cind totul va fi distrus, nu va rămâne nimic, decât rezultatul prostiei de azi.
Cit despre vecinul cu regine de roire trebuie ajutat, da cum spuneam, de, noi suntem doar români, de ce sal ajutăm, mai bine luăm mäciuca si o trîntim in altă parte.
Am facut cam multe valuri pe aici.
Viata ne obliga sa ne adaptam , uni pe aici alti pe unde pot.{ ne forteaza ]
Daca la spate nu e mirosi a P de la o posta { mori de foame }
Cu vecinu : a fost rugat cu botci dar reticenti ei au servici .
Nu ca asi fi eu bait bun si ca i mi pasa dar am vrut sa evit furtisagu produs de rasa lui { lor ].
la distanta de 50 m de stupi mei sint 2 stupini una cu 15 alta cu 50 stationate pe 2 propietati insumate 1500 m [ 500 m case si cotete ] patrati  care nu fac pastoral si de aici pleaca multe probleme.
Azi or ce se rezolva da cu efort, ce fac ei voi face si eu . ca e fara efort .

ionel07196555

Citat din: tinumaftei din Martie 07, 2016, 10:17:43 PM
Bk este mult mai hoata decat albina autohtona!!
pina sa apara acele stupine ma intreb de ce nu aveam tentative de furtisag si lucram si mai dezordonat .
.
Nasu la hoate e pulverizatoru cu motorina .

NYK74

Citat din: ionel07196555 din Martie 07, 2016, 10:30:43 PM
Citat din: NYK74 din Martie 07, 2016, 09:40:50 PM
Buzunarul de la spate este pentru azi, pentru mine, pentru tine, dar pentru copii noștri ce lăsam? Învățăm să vedem doar azi, egoismul omului fără saț si limită, dar mâine cind totul va fi distrus, nu va rămâne nimic, decât rezultatul prostiei de azi.
Cit despre vecinul cu regine de roire trebuie ajutat, da cum spuneam, de, noi suntem doar români, de ce sal ajutăm, mai bine luăm mäciuca si o trîntim in altă parte.
Am facut cam multe valuri pe aici.
Viata ne obliga sa ne adaptam , uni pe aici alti pe unde pot.{ ne forteaza ]
Daca la spate nu e mirosi a P de la o posta { mori de foame }
Cu vecinu : a fost rugat cu botci dar reticenti ei au servici .
Nu ca asi fi eu bait bun si ca i mi pasa dar am vrut sa evit furtisagu produs de rasa lui { lor ].
la distanta de 50 m de stupi mei sint 2 stupini una cu 15 alta cu 50 stationate pe 2 propietati insumate 1500 m [ 500 m case si cotete ] patrati  care nu fac pastoral si de aici pleaca multe probleme.
Azi or ce se rezolva da cu efort, ce fac ei voi face si eu . ca e fara efort .
Viața ne obligă la multe, printre care si tăiatul cracii de sub picioare. Cu vecinul, nu cred că nu e adevărat ce spui, că de, doar si el e tot român așa bănuiesc,.
Tu cu Bk, el cu ciorile, avantaj toată lumea, in teorie.

tinumaftei

Citat din: ionel07196555 din Martie 07, 2016, 10:35:46 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 07, 2016, 10:17:43 PM
Bk este mult mai hoata decat albina autohtona!!
pina sa apara acele stupine ma intreb de ce nu aveam tentative de furtisag si lucram si mai dezordonat .
.
Nasu la hoate e pulverizatoru cu motorina .
1.Eu am zis din experienta despre acea caracteristica a Bk.
2.Furtisagul nu este determinat numai de albinele care vin la furat, ci in special de familiile victima  in general slabe, fara matci, lucru neingrijit in stupina, stropi de miere, sirop sau bucati de ceara, faguri "uitati" prin stupina, etc...