Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

hm , pai daca prima parte a lui feb. nu-i convenabila , sariti peste ea   :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

De ce nu !
Nu toti vrem o primavara ideala la albine ?
Daca nu-mi convine ii trimit lu Busu sa schimbe prognoza cu temperaturi pe plus, o ploaie la 7 zile si fara vant.
Nu ma sustii???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

sa te sustin  :uimit: , mergem pina-n pinzele albe  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

Sambata am urcat si eu pana la albine. Am facut 100 de rame de 1/2 si 25 de rame de 1/1.
Albinutele sunt toate bine, nu am avut probleme pana acum.
Atasez si doua poze cu amentii de alun si arin in zona stupinei.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Fain. Arin nu cred ca am in zona, aluni am ceva, dar la tine parca sunt mai ssnatosi ameti de alun

ciucur

In zona sunt destul de multi aluni si multi arini.
Din alunii din gradina ce o am in folosinta, mai mananc si eu alune cand ma lasa cele doua animale ce intra in ea cand nu sunt in zona. Veverita (ce-mi strange nucile si alunele) si vecinu' ce taie alunii pentru araci. Cica is nefolositori. Chiar daca nu sunt pe terenul lui....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Bine ca măcar nu îți umbla în stupi să ia mierea care au cules-o de pe terenul lui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

poate sunt pe terenul primariei, oricum din pacate la alun nu prea ies albinele, cred ca 2-3 zile macar de ar fi cald la alun ar fi ok
imd trece iarna si incepem treaba

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Ianuarie 18, 2016, 05:09:32 PM
...si vecinu' ce taie alunii pentru araci. Cica is nefolositori. Chiar daca nu sunt pe terenul lui....

Heh...veşnica problemă cu nesimţiţii / needucaţii cărora "Nu te atinge de ce nu-i al tău" nu le spune nimic !
Păcat că nu-i poţi "promite" nişte araci pe spinare ...

ciucur

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 18, 2016, 05:15:02 PM
Bine ca măcar nu îți umbla în stupi să ia mierea care au cules-o de pe terenul lui.
Nu se baga la albine. A zis ca iubeste doar animalele ce le poate intoarce cu nuiaua.
De albine e bucuros ca nu sunt aproape de el si ca se fac multe prune ca polenizeaza albina.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: ciucur din Ianuarie 18, 2016, 05:21:16 PM
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 18, 2016, 05:15:02 PM
Bine ca măcar nu îți umbla în stupi să ia mierea care au cules-o de pe terenul lui.
Nu se baga la albine. A zis ca iubeste doar animalele ce le poate intoarce cu nuiaua.
De albine e bucuros ca nu sunt aproape de el si ca se fac multe prune ca polenizeaza albina.
Si daca reusesc si cumpar....
Cum intra, cum ii fac plangere. Eu fac curat, grijesc terenul ca am nevoie de fan pentru cele 10 oi ce le am (mieii de Paste pentru noi si parinti). Platesc folosinta si impozitul pe teren.
El intra cu oile pana cand le poate da la cioban si taie tot ce prinde. Nuci seculari, arini grosi, salcami, aluni. El spera sa-i ramana terenul gratis, proprietarii sunt rude cu el si el a folosit terenul inaintea mea.
Profita ca nu am nicio hartie la mana.... Poate ajuta Domnul si rezolv cumparand.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: Eugen B din Ianuarie 18, 2016, 05:18:15 PM
poate sunt pe terenul primariei, oricum din pacate la alun nu prea ies albinele, cred ca 2-3 zile macar de ar fi cald la alun ar fi ok
imd trece iarna si incepem treaba
Nu ies albinele la alun decat rar cand e vremea anormal de calda.
Dar cand vad amentii, stiu ca se apropie primavara si ies din depresie.
De abia apuc sa le rasfat cu turte proteice sau sirop si sa ma bucur de mirosul stupului.
Maxim in 3 saptamani incepem treaba. :)


Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Ianuarie 18, 2016, 05:28:40 PM
... El spera sa-i ramana terenul gratis, proprietarii sunt rude cu el si el a folosit terenul inaintea mea.
Profita ca nu am nicio hartie la mana....
Asta-i atunci altă poveste... e mult mai greu...

stefan1

Citat din: ciucur din Ianuarie 18, 2016, 05:34:13 PM

Nu ies albinele la alun decat rar cand e vremea anormal de calda.
Dar cand vad amentii, stiu ca se apropie primavara si ies din depresie.
...

  Am mai spus, amentii apar (nu toti) de toamna, dar polen nu dau de cand au aparut si nici daca sunt intr-o fereastra a iernii 2 zile mai calde. Rolul polenului este sa fecundeze florile de alun, care se deschid in martie sau cel mai devreme la sfarsit de februarie si atunci produc amentii mari cantitati de polen si albinele il aduc masiv daca le permite vremea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ciucur

Azi am fost la stupina si am facut o scurta verificare. Albinele au avut zbor si ieri si azi.
Cand am ajuns eu erau 10 grade insa era innorat. Toti traiesc, nu am gasit condens in ei decat putin pe folia ce imbraca polistirenul extrudat cu care am incadrat cuibul stanga-dreapta.
Din 26 de familii, 3 au terminat prima turta de Apifonda. Le-am pus alta. Initial m-am speriat si am zis ca nu mai au mancare. Am fugit si am adus rame cu miere de salcam de la rezerva. Fiind ghemul desfacut am bagat rama in pozitia 3 de la margine. Atunci am vazut ca pe ramele de la margine era multa miere si m-am linistit.
Singurul minus e ca la o familie pe 9 rame am gasit cam un interval de albina mort dupa o "diafragma" de polistiren. Nu inteleg ce cautau acolo albinele. Cred ca am strans cam tare acea familie (cea mai tare ce o am) si probabil le-a prins frigul dupa diafragma. Cam plangeau cand am deschis asa ca e posibil si sa nu mai fie regina in viata.
Il deschid daca saptamana viitoare prind o zi cu 13-15 grade si soare asa cum e data prognoza.
Sunt multumit pana acum. Daca totul merge normal, in jurul datei de 15 februarie o sa le dau cate o turta proteica.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.